Kalbinle, ruhunla ve aklınla dinle beni | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Kalbinle, ruhunla ve aklınla dinle beni 05.03.2017 10:16

Kalbinle, ruhunla ve aklınla dinle beni


‘’Önce anlamaya çalış sonra anlaşılmaya çalış.’’ Bu sözden yola çıkarak iletişimde dinlemenin önemi diyelim. İletişim becerileri için dinlemeyi öğrenmek gerekir. Seni dinlemeyen bir eşle mutlu olamazsın. Seni dinlemeyen bir öğrenciye ders anlatamazsın. Seni dinlemeyen bir çalışanla ya da yönetici ile verimli olamazsın. Başarılı bir iletişim için doğru yorumlama yapmak gerekir.  Doğru yorum için, doğru değerlendirme, doğru değerlendirme için doğru algı, doğru algı için de doğru bilgiyi edinmek gerekir. En etkili bilgi edinme yöntemlerinden biri de dinlemektir.

Nasıl iyi bir dinleyici olabiliriz?

İyi bir dinleyici misin? Beraber karar verelim. Aşağıda yazdığım özelliklerin çoğuna sahipsen EVET, iyi bir dinleyicisin diyebiliriz.

İyi bir dinleyici;

1. Sabırlıdır ve konuşan kişinin sözünü kesmemeye özen gösterir.

2. Karşısındaki kişinin sözel veya davranışsal mesajlarını iyi değerlendirir.

3. Eleştiri yapmaz ve yargılayıcı değildir.

4.Dikkatlidir. Konu dağıldığında rahatlıkla doğru sorularla iletişimcilerin tekrar konuya dönmelerini sağlar.

5. Karşısındaki kişinin anlattıklarını sorular sorarak daha ayrıntılı anlamaya çalışır.

6. Ben her şeyi biliyorum demez. Her şeyi bilmenin mümkün olmadığını bilir.

7. Karşısındaki kişi ile empati kurabilir.

8. Karşısındaki kişinin konuşmasını ilgiyle dinler. Dinlediğini belli eder.

9. Dinlemek istediğini ve ilgilendiğini karşı tarafa hissettirir.

10. Göz teması kurar. Beden diliyle dinlediğini belli eder. Gözünü dikerek bakmaz.

11. Açık fikirlidir, kişisel seçimlere, görüşlere ve inançlara saygılıdır.

12. Konuşmacıya istemediği takdirde nasihat vermez.

13. Konuşmacıya gerekli süreyi tanır.

14. Konuya ön hazırlık yaparak gelir. Konuşulacak konu hakkında bilgilidir.

15.En önemlisi de kendisine duyduğu saygıdan dolayı karşısındaki kişiye saygı duyar ve karşıdakini dikkatle dinler.

 

Dikkatinizi çektiği üzere dinlemek;  kulakla değil, zihinle, kişisel özelliklerle, niyetle, çözüm odaklı olmakla, iletişim becerilerini en iyi uygulamakla ve daha pek çok yeterliliğe sahip olmakla olabilecek üst düzey bir başarı.

İletişim halinde olduğunuz kişiyi dinleyebilme yeteneğine sahip olmanız ve bu yeteneğinizi geliştirmeniz, önce ailenizde sağlam ilişkiler kurmamızı sağlar. Sevgi, saygı, anlaşılma duygusu, kaliteli paylaşımlar için adeta ön koşuldur dinleme becerisi. İş dünyasında da kariyer hedefleriniz için de oldukça faydalı olacaktır. Aktif bir dinleyici olmak için, öncelikle karşınızdaki kişinin ne anlatmak istediğinden emin olmanız gerekmektedir. Karşınızdaki kişinin kişisel özelliklerini bilmek sizin için önemlidir. Karşınızdaki kişinin olmazsa olmazları nelerdir, hangi durumlarda sinirleneceğini, nelere sevineceğini bilmek, daha iyi bir dinleyici olmanızda size yardımcı olacak önemli noktalardır. Etrafınızdaki kişiler iletişim kurarken yaptığınız hataları sizden daha hızlı ve etkin bir şekilde analiz edebilir. Haklı değerlendirmeleri lütfen göz önünde bulundurun. Etrafınızda doğru iletişim kuran insanların nasıl dinlediğini gözlemleyin. Unutmayın dinleyebilmek konuşmaktan daha zordur. Daha zor olan bu eylemi herkes beceremez. İyi bir dinleyici olmak zaman ve çalışma isteyen bir süreçtir. Gerek aile gerek iş hayatı açısından oldukça önemli olan iletişim kabiliyetini güçlendirme sizi başarıya götürecek önemli bir nokta olacaktır.

Dinleme Neden Önemli?

İnsan iletişiminin yaklaşık yüzde 38 `i sözeldir. Öğrenilen bilgilerin dahi yaklaşık yüzde 70 ’i 24 saat sonra tekrarlanmazsa unutulur. Ancak etkili dinleme teknikleri kullanıldığı zaman bu oran önemli ölçüde akılda kalıcılık olarak artırılabilir. Ve tabi doğru zamanda tekrar yapılması ve not alınması bilgiyi daha kalıcı olarak zihne kaydetmek için önemlidir. Etkili dinleme sadece söylenenleri duymak değildir. Söylenenleri önemli bulmak, kavramak ve değerlendirmek için gerekli çabanın gösterilmesine yönelik aktif bir süreçtir.

Etkili dinlemenin birçok faydası vardır. Bunlar; daha başarılı olmak, konuya daha iyi konsantre olmak, zaman kaybı olmadan bilgi almak, önemli noktaları fark etmek ve hatırlamak, dinlemeyenlere göre daha başarılı olmak, konuşmacı ile daha başarılı bir iletişime geçmek olarak söylenilebilir. Dinleme yeteneği olan insanlar aranılan insanlardır.

Sonuç olarak dinleme, dinleyenin başarısını önemli ölçüde etkileyen ve geliştirilmesi gereken bir beceridir. Dinleyenler bu beceriyi geliştirebilmek için, dinleme sürecini etkileyen olumlu ve olumsuz etkenleri iyi anlamak ve buna göre gerekli önlemleri almak zorundadır.

Etkili dinlemeyi engelleyen bireysel etmenler nelerdir?

Engellerden biri olumsuz dinleme alışkanlıklarıdır. Ben bilirimcilik, o konu hakkında bilgi sahibi olmadığı halde bilgi sahibi olduğunu zannetmek, dinliyormuş gibi görünüp kendi zihninde söyleyeceklerine odaklanmak, konuşana karşı kişisel olumsuz tutum, anlatılanlara karşı olumsuz tutum, dürtüsellik, odaklanamama.

Dinleyen, dinleme sorumluluğundan kaçmak yerine, dinlemeyi engelleyen problemlerin çözümü yolunda bir arayış içinde olmalıdır. Konuşanla dayanışma, kendine ek okumalar bulma, not alma gibi stratejiler çoğu zaman bu konudaki güçlüğü yenmede dinleyene yardımcı olur.

Harika bir söz var paylaşmak istediğim.

“ Ne kadar umursadığını bilene kadar, ne kadar bildiğin umurumda değil “

Yani sözün özü etkin dinleme sadece “dinlemek” olarak algılanmamalıdır. Bu aynı zamanda karşı tarafı anlama, onun değerlerini benimseme olarak dsa düşünülmelidir. Dünya genelinde bunu başaran insan sayısı arttıkça gerginlikler, tartışmalar azalacaktır.

Dinlemek ve anlamak yaşamı yaşanılır kılan nefes gibidir. 

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright