Elazığ`da girişimciliği kontrol mekanizması şart | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Elazığ`da girişimciliği kontrol mekanizması şart 08.02.2015 22:33

Elazığ`da girişimciliği kontrol mekanizması şart


 

Elazığımızda maalesef girişimcilik ruhu anlamında büyük bir eksiklik var. Müteşebbis ruh memleketimizde bir türlü gelişemedi hep bir şekilde kalkınmayı, gelişmeyi devlet elinden bekleyip durduk.

Elazığ’ın her zaman geriye gittiğini, gelişemediğini, çevre illerle kıyasladığımızda geri kalıp küçüldüğünü söyleriz. Aslında bunun en büyük sebebi girişimci ruha sahip şehrin tamamına sinerji oluşturacak kişilere bir türlü sahip olamayışımızdır.

Bunun da en önemli nedeni olarak ilimizde çok sayıda devlet kurumuna sahip oluşumuz gösteriliyor. İnsanımız bir devlet dairesine yerleşeyim de gerisi kolay diyerek hep üretimden, yatırımdan uzak durmuştur.

Bugün özellikle ilimizi tozpembe göstermeye çalışan belli bir kesimin çevre illerle kıyaslanmamızdan büyük rahatsızlık duyduğunu görebilirsiniz. Aslında bunun yerine insanlarımıza Elazığ’ın gerçek halini anlatsak çevre illerle tam bir kıyaslamasını yapıp eksiklerini gün yüzüne çıkarsak ilimize daha büyük katkı sağlamış oluruz.

Elazığımız için aslında girişimcilik anlamında tamamen yetersiz demek de haksızlık olur. Yakın zamanda gerçekleşen ilimizdeki ekonomik küçük ve büyük yerel faaliyetlere baktığımızda istense ve doğru yönlendirilse aslında ilimizde canlandırılabilecek ve ilin gelişimine katkı sağlayabilecek bir girişimcilik ruhu var.

Şöyle örnek verecek olursak… Yaklaşık on yıl öncesine gidelim. Elazığ’da bir köşede sadece simit ve türevlerini satan bir marka açıldı. İşlerinin iyi olduğu görülünce rakipleri arttı. Önceleri rekabet ölçülüydü dolayısıyla vatandaşa hizmet arttı. Rekabet elbette iyidir ama ölçülü olduğu müddetçe…

Başlarda açılan tüm simitçi dükkânlarını besleyen potansiyel zamanla aynı işi yapan dükkânların artmasıyla neredeyse tamamını çökertecek hale geldi ve büyük kısmı da battı.

Hemen ardından çiğköftecilik yaygınlaştı. Her mahallede birkaç tane çiğköfte satan dükkân oluşmaya başladı. Artık o alanda da rekabet ölçüyü kaçırınca büyük kısmı iş yapamaz hale gelerek iflas etti. Pek çok insan büyük maddi zararlar yaşadı.

Hemen ardından sağlık sektöründe hızla yatırımlar yapılmaya başlandı. Özel polikliniklerle başlayan süreç büyük hastanelerin ilimizde yaygınlaşmasıyla devam etti. Rekabet bu alanda önce hastalara büyük hizmetler sundu ama zamanla bu alanda da rekabet abartıldı ve artık sürdürülemez hale geldi.

Hastaneler doktor transferlerini birbirlerine fark atıp öne geçmek için öyle abarttılar ki hizmeti unutup tek amaçlarını doktor transferine dönüştürdüler. Transferlerde astronomik rakamlar konuşuluyordu. Bu sayede artık kendini kurtaramaz hale gelen hastaneler bir bir kapanmaya, hayatta kalanlar da gerilemeye başladı.

Şu anda ayakta kalmayı başaran özel hastane sayısı en fazla 3… Bu alanda da Elazığımız maalesef girişimlerini, yatırımlarını yanlış yönlendirip hevesle girdiği işlerde büyük kayıplar yaşamış oldu.

Düğün salonları yine girişimcilerin yoğun olarak faaliyet göstermek istedikleri alanlardan biri… Şu an yenilerinin açılma sayısı düştü ama çok sayıda düğün salonu açılmış oldu. Ve o sektör de acımasız bir rekabet sürecine girdi. Çok sayıda açılan düğün salonları rekabette orta yolu bulamazsa birçoğu iflas ederek kapanacak.

Lokantacılık da ilimizde büyük ilgi gören sektörlerden biri... Ama bu alanda Elazığ cidden doyum aşamasına ulaştı. Büyük AVM’lerde yer alan lokantaları da hesaba katacak olursak sektörde yer alan isimlerin neden sık sık iflaslar yaşadığı ve iş değişikliği yapmak zorunda kaldığı anlaşılacaktır. Yani bir sektörde daha yatırımı abartmış bulunuyoruz.

Son zamanlarda ise yine hüsranla sonuçlanabilmesi muhtemel bir furya başladı. Otelcilik… Gün geçmiyor ki bir yerde yeni bir levha asılıp üzerinde otel yazısı yazmasın. Sektördeki isimlerle görüşüp konu hakkında fikirlerini aldığımızda şimdiden büyük bir tedirginlik duyduklarını belirtiyorlar.

Mevcut otellerin tam doluluk oranıyla iş yapmadığı ilimizde yeni açılacak otellerle sektörün hali ne olur varın gerisini siz düşünün. Yine iş müşteri kapmak için ölçüsüz rekabetlere dönüşecek.

Sonrasında da elbette sektördeki pek çok firma ile beraber hüsran… Aslında otelcilik alanındaki bu patlamada son zamanlarda ilimiz yöneticilerinin çalıştay ve kurultaylarda sık sık Elazığ’ın turizm bölgesi olduğuna sıkça ve abartarak vurgu yapmasının da payı var.

Elazığ sanki turizm cennetiymiş gibi anlatılıp, hedeflenen turist sayısının varmış gibi anlatılmasının yatırımcıyı yanıltıp bu kontrolsüz otelleşmenin yaşanmasında büyük etkisi var. Elazığımız için yakın zamanda otelcilik sektöründe de büyük sıkıntılar yaşanabilir.

Aslında tüm saydığım bu bilinçsiz müteşebbislik ve yatırımcılık ruhunu kontrol edip sınırlandırma koyabilecek bir iradenin, kontrol mekanizmasının olmaması memleketimizin en büyük sorunu… Bir otelcilik sektörünün ne kadar potansiyeli olduğu ve bu potansiyelin kaç otelle karşılanabileceği çok basit bir araştırma ile ortaya çıkarılabilir.

Bu rapor doğrultusunda artık belirlenen sayının üstünde otel açılmasına müsaade edilmeyebilir. Bu haliyle yatırım yapmak isteyen insanları yeni arayışlara da itecektir. Böylece Elazığ kontrolsüz bir girişimciliğin ve yatırımcılığın da önüne geçmiş olacaktır.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright