Zekâ geliştirme teknikleri | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Zekâ geliştirme teknikleri 04.11.2016 21:54

Zekâ geliştirme teknikleri


‘’Hafızam eskisi kadar güçlü değil, söyleyeceklerimi unutuyorum”. Bu sözleri çok duyuyorum son yıllarda. Kolay okunsun ve anlık merakı gidersin diye bazı hap bilgiler yazdığım da oluyor bazen. Bugün ise şunu net söyleyeceğim ki; hap bilgiler kısa süreli fayda sağlar fakat kişisel gelişim ile ilgili çalışmalar yüksek disiplin, gönüllü katılım ve sonuçları doğru analiz etmekle başarılabilir. Bilmek için okumak gerekir. Okuyalım o halde zira bilimsel açıklamalarla devam edeceğim.

Beyin üzerindeki yeni araştırmalar gösteriyor ki beyin hücreleri sabit hücre sayısına sahip değil. Her gün yeni hücreler yaratılıyor. Beyni geliştirmek mümkün. Lakin zihinsel aktiviteler yapmazsak yeni hücreler kayboluyor.

Bazı egzersizleri paylaşacak olursak;

1) Kelimelerin hatırlanmaya çalışılması.

2) Günlük spor yapmak (Hiç olmazsa 20-25dk yürüyüş)

3) Nefes egzersizleri (Diyafram nefesi)

4) Dua, meditasyon, ibadet.

5) Programlı yaşam.

6) Bedenin otururken ve diğer zamanlarda dik oluşu.

7) Geçmişle barışık olmak.

Zira geçmişinden pişmanlık duyan kişiler hatırlamak istemeyecektir geçmişi bu da unutkanlığa sebep olacaktır.

Bu yazdıklarım için her hafta birini gerçekleştirmeyi hedef alarak lütfen uygulayın. Hayatınızda faydalı olacak köklü değişimleri siz de benim gibi yaşayın.

Bu konuda bilimsel çalışmalar hızla devam ediyor. Prof. James ‘in IQ ( Akademik zekâ) ile ilgili yaptığı açıklamalarda zekânın geliştirilebileceği ispatlandı.

Yapılan akademik araştırmalar gösteriyor ki. Zekâ gelişiminde 3 faktör etkili. Bu faktörler; genler, sosyal çevre, aile ve öğretmenlerin yaklaşımı.  Genlerimizi değiştiremiyoruz, genler bazen olumsuz çevre koşullarında değişebiliyor, maalesef günümüzde sıklıkla rastlanan kanser vakaları buna büyük bir örnek. Ya da tam tersi Kanser hastası olan birinin düşüncelerini değiştirerek yaşam standartlarını değişmesi ile tedavi olduktan sonra sağlığına kavuşması. Bu da olumlu bir örnek.

Sosyal çevremizi biraz yönlendirebilsek de başka insanlara zorla bir şey öğretemediğimiz ve onları değiştiremediğimiz gerçeğini artık herkes kabul ediyor. O halde nasıl kendimize yatırım yapacağız? Bu güzel bir soru.

Zekâmızı geliştirmekle beraber bir de zekâ kaynağımızı kullanmayı hedef edinirsek, bu nasıl olacak? Biz nasıl düşünüyoruz, düşünce sistemi nasıl oluşuyor? Duygu durumumuz hislerimizi nasıl etkiliyor.  Kaygı durumunda neler oluyor beyinde?

Hadi bunu konuşalım.

Bizler güvende olduğumuzda başarı bize daha rahat gelir. Korkuyu bitirmek için kendini özellikle güvende hissetmek gerekir. Hayatımızda sahip olduklarımızı, düşüncelerimizi ve duygularımızı olduğu gibi kabul edersek biz başarılı olmaya başlarız. Böylelikle panik durumunda olmak yerine güvende hissettiğimiz için özellikle kendi kararlarımızı kendimiz veririz. Bu olumlu duygu durumu zihnimizi çalışmaya daha rahat konsantre etmek için etkilidir. Ve bu da davranışımızı etkiler ki çalışırken verimli olmak tekrar düşüncelerimizi etkileyecektir ve olumlu düşünceler de duygularımızı aktif edecektir. Buna NLP de DUYGU-DÜŞÜNCE-DAVRANIŞ Bağı diyoruz. Bu bağ domino taşları gibi birbirini etkiler.

Sevdiğimiz bir etkinlik aklımıza geldiğinde mutlu oluruz ve hemen davranışa geçeriz, o etkinliği gerçekleştirmek için adım atmaya başlarız. Bizler yapmayı sevmediğimiz etkinlikler için zihnimizdeki manaları değiştirdikçe duygularımız da değişecektir. Seans ve terapilerde yaptığımız görüşmelerde asıl konu olarak bu anlamları değiştirmek üzere NLP tekniklerini kullanıyoruz. Kişi kendi duygularının, düşüncelerinin, davranışlarının sorumluluğunu aldıkça kendi yaşamını inancı doğrultusunda yönetmeye başlayacaktır. Güçlü insanlar kendi sorumluluklarını bilir ve yapıcı uygulamaya geçer.

Mutlu Günler. 

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright