Hayat Yokuşu     | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Hayat Yokuşu 03.10.2014 23:14

Hayat Yokuşu


 

Biz insanlar, hepimiz birden hayatın bizlere sunduğu o engelli yokuştan çıkmaya çalışıyoruz. Bu yokuş tüm dünya insanları için kaçınılmazdır. Zengininden fakirine, yaşlısından gencine her insan engelleri geçerek bu yokuşu tırmanmaya devam eder. Bu yokuş insan seçmez. İşte tam da bu yüzden yaşam koşulları her ne kadar farklı olursa olsun tüm insanlar eşittir. Aslında yukarıdan bakılınca hiçbirinin diğerinden farkı yoktur. Sadece geçici ve değişken yaşam koşulları yüzünden insanların arasına resmiyet koyması, birbirlerine öngörülü ve kırıcı davranmaları üstelik ismini de “sınıf farkı”  diye adlandırmaları bana ve benim gibi düşünen birçok insana eminim ki saçma geliyordur. Yokuş kelimesini biraz daha açmak gerekirse:

Her ama her insanın kendine göre dertleri, henüz daha aşamadığı sorunları ve ulaşmaya çalıştığı hayalleri vardır. Günümüzde yaşamak, sorunsuzca kendi ayaklarının üstünde durabilmek hiç de kolay değildir. İşte bu hayatın bize başlı başına sunduğu bir yokuştur.   Engelleri ise az önce saydığım dertler, sorunlar ve büyük hayallerdir. Bu yokuşu çıkarken zaten epeyce zorluk çektiğimiz yetmezmiş gibi bir de önümüzdeki engelleri aşmaya çalışırız. İşte biz buna “Hayat Yokuşu” diyoruz.

Ama bunlar da hayatın tuzu biberi. Malum olduğu üzere biz bu dünyaya imtihan olmak için Allah tarafından gönderilmişiz. İmtihan demek; zorluk demek, stres demek, çile demektir. Ancak her imtihan gibi bunun da bir zamanı vardır. Bazı sorular hiç çalışmadığımız yerden çıkmış olabilir. Yani hayatımızda bazen hiç beklemediğimiz bir şeyler yaşayabiliriz. Bunlar için isyan etmek bizim sadece imtihan zamanımızdan çalacaktır. Bu nedenle isyan etmek yerine engeli aşmaya çalışman, tüm engellerde bildiğinin en doğruyu yapman ve yanlışlarını doğruya çevirmen senin bu imtihanda başarılı olmanı sağlar.

Bu yokuş sonsuz bir yokuştur. Bugüne kadar kimse o yokuşun sonuna gelememiştir, gelemeden vefat etmiştir. Bu yokuşta bizim elimizden geldiği kadar yol kat etmemiz gerekir ki bizden sonra gelecek olan insanlar isyan etmeden, bıkmadan, usanmadan bizim hayatı onlara bıraktığımız yerden daha da kolaylıkla devam ettirebilsinler ve böylece onlar da kendilerinden sonra gelecek olan nesillere bu zorlu yokuşu bizim onlara bıraktığımızdan daha da kolaylaştırmış şekilde bırakabilsinler. Peki, bu yokuşun hiç sonu gelmeyecek mi, insanlar sonsuza kadar hep bu şekilde birbirlerine miras bırakır gibi hayatın geriye kalan kısmını emanet mi edecekler? Tâbi ki hayır. İnsanların elbet bir gün soyu tükenecek ve bu yokuşun da sonu gelecek. İşte o gün kıyamet günü olacaktır. En azından ben böyle düşünüyorum.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright