Esas suç duyurusu Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a yapılmalı… | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Esas suç duyurusu Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a yapılmalı… 06.12.2014 19:04

Esas suç duyurusu Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a yapılmalı…


Geçtiğimiz ay Elazığ’ın gündeminde TRT ekranlarında yayınlanan Seksenler Dizisi’ndeki Elazığ’ı kötü tanıtan bir sahne uzunca yer aldı. Kınamalar yapıldı, sertçe tepkiler gösterildi.

Dizinin bir sahnesinde Elazığlı olduğu özellikle belirtilen oyuncunun yaptığı bazı olumsuz davranışlar Elazığ imajına zarar veriyor diye bürokraside, yerel ve sosyal medyada çok sert karşılık gördü.

Dizi hakkında suç duyuruları yapıldı, suç duyurusu yapılacağı sözleri verildi. Doğru; dizideki sahne Elazığlı olduğu belirtilen karakterin yaptığı kötü hareketlerinden ötürü ilimizin imajına zarar verir ama bu süreçte esas ilimizin imajını çok ciddi anlamda sarsan bir başka görüntü daha vardı, bu hengâmede gözlerden kaçtı.

12 Kasım günü sosyal medyada ilimiz milletvekilleri, valisi ve belediye başkanının hep birlikte Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ı ziyaret ettikleri fotoğraf sosyal medyada paylaşıldı.

Elazığ için gerçekten özlenen bir tablo vardı. Sahipsizliğin adeta göbek adı olduğu Elazığ’ımızın milletvekilleri, valisi ve belediye başkanı bir araya gelip belli ki Elazığ’ımızın stat sorunu için birlik görüntüsü vererek çözümü için Bakan Akif Çağatay Kılıç’ı ziyaret etmişlerdi. Fotoğrafı görünce yoksa Elazığ’da bir şeyler değişiyor mu diye ümitler beslemeye başlamıştık.

Fakat o fotoğrafın yayınlanmasının üzerinden daha bir hafta geçmeden 18 Kasım’da Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin soruları üzerine yapımı süren veya yapılması düşünülen statlarla ilgili bilgiler verdi.

Ne yazık ki daha 6 gün önce bir ilin en üst düzey yetkilileri kendisini ziyaret eden ve şehrin stat beklentisini ilettiği Bakan Kılıç aralarında Elazığ’ın olmadığı uzunca bir liste açıkladı. Profesyonel futbol takımının bile olmadığı Hakkâri’nin stat yapılacak iller arasında adı geçerken Elazığ yine listeye giremedi.

Evet, işte Elazığ’ın imajını esas zedeleyen görüntü de buydu. Yani Elazığ’ın en üst düzey yöneticilerinin yer aldığı Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ı ziyaret fotoğrafının ardından profesyonel takımı dahi olmayan illere stadyum yapılacağı açıklandığı halde Elazığ’ın listeye alınmaması…

Yani Elazığ’ın hem yöneticilerinin hem de dolayısıyla halkının bir bakan tarafından önemsenmemesiydi. Eğer bir bakan bir ilin milletvekillerinin, valisinin, belediye başkanının bir araya gelerek ilettiği halkın talebini yok sayabiliyorsa artık Elazığ için itibar açısından kırmızı alarm verme vaktidir.

Elazığ’a bundan daha büyük hakaret, bundan daha küçük düşürücü muamele olabilir mi? Elazığ kamuoyunun sesini esas bu görüntü için yükseltip bakanın ilimize yaptığı bu muameleyle imajımızı zedelemesinden ötürü bakana suç duyurusunda bulunması gerekir.

Bakanın muamelesine sebep olarak bürokratları gösterip, yetersizliğinin ortaya çıkması kısmına girmeye ise hiç gerek yok. Elazığ’da yaşayanlar boşuna her fırsatta “Sahipsiz Elazığ” demiyor herhalde…

Sahi bir il için bundan daha küçük düşürücü, bundan daha rencide edici bir görüntü olabilir mi? Bakan Elazığ’ın idarecilerinin dolayısıyla Elazığ’ın en azından kendi gözünde hiçbir öneminin olmadığını resmen ilan etmiş olmuyor mu bu tavrıyla?

Bu muameleye öncelikle karede yer alan bürokratlarımızın ses çıkarması gerekir. Tabi o konuda bir malumatımız yok. Acaba bakanı açıklamasının ardından arayıp tepkilerini ilettiler mi? Bilinmiyor. Fakat onlar yapmadıysa bile Elazığ’ı yönetenler üzerinden ilimize yapılan bu muameleye sessiz kalınmamalı…

TRT’deki bir mizah dizisindeki 5 dakikayı bulmayan o görüntü için harcadığımız enerjinin birazını da bu görüntü için harcarsak artık hiçbir siyasi makam bir daha Elazığ’a bu muameleyi reva göremez. Elazığ’a en büyük kazanımı işte o zaman sağlamış oluruz.

Gerçekten fotoğrafa baktıkça insanın içi sızlıyor. Elazığ’ın seçilmiş ve atanmış yöneticileri bir arada bir bakanın yanındalar ve istekleri Elazığ’a stat yapılması. Sonucu ise daha bir hafta geçmeden bakanın kendi ağzından açıklamasıyla fiyasko…

Şimdi bu fotoğrafa bakıp da bürokratlarımızın yetersizliğine mi yanalım yoksa bir bakanın Elazığ’a yaptığı muameleye mi? Ya da Elazığ’ı bir stat için bile karşısına almayı göze alabilen bir hükümete mi?

Neyse her türlü yanacağız. Önümüzde genel seçim var ama “Sahipsiz Elazığ” görüntüsünün değişeceğine dair zerre bir umut ya da o umudu estirecek henüz bir faaliyet yok. Yanmaya devam anlaşılan. “Hamdım, yandım, piştim” demiş Mevlana… İnşallah Elazığlılar olarak biz de yana yana pişeriz bir gün.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright