Hakemlerdeki yetki devlet başkanlarında yok | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Hakemlerdeki yetki devlet başkanlarında yok 04.11.2016 22:16

Hakemlerdeki yetki devlet başkanlarında yok


Futbol gerek maddi boyutu gerekse de kamuoyu ilgisinden ötürü bacasız sanayi adı verilen önemli bir sektör… Paranın bol, kamuoyu etkilemenin kolay olduğu bu sektörün kendi haline bırakıldığını düşünmek her yönüyle saflıktır.

Sonuçta futbol bu… Maç sahada oynanıyor, top yuvarlaktır, bunun müdahalesi nasıl olur denebilir ama dikkatli bakıldığında durumun öyle kâğıt üzerinde yazıldığı gibi olmadığı görülebiliyor. Nitekim daha yakın zamanda futbolda şike olayları futbolun dünyadaki kalbi FIFA’da dahi deşifre edilmiş, tepe yöneticileri dahi ceza almıştı.

Düşünün milyarlarca insanın canlı yayında izlediği kura çekimlerinde bile şike yapıldığı çok ciddi delillerle artık ortaya çıkarılabiliyor. Yani öyle futbolun sahada oynandığı büyük oranda yanlış bir söz… Ya da şöyle demek lazım. Maç sahada oynanıyor ama sonucu sahadaki futbolcular belirlemiyor.

Çünkü futbolun masa başında yönlendirilmesinden daha etkili bir sonuç belirleme aracı da hakemler… Ellerinde öyle yetkiler var ki o yetkiler hiçbir devlet başkanının elinde yok. Adamlar istediği anda istediği kararı verebiliyor. İşin enteresan yönü ise bu kararların geri alınmaması, herhangi bir yaptırıma tabi tutulamaması…

Artık teknolojinin alabildiğine hızlı ilerlediği bir devirde yaşıyoruz. Futbolda hakem hatalarının olumsuz etkililerinin minimuma indirilebileceği teknoloji yeryüzünde mevcutken futbolda bu teknolojilerin neden kullanılmadığını hiç sorguluyor muyuz?

Geçtiğimiz yıl uygulanan ama yürürlükten kaldırılması için dünya genelinde kamuoyu oluşturulan gol çizgisi teknolojisi hakkında söylenen sözlere bir baksanıza… Futbolun doğasını bozuyormuş, izlerken heyecanı azaltıyormuş…

Futbolda skora en kolay müdahale edebilme yolları penaltılar ve ofsaytlardır. Şu an bu iki konuda da çok kısa sürede çok kesin bir karar vermeyi sağlayabilecek teknolojiler var.

Evlerimizde TV’lerin başında meydana gelen bir pozisyonu saniyeler içerisinde tekrar izleyerek anında kararın doğru olup olmadığını anlayabiliyoruz. Peki, bu teknoloji neden resmen hakemler tarafından kullanılamıyor.

Şu an hakemlerin maç esansında telsiz görüşmelerini yapabildiği bir sistem ve anlık uyarılmalarını sağlayan titreşim mekanizmaları var üzerlerinde. Kenarda bir hakem yayıncı kuruluşun ekranlarından izlese pozisyonları ve yanlış kararda hakemi titretse ne olur?

Aslında çok kolay uygulanabilir bir sistem ama hiç kimse bunu uygulamaya yanaşmıyor. Çünkü teknoloji kullanımı futbola saha içinde müdahalenin önünde en büyük engel olarak görülüyor. Ve futbolu daima teknolojiden uzak tutmaya çalışıyorlar. Şu an bir futbolcunun ne kadar koştuğu, nerede koştuğunun bile maç anında istatistiği tutulabiliyorken hakemlere doğru karar vermelerini sağlayacakları teknolojiler kasten kullanılmıyor diye rahatlıkla hüküm verebiliriz.

Futbol gibi büyük paraların konuşulduğu ve kitleleri etkisi altına alabilen bir sektör elbette kendi haline bırakılamazdı. Futbolda skora müdahale için en önemli faktör hakemlerin pozisyon yorumlarıdır.

Ve hakemlerin maça etkisi sadece ofsayt ya da penaltı gibi doğrudan skoru etkileyen hususlarla da sınırlı değil. Bir futbolcunun sahadaki görevlerinden biri nedir? Rakip oyun kurarken baskı yapıp atağı olgunlaşmadan kesmek değil mi? Ya da sahadaki futbolcuyu sertlikle caydırıp üstünlük kurmak değil mi? Taraftar ne işe yarar? Moral bozmaya; değil mi?

Peki hakemler neler yapıyor? Dikkatlice izleyin orta sahada daha hazırlık aşamasında çok basit kararlara çalınan düdükler hiç dikkat çekmiyor ama aslında bir atağın şekillenmesini ya da bir atak organizasyonunun kesilmesini sağlıyor o masum sanılan düdükler.

Hakemler kararlarıyla futbolcuları moral olarak da etkileyip skora müdahale edebilmektedir. Futbolda moral, motivasyon başarıdaki en büyük faktörlerdir.

Hakem kararları deyip de geçmemek lazım. Özellikle verilen hatalı kararların üzerinde durup kamuoyu baskısı oluşturulması gerek… Ve de arka planı muhakkak anlaşılmaya çalışılmalı, ön plana çıkarılmalıdır.

Futbolda şikeyi resmen, belgeli olarak yapan kimdi? Aziz Yıldırım… Bir izleyin spor haberlerini hangi takıma verilen hatalı kararlar Türkiye’nin gündemi oluveriyor bir anda? Aziz Yıldırım’ın takımı… Kişi kendinden bilir işi derler ya işte o mesele…

Hakemin hatalı karar vermesinin arkasında bir irade her zaman aranmalı… Teknoloji kullanımı futbolda özellikle hakem kararları üzerinde uygulamaktan kaçınılıyor madem hakem hatalarıyla mücadelenin tek yolu güçlü bir kamuoyu oluşturmak kalıyor.

Hakem hatalarına karşı oluşturulacak güçlü kamuoyuna da en çok Elazığspor’un ihtiyacı var. Madem oynamaktan maksat utmak… Utulmamak lazım o zaman.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright