Medya Müslümanları bozguncu, yezidileri sempatik gösteriyor | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Medya Müslümanları bozguncu, yezidileri sempatik gösteriyor 29.08.2014 23:28

Medya Müslümanları bozguncu, yezidileri sempatik gösteriyor


Suriyeli bir sığınmacının ev sahibini öldürmesiyle ilgili haberi “gerginlik alarmı” başlığı ile günlerce her saat başı bültenlerde birinci haber olarak izledik.

Sonra…

“Yezidilerin ölüm yolculuğu” spotu altyazı şeklinde geçerken Yezidi kadın milletvekili Viyan Daxil’in hıçkırıklarını duyduk.

Bu iki ayrı haberi izlerken millet olarak iki farklı duyguya büründük. Suriyeli Müslümanlara hınçlandık, Yezidi milletvekili ile beraber gözyaşı döktük.

Neticede Suriyeli Müslümanlar kaçacak yer ararken şeytana tapan Yezidileri kucağımızda bulduk.

Hemen belirteyim.

IŞİD’den kaçan Yezidilere kucak açmamız ve yaralarını sarmamız yadırganamaz. “Yezidilerin ölüm yolculuğu”nda bir kurtuluş kapısı olmamız elbette kaçınılmaz.

Zaten inancımızdan kaynaklanan bu ulvi görev aynı zamanda tarihten gelen bir alışkanlık olduğu için dini, ırkı, rengi, mezhebi ne olursa olsun ezilen her toplumun kapımızı çalması doğal refleks halini aldı.

Asıl mevzu medyanın Müslümanları bozguncu, Yezidileri mazlum ve sempatik gösterme gayreti.

Ve yine asıl mevzu toplum olarak bu illüzyonlara aldanıp her defasında dolmuşa binmemiz.

 

Kim bu Yezidiler?

Kurucusu bilinmeyen Yezidiliğin, kökeninin Lübnanlı Şeyh Adi bin Musafir`e dayandığı rivayet ediliyor. Emevi hanedanı soyundan olduğu belirtilen Şeyh Adi, Bağdat`ta meşhur İslam alimi İmam Gazali`den ders almış bir sufi olarak biliniyor. Daha sonra Irak`taki Sincar (Şengal) bölgesine yerleşen Şeyh Adi`nin, Laleş Vadisi`nde 1162`de öldüğü ifade ediliyor. Yezidiliğin `Mushaf-ı Reş` ve `Kitab-ı Cilve` adlı 2 kutsal kitabı bulunuyor. Bu kitaplarda tek tanrı inancı vurgulanmakla birlikte peygamberlik inancı bulunmuyor. Yezidilikte ilahi dinlerde olduğu gibi peygamberlik sistemi yoktur. İnanca göre Tanrı, insanlara elçi göndermeksizin doğrudan bilgi verebilir ve isterse onları doğru yola sevk edebilir.

Bir çok kişi Yezidi inancının oluşumunu Emevi Sultanı Yezid bin Muaviye`ye bağlasa da gerçek bu değil. Yezidiler, Muaviye`nin oğlu `Yezid`in peşinden gitmediklerini, kendilerini, `Allah`a peygambersiz inanan halk` anlamına gelen `Ezdai` olarak adlandırıyorlar.

 

Neden şeytana tapıyorlar?

Allah tarafından seçilmiş bir halk olduklarına inanan Yezidiler, Şeytanı Azda(Allah)’ın doğruyu yanlışı göstermek için gönderdiği bir elçi olarak görüyorlar.

Onlara göre Şeytan Allah’a karşı gelmekle büyüklüğünü ve cesaretini ispatlamıştır. Çünkü Allah bütün meleklerden Adem’e secde etmelerini istemiş, bütün melekler bu emri yerine getirdiği halde Melek Tavus (Şeytan) karşı gelmiştir. Böylece yaratıcının buyruğuna rağmen insan karşısında eğilmeyip saygı göstermemesi, onun aslında ne kadar asil olduğunun tüm Evren`e ispatıdır.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright