Etkileşim | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Etkileşim 08.11.2014 12:01

Etkileşim


Hayat etkileşim ile yaratılmıştır. Kâinattaki hareketlilik de etkileşim ile var edilmiştir. İnsanlık tarihi etkileşimin ürünüdür. İnsanın birbirinden etkilenmesi yaşamının ayrılmaz parçasıdır. İletişim etkileşimin sadece bir yöntemidir. Etkileşimin birçok vasıtaları, yöntemleri, sistemleri var ise de en kullanışlısı, yaygın olanı iletişimdir.

Tüm canlıları kapsayan etkileşimi en ihtişamlı şekilde gerçekleştirense insanoğludur. Yüce Allah tüm canlılara lütfettiği etkileşim kabiliyetinin en gelişmişini, en çetrefillisini, en sanatlısını insana bahşetmiştir.

En büyük insanlar, en büyük liderler, en büyük başarılara imza atanlar etkileme kabiliyeti en üstün olanlardır. Etkileme kabiliyetleri en üstün olan insanlar ise hiç şüphesiz ki peygamberlerdir.

Getirdiği din ve sistemle meydana getirdiği etkileşim her peygambere sonraki nesilleri ve dönemleri de etkileme imkânı sağlamıştır. İnsanlığı en çok etkileyen, gelecekteki gelişmelere yön veren, insanlık tarihinde sürekli etkiler, kalıcı izler bırakanlar peygamberler olmuştur.

Bugün yeryüzündeki 2 milyar insan Hz. İsa’nın getirdiği dinin etkisinde bulunmaktadır. 1,5 milyar Müslüman ise Hz. Muhammed (SAS)’in dini etkisindedir. Sayıca az olmalarına karşın Hz. Musa’nın getirdiği dinden etkilenen 30 milyon Yahudi, günümüzde küresel bir hâkimiyet kurmuş bulunuyor. Tarih boyunca insanlık peygamberlerin rehberliğinde, ilahi dinlerin etkisinde medeniyetler kurup ahlaki değerler oluşturmuştur.

Şayet insanlık tarihinde üç peygamberin yol açtığı etkileşim olmasaydı geriye bir şey kalmazdı. Çünkü bu üç dine mensup olmayanların da bir şekilde, doğrudan ya da dolaylı etkilenmiş oldukları yadsınamaz.

ABD uzay üssü NASA’da insanlığın en büyük 100 şahsiyetinin tespitine yönelik bir çalışma yapılmış. Kriter olarak da en yetersiz imkânlarla en büyük sonuçlara yol açma alınmış. Gerekli bilgileri yüklendikten sonra tuşa basıldığında Bir Numarada Hz. Muhammed (SAS) çıkmış.

Döneminde Bizans ve Sasani imparatorluklarının dünyadaki hâkimiyet alanlarını paylaştığı yeryüzünün bir sapa çöl bölgesinde dinini yaymak durumunda kalan Hz. Muhammed (SAS) sonrasındaki ilk asırda İslam’ı Endonezya’dan İspanya’ya, Afrika içlerinden Asya’nın ortalarına kadar hâkim kılan bir etkileşim gerçekleştirmiştir.

O’nun dini ile nice ordular, devletler, imparatorluklar ve medeniyetler kurulmuştur. Bugün de insanlığı en çok etkileyen, dünyanın geleceğini şekillendirmede iddialı olan İslam’dır. İslam karşıtı ideolojiler insanlığa yön vermede, etkilemede artık sıfırı tüketmiş durumdadır.

Tarih boyunca insanlığı büyük devlet ve siyaset adamları, komutanlar, düşünürler, mucitler, yazarlar, sanatçılar, mimarlar da etkilemişlerdir. Bu oluşturdukları etkileşim insanlığın günümüze gelmesinde büyük rol oynamıştır.

Günümüzde gelişen iletişim imkânları etkileşimde başat faktör olmayı sürdürmektedir. İletişim teknolojisinin algı operasyonlarındaki rolü ile gerçekliğe ikame edilmesi insanlık için korkunç tehlikelere gebedir. Bu iletişimin yol açtığı sağlıksız, sorunlu bir etkileşim ve büyük risktir.

Baş döndürücü bir hızla gelişmekte olan iletişim teknolojisinin insanlık için yol açacağı bu yeni felaketin önüne geçmenin tek yolu iyilerin onu en başarılı şekilde kullanma kabiliyetini göstermesidir.

Yeryüzünde iyilerle kötüler arasındaki hak-batıl savaşının oluşturduğu diyalektik hayat süreci eğer insanlığı saadete ulaştıracaksa mutlaka iyi olanlar kazanmalıdır.

Her Ay Elazığ Aktüel iyiler safında yer alıp bu savaşı oluşturulan algılar değil hak ve hakikat kazansın diye Nemrut’un yaktığı ateşe karıncanın taşıdığı su damlacığı misali Hz. İbrahim’den yana gayret adına yayınını sürdürmektedir.

Hakka taraf olup batıla karşı direnenlerin kutlu kervanına katılanlar da kendi nefislerinde hakkın üstünlüğünü sağlamalılar. Bizler bu nedenle, yapılan eleştirilere, uyarılara önem vererek yararlanma gayretindeyiz. Nefis ile cihadın düşmanla cihattan büyük sayılmasının nedeni budur.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright