TRT’nin mutfağında biri var | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>TRT’nin mutfağında biri var 17.04.2016 18:13

TRT’nin mutfağında biri var


İmam Şafi fitne zamanında düşmanın oklarını takip edin hakkı bulursunuz diyor. Şu an tam da at izinin it izine karıştığı, her konuda her türlü dezenformasyonun yaşandığı propaganda savaşının ortasındayız.

İmam Şafi’nin sözü tam da günümüz için geçerli… Bu söz sadece siyaset arenasında değil her alanda kılavuz olacak mahiyette bir söz. Türkiye’nin kalkınmasından, gelişmesinden, dünyada etkili bir konuma gelmesinden şikâyetçi olup düşmanlık eden kesimlere bakın hedefleri neresiyse bilin ki orası doğru işler yapıyordur. Yani özetle milli bir kurumdur.

Düşmanın oklarına son yıllarda en çok hedef olan kurumların başında TRT geliyor. TRT’nin yayınlarını küçümseyip etkisiz oluşunu söyleseler de geçtiğimiz hafta TRT’de yayınlanan Pusula Doğu isimli belgeselde yer alan Suriyeli bir çocuğun birkaç saniyelik görüntüsü için medyada kıyamet kopardılar.

TRT’nin terör propagandası yaptığını dillendiren muhalifler küçük bir çocuğun canlı bomba olma isteğinin yayınlandığını söylediler. Tabi maksatları bağcıyı dövmek, bu bahaneyle TRT’yi itibarsızlaştırmaktı.

Bahsettikleri belgeselde babasını Esed askerlerinin gözleri önünde öldürdüğü Suriyeli küçük kız çocuğunun sorulan sorulara verdiği içten cevaplar yer alıyordu.

İşte o diyaloglar:

-          Onların çocukları da burada olsa ne yapardın?

-          Bir şey yapmazdım çünkü onların bir suçu yok. Bizi onlar değil Beşşar öldürdü.

-          Babanı öldürenler özür dilese affeder misin?

-          Hayır.

-          Neden?

-          Babamı öldürdükleri için hem de şehadet getirmesin diye parmağını kestikleri için…

-          Savaşmak zorunda kalsan ne yapardın?

-          Kontrol noktasında kendimi patlatırdım.

İşte sosyal medyada, yazılı ve görsel medyada yeri göğü inlettikleri diyalog bu kadar… Saatler süren belgeselin içinden 29 sn kadar… Demek ki çok da iyi izliyorlar. Ve zaten zorlarına giden de TRT’nin etkili yayınlar yapması.

Esed’in zulmü, Suriye’deki diktatörlük, hükümetin Suriye politikasındaki haklılığı, muhalefetin ikiyüzlülüğü, batının çifte standardı bundan daha etkili ve öz bir şekilde nasıl anlatılabilir ki?

Zaten esas bu etkili anlatımdan rahatsız oldukları için bu diyalogu eleştiriyorlar ya… 7 yaşlarındaki bir kız çocuğunun gözleri önünde babası parmağı kesilerek öldürülüyor. Ve bu çocuğun o anı anlatırken yaşadığı hislerle verdiği cevaplara terör propagandası yapıyor diye bağırıyorlar.

Kendi ülkesinde açıkça teröriste destek olan çevreler her zamanki samimiyetsizlikleri ile bu kez terör propagandasından rahatsız olduklarını belirtiyorlar. Aslında o kız çocuğunun söylediklerinde zerre yanlışlık olmadığını kendileri de biliyor ama onların dertleri bunu bahane edip TRT’yi vurmak.

Peki ne var TRT’de Türkiye düşmanlarının bu kadar öfkesini çekecek? Öncelikle şuur var. TRT artık düşmanın ekmeğine yağ süren yayınlar yapmıyor. Tam tersine iç ihanetlerin şanlı tarihimizin her döneminde yaşandığını Türkiye tarihinin en kaliteli ve en çok izlenen dizileriyle anlatıyor.

Diriliş Ertuğrul dizisi özellikle bu açıdan toplumun büyük ilgisini çekiyor. Günlerce, aylarca yapılan açıklamaların anlatamadığını dizideki tek bir sahne anlatıp insanların bilinçlenmesini sağlayabiliyor.

TRT’nin tüm yapımlarında özellikle vurgulanan “Önce Ahlak ve Maneviyat” unsuru… Maneviyatın ve ahlakın ne kadar önemli olduğu tüm yapımlarında özellikle işleniyor.

Bu kapsamda manevi aşkın çok güzel işlendiği dizlerden biri de Yunus Emre (Aşkın Yolculuğu). Yunus Emre’nin hayatının ve mücadelesinin anlatıldığı dizide Allah rızasının günlük her olayda nasıl gözetilebileceği çok güzel anlatılıyor.

TRT’nin ülkesine ihanet edenleri anlattığı bir diğer önemli yapıtı ise Filinta… Osmanlı’nın son dönemlerinin anlatıldığı dizide içerdeki hainlere ve işbirlikçilere karşı verilen mücadele etkili bir biçimde anlatılıyor.

TRT sadece yetişkinlere yönelik dizilerle değil çocuklara yönelik yayınlarıyla da ahlak ve maneviyatı gelişme çağında bilinçaltına işliyor. Pepe, Canım Kardeşim, Keloğlan, Dede Korkut, Rafadan Tayfa gibi tamamı yerli yapım çizgi filmlerle çocuklara doğruluğun, dürüstlüğün, ahlaklı olmanın, paylaşımın, karşılıksız sevginin ne kadar önemli hasletler olduğunu anlatıyor.

Belki bizim çağlarımızda da Tom ve Jerry, Bugs Bunny gibi karşılıklı her türlü fırıldağı çevirmeyi mubah gösteren çizgi filmler yerine bu tür yayınlar olsaydı içimizde bu kadar izansız hain tayfası türemeyecekti.

TRT’nin tüm bu yayınlarının yanında Sen Olsan Ne Yapardın isimli bir de programı var. Bu programın en büyük özelliği ise paslanmış vicdanları temizlemek, insanlara merhamet duygusuyla davranmayı öğretmek, haksızlık karşısında susmamaları gerektiğini anlatmak…

İnsanların boş vakitlerini geçirdikleri kafelere koydukları gizli kameralarla oyuncularının birbirlerine yaptığı haksızlığa karşı halkın verdiği tepkileri ölçüyor, haksızlığa karşı gelmenin ne kadar önemli olduğu bilinçlere işleniyor. Haksızlık karşısında susmanın utanılacak bir durum olduğunu subliminal mesaj olarak veriyor.

Yayınların hepsini incelediğinizde şöyle bir ortak amaçları olduğu anlaşılıyor. Topluma doğruyu - yanlışı tanıtıp sadece doğruyu yapmaları öğretilmiyor. Aynı zamanda yanlışla mücadele edilmesinin de gerekliliği anlatılıyor. Yani kısacası cihad kavramının günlük hayatta uygulamasının nasıl olabileceğini öğretiyor.

Bu kadar şuur dolu yayınların TRT’den çıkması akıllara şu soruyu getiriyor: “Bu senaryoları kim yazıyor?” Buna somut bir cevap vermek mümkün olmasa da TRT’nin mutfağında birinin olduğu muhakkak. Ve o birinin Türkiye’nin genel yönetimini de belirleyen biri olduğu aşikar...

Çünkü bazen Türkiye’deki olaylar senaryoları besliyor, bazen de senaryoda yazılanlar zamanla Türkiye’nin başından geçiyor. Kısacası Türkiye her anlamda emin ellerde ve gün geçtikçe gücüne güç katıyor.

Yıllarca milleti inancından, dininden ayırmak için uğraş veren Siyonizm’in yerinde ol da topluma İslami şuuru yeniden kazandırma amacı ile yayın yapan TRT’den rahatsız olma! Şeytan azapta gerek!

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright