Güneş duası | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Güneş duası 22.10.2016 16:10

Güneş duası


 

Oğlum küçükken, her çocuk gibi, bizim odamızda yatıyordu. Bir gün tam uykuya dalacaktım, oğlum annesine seslendi:

- Anne, ben güneşi oturarak beklesem olur mu?

Bu söz beni çok çok şaşırtmıştı. Oğlum, uyumayı ve uyanmayı, güneşin doğuşunu beklemekle anlamlandırmıştı. Sonrasında, çok düşündüm de aslında herkes güneşi bekliyordu. Yeni bir yaşam için. Çünkü dünyadaki tüm yaşam ve enerji kaynağı güneştir.

Turizmci güneşi bekler, çiftçi güneşi bekler, inşaatçı güneşi bekler… Tüm canlılar güneşe muhtaçtır.

Şimdilerde güneşi bekleyenler arasına enerji yatırımcıları da giriyor…

Artık, yağmur olmadığında, mevsim kurak geçtiğinde, yağmur duasına çıkanlar, hava kapalı olduğunda da bulutların gitmesi, havanın bir an önce açması için, güneşin gelmesi için güneş duasına çıkacaklar. Hani hep anlatılır ya, yağmur duasına gidenler eli boş giderken biri yanında şemsiye taşır. Çünkü, duasının kabulüne inanmıştır. Yağmur duası edenlerle, güneş çıkması için dua edenlerin niyetleri çatışmaktadır.

Elbette, eskiden ısınma için bize yeten güneş ya da ürünlerimizi kurutmada enerji kaynağımız güneş şimdilerde giderek artan fakat artış hızı daha fazla olması gereken bir hızla, elektrik ihtiyacımızı da karşılar oldu.

Güneş enerjisi girişimcilerinin sayısı her geçen gün artıyor. Öyle ki, TEDAŞ’ta üretime geçmeyi planlayan projelerin kapasitesi 3450 MW civarında. Güneş enerjisi yatırımları enerji yatırımları arasında en yüksek maliyetli yatırımlardan biri olmasına rağmen bu rakamlara ulaşılmış durumda. TEİAŞ verilerine göre, Haziran 2016 tarihi itibariyle ülkemizdeki kurulu güneş enerjisi santrali gücü 440 MW civarlarındadır. Bu kurulum 2013 yılından sonra başladı. Mevcut kurulu gücün 10 katından çok daha fazla da başvuru mevcuttur. Ülkemizin toplam kurulu enerji gücü ise 80000MW’a yakındır.

Ülkemiz büyük bir hızla gelişiyor. Bu gelişimin ana gereksinimlerinden birisi de şüphesiz ki enerji ihtiyacıdır. Hali hazırda ülkemiz, büyük miktarda enerjiyi ithal etmektedir. Bunda petrol ve doğal gaz kaynaklarımızın yeterli olmayışı önemli rol oynamaktadır. Ancak, enerji teknolojilerinin de büyük bir kısmında dışa bağımlı durumdayız.

Güneş enerjisi ile elektrik üretiminde büyük pay sahibi Fotovoltaik panelleri yurtdışından temin ettiğimiz malzemelerle büyük ölçekte montaj yapabiliyoruz. Ülkemizde panel üretimi için de ciddi atılımlar var. Enerji teknolojileri kaynaklı cari açığın artması elbette istenmiyor. Bu alanda, önemli akademik ve sanayi-Ar-Ge çalışmaları hızla devam ediyor. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat ALBAYRAK zaman zaman yaptığı açıklamalarda özellikle enerji çeşitliliğine ve Enerji alanındaki Ar-Ge çalışmalarına önem ve destek verdiklerini belirtmişlerdir.

Her yenilenebilir enerji kaynağı gibi Güneş Enerjisi ile elektrik üretimi de önemli miktarda arazi gerektirmektedir. 1MW elektrik üretimi için gerekli enerji sahası yaklaşık 20 dönümdür. Bununla birlikte ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olup, iç sularımızda bir hayli fazladır. Hali hazırda Japonya’da su üzerine kurulu santraller 3MW elektrik üretim kapasiteli olup bu oranın yakın bir sürede 12-13MW’a kadar çıkarılması planlanmaktadır. Gerek ilimiz Elazığ sınırlarında yer alan Keban Baraj Gölü, gerekse Atatürk barajı ve diğer barajların çoğu, su üstü Güneş Enerjisi Santrallerine (GES)’lere elverişlidir. Su üzerine kurulacak santrallerin en büyük avantajı soğutmadır. Bilindiği üzere, yüksek sıcaklık panellerin verimini düşürür. Yüzer güneş santrallerinde rüzgârla gelen su zerrecikleri panelleri soğutarak verimi arttırır. Atık su havuzları üzerine de bu tip santralleri kurma olanağı bulunmaktadır. Yüzer güneş santralleri ile ilgili uygulamalar Hindistan, ABD, Güney Kore ve Brezilya gibi ülkelerde mevcuttur. Önemli bir avantaj olarak, paneller, suyun buharlaşmasını da önlerler.  Bununla birlikte, seralar güneşi toplarken elektriği de üretebilirler. Yani, seraların kapladığı çatılar güneş enerjisi üretimi için güzel bir alan oluşturabilir. Mimarlar, binaları güneş panelleri yerleştirmeye uygun geometride yapmalıdırlar. Çünkü AVM’ler, spor salonları, sanatsal mekânlar, stadyumlar, hatta enerji santralleri güneşten elektrik üretimine uygun mekânlardır.

Sonuç olarak, güneş önemli bir enerji kaynağımızdır. Güneşten elektrik üretiminin toplam enerji üretimimizdeki payı artmakla birlikte, yerli üretim, güneşten elektrik üretim teknolojileri geliştirilmelidir. Enerji üretimimize katkıda bulunması açısından, Google haritalarda görülen Enerji santrallerinin sayısının artmasını ümit ediyoruz.  

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright