Günümüz Müslümanlarının en büyük cihadı Coca Cola ile mücadele olmuş | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Günümüz Müslümanlarının en büyük cihadı Coca Cola ile mücadele olmuş 08.07.2016 16:35

Günümüz Müslümanlarının en büyük cihadı Coca Cola ile mücadele olmuş

Başlığa bakıp da Coca Cola ile mücadelenin gerekli bir şey olduğunu desteklediğimi düşünebilirsiniz ama ben tam tersini savunanlardanım. Artık sosyal medyada Coca Cola ile mücadele amaçlı o kadar çok saçmalık yapılıyor ki bu konuya değinilmese olmazdı.

Tüm İslam Âleminde kan gövdeyi götürürken, İslam üzerine her türlü oyun sergilenip, dünyada zulüm altında olan, savaş, çatışma yaşanan tüm topraklar Müslümanlara aitken bizimkiler kalkmış Coca Cola ile mücadeleyi kendine en büyük cihad hedefi seçmiş.

Öyle de motive olmuşlar… Kolayı kötü göstermek için yapmadıkları deney, denemedikleri karışım, uygulamadıkları ortam bırakmıyorlar.

Coca Cola’yı alıp sütle karıştırıp günlerce bekletip sonra ortaya çıkan sonucu delil olarak gösterenler. Yumurtayı günlerce kola içinde bekletip kabuğunun olmayışını zarar olarak anlatanlar. Paslı metal yüzeye sürüp kiri pası çözdüğünü gösterip insana da böyle zarar verir diye anlatmaya çabalayanlar…

Tabi bunlar sağlık yönünden zararlarını anlatmaya çalışanlar… Bir de işin dini boyutunda fetva verenleri var…

Coca Cola armalı mermiler montajlayıp tüm âleme yutturmaya çalışıp İsrail’e destek olduğunu anlatanlar. Coca Cola armasını montajlayıp İsrail askeri üniformasıyla paylaşıp Müslümanın gözünün açılmasını isteyenler…

İsrail’de, Irak’ta, Suriye’de yaşanan çocuk katliamlarını gösterip, savaş ortamından yine montaj olduğu açıkça belli olan görüntülerle Müslümanları suça ortak olmamaya çağıranlar...

Anlatılmak istenen; Coca Cola hem İsrail’e destek veriyormuş hem de sağlığa çok zararlıymış diye Müslümanlar içmemeliymiş.

Yakın zamanda sosyal medyada İslamcı kesimde bir boykot kampanyası başlatıldı. Nasıl olduğu belli olmadan öyle büyüdü ki o kampanya bir anda pek çok profil hem de İslam’la alakası olmayanlar da dahil Coca Cola içmemek için çağrı yapıyorlardı.

Marketler, bakkallar hatta ve hatta bazı süpermarketler dahi gaza gelmiş kola satmayacaklarını açıklayarak ellerindekileri de sokaklara dökerken medyaya görüntüler veriyordu. Haliyle bunca destekten sonra kampanya iyice büyüdü ve Coca Cola firması açıklama yapmak zorunda kaldı.

Coca-Cola ürünlerinin Filistin’deki şişeleme ve dağıtımını yapan NationalBeverageCompany’nin (NBC) kendisi de Filistinli olan Genel Müdürü İmad Hindi Ramallah’taki fabrika binasından yaptığı açıklama tüm ulusal medya organlarına düştü. İşte o açıklama ve açıklamanın yer aldığı haberlerden biri:

“İnternette birçok konuda aslı astarı olmayan dedikodular üretiliyor. Türkiye’de de Coca-Cola ile ilgili asılsız iddiaların sosyal medyada konuşulduğunu duydum. Coca-Cola dünyanın en büyük uluslararası şirketlerinden biri ve 200’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Filistin’in en çok istihdam sağlayan ve en çok yatırım yapan şirketleri arasındayız” diyen Hindi şöyle devam etti:

“Coca-Cola olarak Filistin’e katkılarımız bununla da sınırlı değil. Eğitimden spora, sağlıktan temiz su kaynağı sağlamaya kadar birçok konuda projelerle yaşadığımız topraklara katkı yapıyoruz. Filistin’e katkımızı görmek isteyen herkese kapımız açık”

Türkiye’de 1964 yılında faaliyet göstermeye başlayan ve Eylül ayında 50’nci yılını tamamlayacak olan Coca-Cola, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde de Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, Tunus, Katar dâhil bütün coğrafyada faaliyet gösteriyor. Büyük çoğunluğu İslam ülkelerinden oluşan Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde Coca-Cola sistemindeki doğrudan çalışan sayısı 34 bin seviyesinde. Filistin de Coca-Cola’nın yatırım yaptığı noktalar arasında. “Büyük kısmı Filistinli iş adamlarına ait olan NBC şirketinde Coca-Cola Şirketi’nin de hissesi bulunuyor.”

FİLİSTİN’DE 3 FABRİKAMIZ VAR

NBC’nin Genel Müdürü İmad Hindi gerçekleştirdikleri projeleri şöyle anlattı:

• Filistin’de Coca-Cola’nın gazlı içecek pazarındaki payı tam yüzde 86. Bu oran tüm Ortadoğu Bölgesi’nde en yüksek pazar payı anlamına geliyor. Sanırım bu oran Filistin’de Coca-Cola’nın algısıyla ilgili net bir resim ortaya koyuyor.

• Coca-Cola buraya yatırım yapan ilk ve en büyük global şirket ve başka yatırımlar için de kapı açtı. Şu anda Filistin’de en büyük 3. işveren ve en büyük 5. yatırımcı durumundayız. 500’e yakın kişiye istihdam sağlıyoruz. Ve çalışan sayımızı artırabilmek için yatırımlarımıza devam ediyoruz.

• NBC olarak biz Filistin’deki rolümüzü sadece istihdam ve yatırım ile sınırlı görmüyoruz. Diğer Filistinli şirketlerle edindiğimiz global bilgi birikimimizi de paylaşarak destek oluyoruz. Özellikle satış ve pazarlama konusundaki deneyimlerimizi, küçük ölçekli Filistinli şirketleri desteklemek için kullanıyoruz.

• İddialı olduğumuz bir diğer alan ise topluma katkı projeleri. 20 bine yakın çocuğun okulda bilgisayara erişmesini sağlayan teknoloji laboratuvarlarından tutun da ilk kadın futbol takımının kurulmasına verdiğimiz desteğe kadar birçok proje sayabilirim.

• Hem üretim kapasitemizi artırabilmek hem de ülke ekonomisine ve topluma yaptığımız katkıyı artırabilmek için yeni yatırım planları üzerinde çalışıyoruz.

• Gerçekleştirdiğimiz projeler arasında bizi en çok heyecanlandıranlardan birisi de Türkiye’ye eğitim için gönderdiğimiz Filistinli üniversite öğrencileri. Coca-Cola Vakfı ve Bilkent Üniversitesi işbirliğiyle her yıl seçtiğimiz öğrencileri 1 yıl için Bilkent Üniversitesi’ne gönderiyoruz. Eğitime katkı bizim en çok önem verdiğimiz projelerin başında geliyor.

• Yaşadığımız topluma değer katmak bizim misyonumuzun önemli bir parçası. Bu misyonu gerçekleştirebilmek için attığımız her adım bizim için çok değerli.

• Coca-Cola sisteminin Filistin’deki katkılarını görmek isteyen herkesi Ramallah’a bekliyorum. Filistin’de toplam 3 fabrikamız var. Her geçen gün markalarımızın Filistin toplumu tarafından daha fazla sevildiğini görüyor, bunu pazar araştırmalarıyla takip ediyoruz.

Dev şirketin zirvesi Türklere emanet

• Coca-Cola Şirketi’nin piyasa değeri 180 milyar dolardan fazla. Global bir dev konumunda olan şirketin zirvesinde ise Türkler bulunuyor. Coca-Cola’nın zirvesinde yer alan Muhtar Kent şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO’luğu görevlerini, Ahmet C. Bozer ise şirketin tüm uluslararası operasyonlarının yöneticiliğini üstleniyor.

İsrail şirketi mi?

• 1886’da yani tam 128 yıl önce ABD’de kurulmuş olan Coca-Cola’nın hisselerinin % 100’ü halka açık ve bu hisseler New York Borsası’nda işlem görüyor. Uluslararası bir şirket konumunda olan Coca-Cola’nın onbinlerce hissedarı bulunuyor.

Filistin’de 3 fabrikası var

• Coca-Cola şirketi 1998 yılından bu yana Filistin’de faaliyet gösteriyor.

• Coca-Cola’nın Filistin’deki 3 fabrikasından biri Gazze’de olmak üzere 7 satış ve dağıtım merkezi bulunuyor.

• Coca-Cola, 400 Filistinliye iş olanağı sağlıyor. Coca-Cola faaliyetleriyle ilişkili yan sektörlerden ise 4 binden fazla aile geçimini sağlıyor.”

Coca Cola’nın açıklaması böyle… Zaten aksinin mümkün olması da inandırıcı gelmiyor. İsrail’e gerçekten bahsedildiği kadar büyük destek veren bir firma olsaydı bizim ağzı açıkların deşifre etmesi mümkün olur muydu ki?

Yahudi onlara o zaman Müslümanlığa en büyük hizmet eden kuruluş olarak yutturmak için her türlü propagandayı yapar biz de büyük bir aşkla gider dine hizmet etmek için destek olurduk. Tıpkı yıllar önce Ülker için başlatılan kampanya gibi…

Çocuktum… O zaman sosyal medya olmadığından fısıltı medyası aktif çalışırdı. Eti ve Ülker iki rakip firmaydı pazardaki… Söylentiler şöyleydi: Eti Yahudi’nin markasıymış. Ülker’in sahibi ise hacı bir Müslümanmış. Adam İslam’a çok büyük hizmetler yapıyormuş… Bundan sebep Eti yemek haram Ülker yemek farzmış.

Bunu da raflarında iki markanın da ürünlerini satan marketlere, bakkallara söyletiyorlardı. O dönem büyük marketlerin yaygın bulunmadığı ve kontrolünün mümkün olmadığından büyükşehirlerdeki süpermarketlerde Ülker satılması yasaklıymış diye anlatırlardı.

Bu tür propagandalarla Müslümanların bu markaya acilen destek olmaları istenirdi. Ve Ülker bugün Türkiye’nin en büyük markaları arasına o dönem destek veren bizim şuursuz Müslümanların sayesinde geldi.

Neden mi şuursuz? Çünkü sonradan çok güçlü belgeleriyle yayınlandı ki Ülker’in sahipleri de Beyaz Türklerdenmiş… Hani o belgeler de düzmece denebilir ama sahibinin hayat hikâyesinin anlatıldığı ve bizzat şirketin kurduğu internet sitesinde başlık aynen şöyle: “CUMHURİYETİN İLK KUŞAK SANAYİCİLERİNDEN, TÜRKİYE`NİN ÖNCÜ GİRİŞİMCİLERİNDEN…”

Cumhuriyetin ilk yıllarında sanayici olmak, ticaret yapmak Müslümanlara düşmezdi. Onlara ya cephede ölmek ya da tarlada öküz arkasında saban sürmek reva görülürdü. O yıllarda kayırılmaları da gösteriyor ki bu aile de Sabetayistlerden…

Hadi buyurun boykot yapsanıza yüreğiniz yiyorsa… Yapamazsınız. Çünkü Yahudi buna izin vermez. Hala Ülker almayı sevap sayanlarımız dahi vardır.

Bu tür propagandalar genelde medyada etkin kesimlerin menfaat çatışmasından ötürü milletin hassasiyetleri üzerine başlattığı hesaplaşmalardır. Ya reklam alamamışlardır ya da başka bir hesap vardır işin içinde…

Gerçekten bir cihad arıyorsak ülkemize sahip çıkalım. İslam Âleminden her gün yeni bir açıklama geliyor en yetkili ağızlardan tek umudumuz Türkiye diye… İslam Âlemine liderlik bu ülkenin kaderinde ve genlerinde var. Ve gün geçtikçe de bu kaderin tecelli edişini görüyoruz.

Diriliş (Ertuğrul) dizisinin sezon finalinde Ertuğrul’un dediği gibi“Ben dursam bize yazılan kader durmayacak.”Ondan sebep Elazığ tabiriyle boş beleş işlerle uğraşmayı bırakın ülkenize sahip çıkın.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright