Öz şimdi | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Öz şimdi 05.03.2017 09:18

Öz şimdi


 

CV harfleri ile ilk defa staj başvurusu yaparken karşılaşmıştım. Sonra CV’nin Curriculum Vitae olduğunu yani Özgeçmiş olduğunu öğrenecektim. O zamanlar belki çok yaygın olmadığından garipsemiştim. İnternet yaygın olmadığından ilk defa duyduğum bu Özgeçmişi nasıl hazırlayacağım diye epeyce ter döktüm. Klasik bir özgeçmiş sundum. Sonra, çoğu yerde formalite olduğunu ama çoğu yerde de hayatımızı belirlediğini öğrendim.

Şimdilerde internete girerseniz CV hazırlama ile ilgili onlarca site, kitap, konferans, eğitim vs. görürsünüz. Aslında özgeçmişi biz yazıyoruz. Bu siteler, kitaplar bize cebimizdekileri nasıl dizeriz sadece onu öğretiyor. Yani sunum kalitesi öğretiyor.

Bazen, özgeçmişe bir cümle eklemek yıllar alıyor. Dört yıllık üniversiteyi bitirip, falanca yıl, falanca bölümden mezun oldum diye bir cümle ekliyoruz. Almanca, Çince, İtalyanca öğrenip, bildiği diller kısmına bir kelime yazıyoruz.

Özgeçmiş tamam da şimdilerde şirketler biraz da adayların öz geleceklerine bakıyorlar. Yani, işe alacağım eleman şirketin büyümesine ya da ayakta kalmasına nasıl bir katkı yapar/yapacak. Patronlar ya da profesyonel şirketler buna bakıyor. Diplomalar çoğaldıkça da çalışanlar diploma ile değil de beceri ile öne çıktığını anlıyorlar.

Aslında, özgeçmişi de öz geleceği de şekillendiren şüphesiz ki öz şimdidir. Öz şimdi, anı değerlendirmektir. Yaşadığınız olaylar, yaptığınız işler, bir kevgirde elenerek, öz şimdiyi hedefliyor ve sonrasında da özgeçmişte arşivleniyor. Buradaki kritik nokta fark yaratmaktır. Yani, “benim diğer insanlardan olumlu farkım nedir” sorusunu kendimize sorarak öz şimdiyi değerlendirebiliriz.

Hedef olmadan ok atılmaz. Yoksa yayı germek için harcadığınız enerji boşa gider. Aslında, nasıl ki bir otomobil aldığı yakıtla belirli bir mesafe yol gider, aynen öyle, insanın enerjisi de sınırlıdır. Bu enerjiyi şimdi değerlendirirse, ŞİMDİNİN GÜCÜ’nü kullanarak olumlu fark yaratır. Bunun üzerine çok kitap yazılmıştır. (Örneğin, Eckart Tolle, Şimdi’nin Gücü, Akaşa Yayınları).

Öz şimdiyi değerlendiremezsek, zamanı kullanamayız. Zaman Yönetiminin en büyük düşmanlarından biri olan ertelemenin girdabına gireriz. Öz şimdi değerlendirilmezse, kalan işe kar yağar. Öz şimdi değerlendirilmezse, fırsatlar kaçar. Özellikle, bir girişimci için bu çok önemlidir. Fırsatı yakalamak, balığı yakalamak gibidir. Oltayı sağlam sallayacaksın. Yemi iyi takacaksın. Ne kadar büyük balık yakalamak istiyorsan, o kadar büyük yem takacaksın, o kadar güçlü olta kullanacaksın.

Öz şimdi size her şeyi sunar. Hem de altın tepside sunar. Önemli olan ikramı kabul edebilmektir. İkramı kabul ederken de, düşünce analizi, matematik analiz, yaşam analizi yapıp, öz şimdiyi öz geleceğe daha sonra da öz geçmişe aktarabilmektir maharet.

Öğrencilerime yabancı dil öğrenmelerini öneririm. Bunun kişiye bağlı uzun ya da kısa bir süreç olduğunu bunun için de öz şimdiyi kullanıp, hemen başlamalarını öneririm. Şimdi yapılan işler birikecek, yarın, özgeçmişe falanca yabancı dili biliyorum diye eklenecektir. Öğrencilerimiz çoğunlukla buna direnir. Ne işimize yarayacak derler? Yabancı dil tıpkı otomobil ehliyeti gibidir. Arabanız olmasa da gün gelir kullanırsınız. Tıpkı, araba kullanmayı da geçmişin şimdisinde öğrenmiştiniz hatırlayın.

Bazıları artık bizden geçti der. Her yaşın, bir dehası vardır. Mühim olan, dehayı ortaya çıkarmaktır. Halbuki, yaş itibariyle öz gelecekleri kısa olan insanların, gençlere aktaracakları öz şimdileri çok fazladır. Gençlere, hedefe ulaşmak için, yayı nasıl germeleri gerektiğini öğretebilirler. Örneğin, emekli, ama sağlığı yerinde kişileri, hizmet içi temel eğitimlerde sık sık değerlendirebiliriz.

Sonuç olarak, zamanı yani öz şimdiyi iyi kullanabilirseniz, öz geleceğinizi ve öz geçmişinizi kaliteli şekillendirirsiniz. 

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright