Yeni Kömürhan Köprüsü | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Yeni Kömürhan Köprüsü 13.01.2015 00:02

Yeni Kömürhan Köprüsü

Elazığ konum olarak üç tarafı sularla çevrili bir ada olduğundan  doğuda Gülüşkür Köprüsü, batıda Kömürhan Köprüsü ile  doğu ile batının birleşimini sağlamaktadır.                                            

Bu bağ İran’dan Van, Bitlis, Muş, Bingöl ve Elazığ’ın doğudan,  Kayseri, Konya, Ankara, İzmir, İstanbul, Kapıkule ile  batıya açılan kapısı konumundadır. Ayrıca Güneydoğuyu da batıya en kısa güzergâhtan bağlamaktadır.

Kömürhan Köprüsü; Elazığ – Malatya Devlet Yolunun Fırat Nehri ile kesiştiği nokta olan 51. kilometresinde Fırat Nehrinin üstten karayolu ile geçişini sağlayan köprüdür.  Bu güzergâhın geçişini sağlayan tek köprü olduğu için jeopolitik ve stratejik önemi çok büyüktür. Kömürhan Köprüsü’nün Malatya ve Elazığ arasında ulaşımı sağlayan en kısa ve en konforlu güzergâh üzerinde bulunması ve alternatifsiz olması dikkate alındığında, “Özel Köprü” olarak, sınıflandırılmaktadır. Kömürhan Köprüsü yapılmadan önce Elazığ – Malatya İlleri arasındaki ulaşım sadece sal ve kayıklarla sağlanırken, daha sonra Kömürhan Boğazı’nda 1930 yılında yapımına başlanıp 3 Nisan 1932 yılında tamamlanan betonarme bir köprüyle sağlanmıştır.

Bu köprü Türkülere dahi konu olmuştur.

Kömürhan Köprüsü Harput’a bakar.

Ölem ölem derdo ölem Harput’a bakar

Kör olası zalim Fırat ocaklar yıkar.

Türküsüyle Kömürhan’a ulaşan hemşehrilerimiz manevi olarak Harput’u görmüşlerdir.

Bununla birlikte Elazığ`ın kültürel yapısı da Doğu ve Batının buluşmasını sağlayacak bir yapıdadır.

KÖPRÜNÜN İLK HALİ (1932’de bitirilen)

Uzun yıllar bölgeye hizmet eden bu ilk köprünün Güney Doğu Anadolu Projesi kapsamında inşa edilmiş olan Karakaya Baraj Gölü’nün suları altında kalacağı öngörüldüğü için bu boğaza yeni bir köprünün yapılması gerekmiştir. Bu amaçla eski köprünün üstüne baraj kotuna göre projelendirilen ve 1983 yılında yapımına başlanılan ikinci köprü,  1986 yılında inşa edilmiştir.

Bu yeni yapı Türkiye’nin statik sistemine göre ilk dengeli konsol yöntemiyle imal edilmiş köprüsü olma özelliğini taşımaktadır.  1986 yılından günümüze kadar Kömürhan Köprüsü 287 m boyunda 11,5 m genişliğinde olarak  2*1 şerit olarak hizmet vermektedir.

2003 yılında başlatılan Bölünmüş Yollar Projesiyle İllerimiz Duble Yollarla birbirine bağlanmaya başladı. 2006 yılında tamamlanan Elazığ-Malatya bölünmüş yolunun artan trafik nedeniyle 2*2 şerit olması Kömürhan Köprüsünün de duble yapılmasını zaruri hale getirmiştir.

2009 yılında Elazığ Bölge Müdürlüğünden Karayolları Genel Müdürlüğü Etüt Proje Daire Başkanlığına tayinim çıkmıştı. Buradan tüm Türkiye’nin projeleri’nin temeli atılmaktaydı. Bu vesileyle Yeni Kömürhan Köprüsü’nün projesini başlattık. Daha sonra 4 km’lik kömürhan virajlarını da aradan çıkartıp Tünel projesiyle 2350 m’lik  2*2 şeritli tünel’i  de köprüyle bileştirerek 2012 yılında komple proje tamamlandı. 2013 yılında ihalesi yapılan köprünün yapımına 2014’te başlandı. Böylece Fırat Nehri üçüncü defa Gerdanlık diyebileceğimiz Asma köprüyle geçilecek.

ü   

Köprünün bitmesiyle Kömürhan’a ulaşan hemşehrilerimiz hem manevi olarak hem de asma köprünün 170 metrelik kule ayağıyla Harput’u görecekler.

                   

ÜÇ KÖPRÜ BİRARADA GÖRÜNÜŞ        (1932-1986-2014)           

YASİN ALTUNYUVA

T.C. Karayolları Genel Müdürlüğü

Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı


http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright