Millet iradesi mi? Milletin yönlendirilmesi mi? | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Millet iradesi mi? Milletin yönlendirilmesi mi? 20.07.2015 00:44

Millet iradesi mi? Milletin yönlendirilmesi mi?

Millet iradesi kavramı uzun yıllardır ülkemiz siyasetinde kullanılan ama daha çok AKP’yi tek başına iktidara getiren seçmenle özdeşleşmiş hale gelmişti.

Böyle olunca karşı taraf bu kavramdan adeta nefret edip millet iradesi yerine sürü millet, koyun millet, gibi çeşitli ifadelerle millet iradesini aşağılamaya çalışmıştı.

Fakat 7 Haziran seçim sonuçları pek çok sürpriz getirdiği gibi millet iradesi kavramını kullanan siyasi tarafı da değiştirdi. Daha önceleri millet iradesini ‘çobanın oyuyla benim oyum eşit mi’ diyerek aşağılayanlar AKP’yi tek başına iktidara getirmeyince aynı milleti sahiplenir, iradesini yüceltir hale geldi.

Bu kez AKP cenahından millet iradesine sitemler yükselince de millet iradesinin faziletlerini anlatıp onu kutsamaya başladılar. “Millet iradesine saygı duyulmalıymış, millete ders olsun denmezmiş” gibi tezler sundular.

Ortaya yine her zamanki gibi samimiyetsizlikleri dökülmüş kendi istekleri doğrultusunda milleti yönlendirince bu kez aşağıladıkları irade kutlu olmaya başlamıştı.

Acaba gerçekten millet iradesi diye bir şey var mı? Yani gerçekten millet topluca iradesini bir yerden taraf mı belirliyor? Yoksa aslında her şey algı operasyonlarıyla milleti kimin nereye ne kadar yönlendirebildiğinden mi ibaret? Elbette iş tamamen yönlendirmeden ibaret…

Özellikle son seçimde kullanılan yönlendirme yöntemleri öyle türdendi ki hiçbir ahlaki ilke tanımayan, tamamen samimiyetsiz bir çaba ve söylemlerle doluydu… Ama yutturuldu.

Düşünsenize daha 6 ay önce çözüm süreci ile ilgili hükümeti PKK ile masaya oturuyor diye eleştirenler seçim süresi boyunca PKK ve uzantısı HDP sempatizanı oluvermiş, kamuoyuna bu partinin faydalarını anlatıyorlardı. Barajı geçirmek için canhıraş çaba içine girmişlerdi.

Ülkemizdeki Kürt sorununun var olmasındaki en büyük sebep olan Türkçülüğü savunan MHP bile seçim süreci boyunca HDP’ye gözün üstünde kaşın var bile dememiş susarak dolaylı destek sunmuştu.

Yine Gezi Parkı olaylarında aktif rol oynayan kesimler sosyal medyada öyle yayınlar hazırlamıştı ki AKP’ye en ufak tepkisi olan kesimlerin çok rahat bir şekilde HDP’ye oy vermesini sağlayabiliyorlardı.

Hazırladıkları videoda kısaca şunu anlatıyordu Geziciler; “bu seçimde iktidara sen de ders vermek istiyorsan yapılacak tek şey var HDP’ye barajı geçirmek. Çünkü CHP’ye yüklensen sadece milletvekili sayısını arttıracaksın bu da sınırlı sayıda olacak. AKP’yi etkilemeyecek. Aynı şekilde MHP’ye yüklenmek de bir sonuç doğurmayacaktır. Ama HDP barajı geçtiği takdirde AKP en az 60 vekil kaybedebilecek. Öyleyse sadece ders vermek için bir kere dahi olsa oyunu HDP’ye ver” diyerek HDP’ye oy vereceği hayal bile edilemeyecek kitleyi oy vermeye ikna ediyorlardı.

İşte seçmen böyle bir illüzyonla aldatılıp, kandırılıp sandık başına gitti. Genel yayınlarında bu propaganda yöntemini kullanan AKP karşıtları özelde ise kişilerin şahsi mağduriyetlerini kaşıyıp gündeme getirerek milleti şahsi düşünmeye zorluyordu.

E, şahsi düşünmede de zaten üstümüze yoktur. Balıklama atladık bu propagandaların üstüne ve bu karşıtlıkla sandıklara dağıldık.

Akşam oldu oy verme işlemi bitti ve sandıklardan çıkan sonuçlar açıklanmaya başlayınca aklı çelinen, gaflete düşürülen millet kendine gelmeye başladı. Bu kadarını tahmin edememiş millet devlete her türlü düşmanlığı yapmış yıllarca kendini aşağılayan kesimlerin oyununa düştüğünü anlamıştı. Bir anda ülke taziye havasına bürünmüştü…

Ama artık nafile, 13 yıllık tek başına iktidarında ülkeye çağ atlatan, Osmanlı çizgisinde devlet anlayışına kavuşturan AKP iktidardan düşmüştü. Millet iyi bir ders almıştı.

7 Haziran’dan sonra bu söz de birden kınanır oldu. “Millete ders olsun denmezmiş” gibi sözler söylendi ama gerçekte hiçbir karşılığı yoktu bunun. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de defalarca yine de akıl erdirmeyecek misiniz diye insanlığa mesaj iletilip ders almaları isteniyordu.

Allah peygamberlerini insanlara tebliğini iletip kendisine dönmeleri için uyarıcı olarak yani ders verici olarak gönderdiğini anlatıyordu. Bu dünyada esas olan yapılan hatalardan ders alıp kendimize çeki düzen vermek olduğuydu...

Umarım milletimiz artık şahsi hesapların, kişisel takıntıların, maddi menfaatlerin ülkenin bekasından, varlığından daha önemli olmadığını anlamıştır. Yok, anlamamışsa da zaten bu süreçte daha görülecek çok şey olacağı belli… İlla ki ders alacaktır.

Allah’tan ülke derinden milli ve en üstün bir akıl tarafından yönetiliyor da hiçbir gaflet, hiçbir ihanet zarar veremiyor.

Aslında yaşananlar TRT’nin son zamanlarda yayınladığı harika dizilerden biri olan Diriliş’teki yakın zamanda gösterilen bir sahneye çok benziyordu.

Kayıların Lideri Süleyman Şah bir iç darbeyle hain Kurdoğlu’na obasını kaptırmıştı. Kurdoğlu’nun gücünü ve zorbalığını gören halk da ancak sinmiş haksızlık karşısında susuvermişti.

Ancak sonrasında Ertuğrul’un dönüp Kurdoğlu’na galip gelip oyununu bozmasıyla yeniden Süleyman Şah’ı beyliğinin başına getirince halk iyi bir ders almış şekilde devletlerine bağlılıklarını tazelemiş, o ana kadar ne işimiz var savaşta diyen halk; hep birlikte Tapınakçıların kalesini fethetmiş, devlet olma yolunda büyük bir adım attırmıştı.

Ülkemizde 7 Haziran’da yapılan seçimlerin ardından yaşanan tablo da halka bu dersi verecek ve milletin devletine olan bağlılığını arttıracaktır. Yıllardır hayal edemeyecekleri imkânlara kavuşan Müslüman milletimiz düştüğü gafleti bir süre çekeceği sıkıntılarla ödeyecek. Kendim ettim kendim buldum diyerek…

Temel’in idama giderken “ha bu bana ders olsun” dediği gibi vahim bir durum da yok ve devlet emin ellerde çok şükür. En kısa zamanda bu kısa kırılma telafi edilerek Yeniden Büyük Türkiye’nin kurulmasını daha da hızlandıracaktır bu süreç…

Tek yapılması gereken halkıyla, iktidar partisiyle herkesin üzerine düşen dersi çıkarması ve gereğini yapması hepsi bu…

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright