Kendin için iyilik yap ve yeni kararlar al… | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Kendin için iyilik yap ve yeni kararlar al… 17.09.2016 15:51

Kendin için iyilik yap ve yeni kararlar al…


İnsan her gün yatmadan önce o günün değerlendirmesini yapmalıdır. “Bugün yaşamımda bir adım daha öne geçebildim mi? Günü kapatırken verimli kapatabildim mi?” Bu sorgulamalar başarılı ve verimli bir yaşantı için olmazsa olmazlardır.

Direncinizi düşürecek her türlü olumsuzluktan uzak durmaya gayret etmelisiniz. Yaşadığınız bir problemde daha önce o problemi yaşayıp yaşamadığınızı sorgulayın mesela. Eğer o problemi önceden yaşamış ve üstesinden gelmişseniz, aynı yaklaşımla o problemin üstesinden geleceksiniz. Fakat çözemediğiniz ve sizde enkaz bırakan bir problem ise lütfen bir uzmandan yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Deprem bir eve ilk sarsıntıda zarar vermiş ise, ikinci sarsıntıda evin yıkılması olasıdır. Yaşadığınız problemlerde “Bu problemi ben yaşıyorum, hep beni buluyor, yine mi ben” türünden içselleştirmeler size zarar verir, direncinizi düşürür. Şöyle düşünebilirsiniz: İnsanlar ortak özelliklere sahip; gülme, ağlama, öfke duyma, heyecanlanma vs… O nedenle yalnız değilsin. Aynı problemleri yaşayan ve aynı tepkileri veren milyonlarca insan var. Bu problemi yalnızca sen yaşamıyorsun.

Direncini topla, kendine güven, kendini sev ve kendine bir iyilik yap bugün. Tut kendi elinden ve de ki: Ey benim canım, yaptığın hataların için tüm başarısızlıkların için seni affediyorum, yanındayım, seninleyim…

Zaman, içine ne doldurduğumuza bağlıdır. Niteliği ya da niceliği değil önemli olan. Şu hikâyecikle devam edeyim:

Şehrin surlarında bekleyen bir adam varmış, gelen giden yolcularla konuşurmuş.

Bir gün bir grup yolcu gelmiş, demişler ki: “Söylesene dostum! Bu şehirde yaşayanlar nasıl insanlardır? İçeri girip burada konaklamaya değer mi?”

“Peki ya sizin geldiğiniz yerde insanlar nasıldı?” diye sormuş adam.

“Aman aman” demiş yolcular. “Herkes o kadar kötü, o kadar hırslı, o kadar düzenbazdı ki kendimizi buralara zor attık.“

”Buradaki insanlar da öyledir” demiş adam. “Varın siz yolunuza devam edin. Bu şehrin size vereceği hiçbir şey yok…”

Günün birinde başka yolcular da gelmiş aynı soruyu sormuşlar. Adam da aynı şekilde cevaplamış.

“Bizim geldiğimiz şehirde insanlar iyi, cömert ve yardımseverler. Biz orada çok mutluyduk” diyen yolcular olmuş. “O halde girin ve şehrin tadını çıkarın, zira bu şehrin ahalisi de öyledir” demiş adam da…

Hayata nasıl baktığımız, neyi nasıl gördüğümüzü belirler. Düşüncelerimiz bazen hislerimizi tayin eder. Bu nedenle hayatı, hakkını vererek yaşamak çok önemlidir.

Yeni kararlar; yeni bir güne uyanmak, yeni umutlar bulmak, yeniden can bulmak, yeniden doğmak demektir.

Sevgi ve sağlıcakla…


Sevim Yeniçeri

Sosyolog & Aile Danışmanı 

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright