Turan Beye şimdi yeni bir amaç lazım | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Turan Beye şimdi yeni bir amaç lazım 29.05.2016 17:24

Turan Beye şimdi yeni bir amaç lazım


Dergimiz tarafından yılın bürokratı seçilen TKDK İl Koordinatörü Turan Karahan geçtiğimiz ay düzenlenen ilimiz protokolünün tam kadro iştirak ettiği bir törenle ödülünü aldı.

Yöntem Okulları Fethi Şiş Konferans Salonu’nda düzenlenen program için daha davet yapılırken aslında ne kadar isabetli bir karar olduğu ortaya çıkmıştı. Turan Karahan ismini yılın bürokratı olarak duyup da itiraz eden bir tek kişi çıkmadı.

İlimizde göreve başladığı günden beri çalınmadık kapı bırakmayan Turan Karahan Avrupa Birliği’nden gelen paranın ne kadar çok kısmını ülkemde tutarsam amacındaydı. Zaten başarısını anlamlı kılan da ödül töreninde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne terfi edildiğini öğrenerek çifte mutluluk yaşamasını sağlayan da bu amacının bereketiydi.

O gece o salonda olup da Turan Karahan’ın yerinde olmayı tüm bürokratlar istedi elbette… İnce sitemleri bize kadar ulaşanları bile oldu. Gerçekten de yaşanan bir bürokrat için adeta zirve noktaydı. Zaten Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz da gecede yaptığı konuşmasında özellikle zirveye gelip orada kalabilmekten bahsederken bunu kastediyordu.

İlin tüm protokolünün katıldığı bir törende Yılın Bürokratı ödülünü alırken diğer taraftan çalışmalarınızın hükümet nezdinde de karşılıksız kalmadığını, terfi edildiğinizi öğrenip çifte ödül alıyorsunuz.

Bu öyle zamanlamayı ayarlamakla olacak bir iş değil sanırım. Bu kısaca belirtecek olursak Allah’ın lütfu… Allah’ın lütfuna sebep olan şeyde sanırım Turan Beyin yolun başında kendisine koyduğu amacı ve bu amaç uğruna yaptığı şuurlu ve sıra dışı çalışmalarıydı.

“Avrupa Birliği’nden gelen bu paralar eğer harcanmazsa geri gidecek. Gelen bu paranın mutlaka Elazığ’a yatırım olarak harcanması gerekir. Biz bunun ne kadar az miktarını geri göndereceğiz işte bunun gayreti içerisinde olacağız” demişti Turan Bey göreve başladığı ilk günlerde…

Dediklerini lafta da bırakmadı… Merkezde kapısını çalmadık kurum, kuruluş, topluluk bırakmayan Turan Bey ilçelerde de gecesini gündüzüne katarak bilgilendirme toplantıları yaptı, Elazığ’da bir proje oluşturma kültürünün yerleşmesini sağladı.

Oluşan bu kültür zamanla meyvesini verdi ve Elazığ Ankara’dan sonra Türkiye genelinde en çok proje onayı alan ikinci il oldu. TKDK yatırımları deyip geçmeyin. Büyük çoğunluğu milyonluk olan projelerin yüzde 65’ine kadar hibe verilmesi küçümsenecek bir olay değildir.

Turan Beyin çabası önce Elazığ için meyvesini verdi ardından kendisini önce yılın bürokratlığına ardından görevinde terfie kadar ulaştırdı. Şimdi önünde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü gibi ilimizde uzun zamandır pasif bir halde duran sorunlu bir kurum var.

Atamayı duyan çalışanlar yeni müdürlerinin nasıl biri olduğu hakkında istihbarat almaya başlamışlar. Disiplinli olduğunu duyan, uzun süredir rahatlığa alışmış personelin gözlerinin korktuğunu da duymuş olduk çeşitli vesilelerle…

Aslında Turan Karahan’ın yeni görevi emir komutaya alışmış, uzun yıllardır memurluk anlayışı ile çalışan insanların olması bakımından TKDK’dan daha kolay görünüyor. Turan Beyin idare-i maslahatçı bir müdür olmayacağını biliyoruz. Kendi farkını elbette ortaya koyacaktır ama yapacağı tüm çalışmaları anlamlandıracak, kendisine yeni bir heyecan ve çalışma azmi getirecek yeni bir amaç da lazım.

“Ameller niyetlere göredir” hadisi de zaten eylemlere değer katan unsurun amacı olduğunu vurgulamıştır. Turan Bey şimdi kendisine öyle bir amaç belirlemeli ki hem kurumunu kısa sürede aktif çalışır hale getirebilsin hem de seviye kattığı başarı çıtasını daha yukarılara taşısın.

Ülkemizin her daim tarım ve hayvancılık ülkesi olduğunun altı özellikle çizilir. Ama bunun altının çizilmesinde aslında bir art niyet vardır. Cumhuriyetin kurulduğu yıllardan itibaren Müslüman halk özellikle tarım ve hayvancılığa yönlendirilerek devlet yönetiminden geri bıraktırılmış, eğitimli olmasının önünde engel olarak kullanılmıştır.

Bence Turan Bey kendisine amaç olarak Elazığ’da modern tarımcılığı, modern hayvancılığı yaygın hale getirmeyi koysun. Bu sayede hem daha az insan gücüyle daha yüksek verim elde edilir hem de köylerdeki halkın da devlete daha fazla katma değer sağlamasına sebep olunur.

Yıllarca tarım ve hayvancılığa mahkûm edildiği için ağır işlerinde yardımcı olması için yanlarında tutan ve çoğu zaman eğitim almalarına mani oldukları çocukları da bu sayede devlete daha faydalı hale getirilir. Hem de yoksullukla, ilkellikle eş anlamlı olarak kullanılan köylü kavramı da gittikçe yeni bir anlam kazanır. Devlet ekonomisine de ciddi katkılar sağlamaya ilimizden başlar.

Turan Beyden beklentiler büyük…Ne kadarını karşılayacak bunu zaman gösterecek.TKDK İl Koordinatörlüğünden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne terfi eden Sayın Turan Karahan’a yeni görevinde başarılar diler, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim. 

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright