Sosyal medya yaklaşan genel seçimlerin  Muhtemel aday adayları hakkında ipuçları veriyor | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Sosyal medya yaklaşan genel seçimlerin Muhtemel aday adayları hakkında ipuçları veriyor 08.11.2014 11:57

Sosyal medya yaklaşan genel seçimlerin Muhtemel aday adayları hakkında ipuçları veriyor

 

Sosyal medya artık genç yaşlı, kadın erkek hemen hemen her kesimden insanın yoğun şekilde vakit harcadığı bir platform… Şahsi bilgilerin, kişisel aktivitelerin hızlıca duyurulabilmesi açısından kamuoyuna çabuk ulaşabilme imkânına ihtiyaç duyan insanlara cazip gelen ortamların başında geliyor sosyal medya...

Zaman zaman kişilerin çok fazla özel yaşantılarını paylaşmaları sebebiyle eleştiri konusu olsa da özellikle kamuoyu desteğine muhtaç siyasetçiler için çok büyük kitlelere çok kısa sürede hem de masrafsız ulaşabilme imkânı sunması açısından büyük nimet…

2014 yılı; 30 Mart’ta yerel seçimler, 30 Ağustos’ta da ilk kez halk tarafından yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi olması sebebiyle ülkemiz için çok önemli bir yıldı. 2015 yılı da genel seçimlerin yapılacak olması sebebiyle yine önemli, siyasiler için hareketli geçecek bir yıl...

Özellikle son 12 yılın en önemli siyasi aktörü Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı makamına seçilerek siyasetten çekilmesinin ardından yaşanacak genel seçim bütün partiler açısından çok stratejik bir öneme sahip.

Her seçim sonrası halktan teveccüh bulamamalarını Tayyip Erdoğan faktörünü sebep gösteren muhalefet partileri kadar “adaya değil Tayyip Erdoğan’a oy veriyoruz” propagandasıyla halktan oy isteyen iktidar partisi açısından da çok ciddi bir seçim sürecine artık girmiş bulunmaktayız.

Seçimin partiler bir yana ülkemiz için ne sonuçlar doğuracağını şimdiden kestirmek zor ama seçim sathı mailine girilmeye başlanmışken yavaş yavaş kıpırdanmaya başlayan milletvekili aday adaylığı borsası ilimiz için seçimlerin nasıl sonuçlar doğuracağının ipuçlarını veriyor.

Önceleri basında sıkça yer alan, çeşitli aktivitelerle adından söz ettirmeye çalışan isimler üzerinden yapılan aday adaylığı spekülasyonları artık sosyal medyada çok fazla aktif olan isimler üzerinden yürütülüyor.

Son zamanlarda sizlere de gelen arkadaşlık istekleri, grup davetleri ve takipçilerinizin profillerini biraz incelediğinizde içlerinde siyasete soyunmuş isimlerin olduğunu hemen fark edeceksiniz.

Özellikle çok fazla olmasa da siyaset düşüncesi olanları fark edecek kadar sosyal medyada vakit geçiren biri olarak bazı profiller üzerinden yeni aday adaylarımızın kimler olacağı hususunda edindiğim ipuçlarını ait oldukları meslekleri itibariyle gruplandırarak paylaşayım.

Tıp dünyası bu seçimlerde de önceki seçimlerde olduğu gibi en hareketli sahaların başında geliyor… İlçelerde sağlık taramalarına başlayan, siyasi mesajlarla dolu paylaşımlar yapan, çeşitli gruplarla etkinlikler yapıp paylaşan doktorlar bu yıl da en hareketli profiller…

Tıp dünyasıyla neredeyse aynı hareketlilikte olan diğer kesim ise bürokratlar... Elazığ üzerinde etkili olan önemli isimlerle selfie pozlar, Elazığ diasporasıyla bir araya gelinen toplantılar, sohbet ortamları ve Elazığ vurgusu yapılan paylaşımlar bu kesim arasında da yaygınlaşmaya başladı.

Hukukçular da siyaset arenasında bu dönemde de oldukça fazla sayıda mensubuyla yer alacak görünüyor.

Akademisyenler sonraki sırayı alan kesim… Üniversite camiasından çok sayıda ismin milletvekili aday adaylığı için çalışma yürüttüğü, kolları sıvadığı biliniyor.

İlginçtir siyaset için en temkinli davranan kesim ise iş adamları, serbest meslek erbapları... Risk almanın kazanmadaki en büyük faktör olduğu ticaretin erbabı bu kesim siyasette neden bu kadar temkinli doğrusu ben anlamadım.

Bu arada Maden, Alacakaya, Sivrice bölgesinin de bu seçimlerde ciddi bir hazırlık içinde olduğu görülüyor. Çok ciddi ve ağır isimler yakın dönemde siyaset sahnesinde boy göstermeye başlayacak. İçlerinde mevcut ve eski il başkanları, bürokratlar, sendikacılar, akademisyenler, belediye başkanlarının bulunduğu kabarık bir liste sosyal medyada dolaşıyor. Ne kadarı doğru bilinmez ama ismi geçenlerden büyük kısmı önceki dönemlerde aktif siyasette bulunmuş kişiler.

İsim paylaşmak için henüz çok erken olduğu için bu işi diğer sayılara bırakırken mevcut milletvekillerimizden de bazılarının artık yeni dönemde adaylık için ümitlerini kestikleri yönünde önemli fısıltılar olduğunu da belirtmek gerek.

İsimler süreç ilerledikçe netleşecektir ama partilerin bu isimler arasından kimleri hangi kriterlerle seçeceği esas önemli olan… Umarım bu dönem önceki dönemlerin aksine belirlenecek listeler Elazığ’ın faydası düşünülerek hazırlanır.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright