OHAL`li Eğitimin Hali | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>OHAL`li Eğitimin Hali 17.09.2016 15:55

OHAL`li Eğitimin Hali


Bir paralel yapı (PDY) olarak devletin iliklerine kadar sızan Fetullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ), on yıllar boyunca “cemaat” diye lanse edilerek topluma yutturuldu. Neredeyse kandırmadığı kesim kalmadı.

Hadi farz edelim ki toplum cahildi, gerçeği görecek ferasete, geleceği görecek basiret ve ufka sahip değildi. Dolayısıyla sahte dincileri gerçek dindarlardan ayırt edemedi.

İyi güzel hoş da, “En iyisini biz biliriz” diyerek övünen, Erbakan gibi bir deryanın nasihatlerine ve uyarılarına kulak tıkayan, bildiğim bildik çaldığım düdük havasında hareket eden son 30-40 yılın siyaset ve ticaret erbabını, dini cemaat liderlerini ve kanaat önderlerini nereye koymalı?

Türkiye’nin siyasetçileri, aydınları, işadamları, eğitimcileri, bürokratları, cemaatçileri yıllarca FETÖ’nün sinsi ve gizli eylemleri karşısında ne yaptılar dersiniz? Son birkaç yıl öncesine kadar sessizleri, körleri, sağırları oynamadılar mı? Hatta örgüte bir güzel hizmet etmediler mi? Öyle ya da böyle örgütün değirmenine su taşımadılar mı?

Kısacası lider siyasetçi, büyük aydın, zengin işadamı, uzman eğitimci, dini kanaat önderi, usta gazeteci vs geçinenler de zokayı yuttular. İşin ilginç yanı, ülke uçurumun kenarına itilene kadar birçoğu bunun farkına varamadı. Bazıları da görmezden geldi.

FETÖ/PDY’nin bir CIA ve MOSSAD projesi olduğunu anlamaları ve uyanmaları için bir darbe kalkışmasına ihtiyaç varmış meğerse. Neyse ki kandırıldıklarını, kullanıldıklarını geç de olsa anlayıp toparlandılar.

FETÖ/PDY, 15 Temmuz gecesi darbeye kalkıştığında “milli irade” duvarına çarptı, tabir yerindeyse pert oldu. Ülkeyi uçuruma yuvarlayacakken kendisi uçuruma yuvarlandı.

Anlayacağınız, Fetullah Gülen ve takiyeci şebekesi öyle büyük bir darbe aldı ki sittin sene kendine gelemez artık. Bunların derin ve karanlık bir odağın maşası oldukları darbe vesilesiyle gün yüzüne çıktı, ispatlandı, kesinleşti. Herkes gerçek yüzlerini gördü.

Kuşkusuz PDY/FETÖ’nün en güçlü olduğu alanlardan biri eğitimdi. Bu örgüt, gariban ama zeki olan çocukları seçip ağına düşürür, onları adeta birer mankurt, ölümüne birer köle olarak yetiştirirdi. Bu sayede askeriyede, emniyette, bürokraside, yargıda, ticarette, siyasette etkili olmayı başardı.

Örgüt başı Fetullah Gülen kendini “Kâinat İmamı” olarak görmekte, beynini yıkadığı insanlar da onun “Mesih” ya da “Mehdi” olduğuna inanmaktadır. Bunu bir zamanlar Gülen’in bir numaralı yardımcısı olan pişman kişiler söylüyor.

Bir CIA/MOSSAD ajanına böylesine dogmatik bir inançla bağlananların neler yapabileceğini varın siz düşünün. Örgüt liderine bu denli körü körüne bağlanıp adeta tapınan birinin gerçeği görmesi, kendine gelmesi sanmıyorum ki kolay olsun.

Mankurtlaşmış bir örgüt mensubunun bilinçaltına yerleşen sapkın inancından sıyrılıp kurtulabilmesi için büyük bir şok, ciddi bir sarsıntı yaşaması gerek. İşte 15 Temmuz darbe süreci, kısmen de olsa “ibadet tabakası” denilen “cemaat tabanı” üzerinde böyle bir şok etkisi yaptı diyebilirim.

Eğitimin ne denli etkili bir unsur olduğunu bilen devlet, PDY/FETÖ’nün köküne kibrit suyu dökmeye kararlı. Bu nedenle devlet için tehdit unsuru teşkil eden/etmeyen, örgütle en ufak bir bağlantısı olduğu belirlenen bütün eğitim kurumlarına el konuldu. Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararname (KHK) ile askeri okullar, vakıf üniversiteleri, özel okullar ve öğrenci yurtları kapatıldı.

Geçici olarak 22 binden fazla öğretmenin görevine son verildi. Tüm fakülte dekanlarının istifası istendi. Rektörlerin de aralarında olduğu çok sayıda akademisyen açığa alındı. Soruşturmalar ise sürüyor...

Hal böyleyken, yeni eğitim-öğretim yılı 19 Eylül’de başlıyor ancak veli ve öğrencilerin kafası karışık. OHAL`in eğitime yansıması noktasında endişeleri var.

Her şeye rağmen devlet, kimsenin mağduriyet yaşamaması için tedbir almış gözüküyor. Bu doğrultuda kafalardaki soru işaretlerini gidermeye çalışalım isterseniz.

4Kapatılan üniversitelerde okuyan yaklaşık 65 bin öğrenci ne olacak?

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), bu öğrencileri aynı ildeki başka devlet veya vakıf üniversitelerine yerleştirecek. YÖK’ün 4 Ağustos`ta aldığı son karara göre, öğrencilerin üniversite sınavlarına girdikleri yıl aldıkları puanlar bu yerleştirmede dikkate alınacak. Programların da o yılki puanları göz önüne alınacak.

Kontenjan şartı aranmaksızın öğrenciler tercih yapacak ve yeniden yerleştirilecek. Öğrenci hangi sınıftaysa o sınıftan devam edecek. Bulunduğu ilde okuduğu bölüme puanı yetmezse başka bir ilde eğitimini sürdürecek.

4Kapanan özel okullarda okuyan yaklaşık 138 bin öğrenci ne olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu öğrencileri başka okullara nakledecek. İlkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrenciler adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre kontenjan kısıtlaması olmadan okullara yerleştirilecek. Bu öğrenciler 30 Eylül`e kadar nakil olabilecek.

Liselerdeki yaklaşık 40 bin öğrenci ise TEOG sistemi kapsamında aldığı puana göre başka okullara nakledilecek. Normalde aylık yapılan nakiller, kapatılan okullardaki öğrencilerle sınırlı olmak üzere günlük yapılabilecek. Tercihleri güncelleyen öğrenciler, kontenjan dışı bir şekilde okullara yerleştirilecek. İsteyenler başka özel okullara da kayıt olabilecek.

4 Askeri öğrencilerin akıbeti ne olacak?

Bando okulunda ve askeri liselerde okuyan 3 bin 103 öğrenci de liselere nakledilecek. Bu öğrenciler SBS veya TEOG sistemlerinin hangisinden puanı varsa ona uygun olarak fen ve sosyal bilimler liseleri dışındaki okullara yerleştirilecek.

KHK ile kurulan Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde harp okulları aynen devam edecek. Harp okullarına üniversiteden, imam hatip ve meslek liseleri dâhil tüm liselerden, sınavı kazanan ve şartları sağlayan herkes girebilecek.

Şu anda YÖK, kurduğu bir komisyon aracılığıyla harp okullarındaki yaklaşık 13 bin öğrenci için bir çalışma yapıyor. Bu doğrultuda 30 Ağustos itibariyle mezun olan astsubay ve subayların alanlarına ve puanlarına en uygun fakülte ve yüksekokullar belirlenecek. Rütbe alamayan mezunlara üniversite diploması verilecek. Ara sınıftakiler sınava girdikleri yılın puan ve alanlarına göre üniversitelere nakil olacak.

4Kapatılan 15 vakıf üniversitesinin, 998 özel okulun ve askeri okulların binaları ne olacak?

Üniversite binaları mühürleme işleminden sonra Hazine`ye geçti, oradan Maliyet Bakanlığı`na devredildi. Maliye Bakanlığı, bu üniversitelerin taşınmazlarını öğrencilerin nakledildiği üniversitelere geçici olarak tahsis edecek. Bu arada kapanan üniversiteler, yeni kararlarla devlet üniversitesine de dönüştürülebilecek. Mesela, Gediz ve İzmir üniversiteleri torba yasayla devlet üniversitesi haline getirildi.

Kapatılan özel okulların binaları da devlet okulu veya ihtiyaç halinde başka bir devlet kurumu için kullanılacak. Kapatılan askeri okulların binalarına gelince, bununla ilgili henüz bir karar yok.

4Açığa alınan 22 bin öğretmenin akıbeti ne olacak?

Orasını Allah bilir. Bu öğretmenlerin soruşturmaları sürüyor. Muhtemelen görevine dönemeyenler fazla olacak. Soruşturma süresince eğitim aksamasın diye yerlerine 15 bin `sözleşmeli öğretmen` atanacak. Bu öğretmenler KPSS puanına göre ve sözlü sınavla alınacak. Başvurular ve sınav Ağustos’ta, atamalar ise 10 Ekim`de.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright