Bir kişilik koca dünyanda ya farkedersin kendini ya terkedersin kendini | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Bir kişilik koca dünyanda ya farkedersin kendini ya terkedersin kendini 13.12.2016 23:40

Bir kişilik koca dünyanda ya farkedersin kendini ya terkedersin kendini


Kendini yönetmek başkalarını yönetmekten daha zordur. Kendini yönetmek hedefin mi? Bu hedef; zor olanı sevenlere ithaf olunur. Öğrenmenin verdiği o mücadele ve yorgunluğun verdiği tatlı sızı nasıl da cezbedici. Zaten her yeni öğrenmeyle ben eski ben ile vedalaşıyorum şimdi. Sabrın acıtan tadı, ben yeni başarılar tattıkça daha da çekici oluyor. Kendini yönetmeyi başarmak beni heyecanlandırıyor cidden. Nasıl mı bunu başarmak? Gerçekten bunu öğrenmenin nasıl olduğunu merak ediyor musun?

Bunun için önce şunu bil canın çok acıyacak. Geri dönmek isteyeceksin, hatta geri döneceksin kararından, yani kaçacaksın zaman zaman kendinden. İradeni arttırmak için çaban seni yorduğunda, ve yapamam diye pes ettiğinde, enerjin tükendiğinde; kararlılığa geri dönüşün daha tutkuyla olacak. Bu her zaman böyle olur.

Önce kendinin gerçeklerini gör, dürüstçe bak aynaya. Kendinin en çok eleştirdiğin özelliklerini sev kabul et onları. Bir hasta tedavi olmak istiyor ise doktorun yanında iyiyim demez. Doktora yalan söylemez. Söylerse doktor onun teşhisini doğru koyamaz. Net ol kendine, kendin ile ilgili hissettiğin gerçek hisleri fark et. Zaaflarını gör, bağımlılıklarını fark et. Bağımlılıklarını görürsen kendinin önünde oluşturduğun engelleri kendin fark edersin. Bu da kendine düşünce, duygu ve ruhsal olarak daha çok yaklaşmanı sağlayacaktır. Kendini kabul ettiğini zannettiğin şeylerin nasılda kendine söylediğini yalanlar olduğunu görünce derin bir sarsıntı yaşayacaksın.

Harekete geç. Bir kâğıt ve bir kalem al eline. Geç aynanın karşısına yaz aklına gelen her şeyi. Kendini izle, yaptıklarını fark et, insanlara nasıl davrandığını onlara ne söylediğini, nasıl söylediğini fark et. Çocuğuna sabırlı olduğunu zannedebilirsin.  Peki, çocuğunun sorularına hangi saniyede kızdığının farkında mısın? Yani dürüst ol kendine. Ya da eşinle nasıl iletişim kuramadığını, eşine, ilişkinize, kendi duygularına ne kadar kapalı olduğunu fark et. İnsan her gün aynı yemeği yemekten sıkılıyor doğru mu? Evet. Peki insan her gün aynı yalanları kendine söylerse, kendine haksızlık yaparsa, kendinden uzaklaşmaz mı? Kendine yabancılaşmaz mı? Kendinden sıkılmaz mı? Bir düşün insanlar seni neden sevsin? Sen bile kendini sevmezken, sen bile kendini tanımazken, sen bile kendi kişiliğine yatırım yapmazken. Sen bile kendinden kaçarken, etrafındaki insanların senden kaçmak istemesi, olağan şey değil mi? Şaşırdım deme sakın. Başkaları da kendilerine böyle davrandığında onları da aynı kendine yaptığın gibi eleştiriyorsun. Doğru mu? Evet, tam da bu aslında. Başkalarını nasılda eleştiriyorsun hatırla, nasıl da acımasızca onlarla yaşadıklarını düşündüğünde öfkelenip aklına geleni hissettiklerini kelimelerle ifade ediyorsun.  Etrafındaki insanlar da böyle, tıpkı senin gibi davranıyor.

Eveeet… Kendi düşüncelerine bu kadar gerçekçi bakıştan sonra ve dürüstçe kendini çıplak olarak gördükten sonra davranış seçimini çözümü kabulden yana yap istersen. Kendi olumlu ve olumsuz yönlerini kabul etmedikçe kendini ileriye taşımak için doğru adımları atamazsın.  İşin en zor yanı buydu bundan sonra yapacakların belli; bilgi, uygulama, sevgi, saygı, cesaret, istek ve hatta çözümü gerçekleştirmeye ihtiyaç duymak işte bunlar yaşam çantanda tamda senin için olmazsa olmazların. Bu harika değerlerle yola koyul, bil ki; yanlış ya da doğru değil yaptıkların. Onlar sonuç ve bu sonuçlar her geçen gün kendi sahip olduğun değerlerinin kıymetiyle seni olmak istediğin yere taşımak için sana ufuk açacaktır.  

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright