Çözüm süreci olmasaydı… | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Çözüm süreci olmasaydı… 08.01.2017 21:58

Çözüm süreci olmasaydı…


Yıllar geçti üzerinden ama hala üzerinde en çok tartışma yapılan konular arasında çözüm süreci… İşin ilginci eleştiri yöneltenler arasında terörün çözümü silahla olmaz diyenler de var bu süreçte muhatap alınanlar da… Olumsuz tepki verenlerin kimliklerine bakınca çözüm sürecinin çok doğru bir proje olduğunu en baştan söyleyebiliriz.

Şimdilerde dillendirilen “madem silahlı mücadele yapacaktın çözüm sürecini niye başlattın” sözleri de demagojiden başka bir şey değil. İmralı’da tutuklu bulunan Apo’nun odasından bir TV çıkarılmasında ayaklanan bölge halkı bugün oy verdiği partinin milletvekilleri ve liderleri tek tek hapishaneye tıkılırken zerre ses çıkarmıyor, umursamıyorsa bu tamamen çözüm sürecinin başarısıdır.

HDP Milletvekili Hasip Kaplan boşuna tweet atıp; “Kürdün yavşağına, iktidar uşağına, tırşıkçısına yazıklar olsun; keklik soylulara..!!!” diye isyan etmiyor. O da, diğer vekiller de beklemiyordu halkın bu derece umursamaz davranacağına…

Halk desteğini kaybetmiş bir oluşum artık zorlamalarla ayakta kalamaz, bitmesi muhakkaktır. Çaresizlikten kendilerini patlatmaktan başka eylem yapamamaları da bundan. Onları da yine dış istihbarat servisleri destekli gerçekleştirerek ellerinde kalan elemanlarına moral, ülkeye ise ne zarar verirsek kâr anlayışıyla yapıyorlar.

Çözüm süreci olmasaydı ne siyasette ne de kırsalda bugün bu kapsamlı temizlik asla başlatılamazdı. Bu süreçte Kürt halkının meşru her isteğinin devlet eliyle fazlasıyla yerine getirildiği, siyaset yapmaya teşvik edilerek meclise sokulan HDP’nin en uçuk söylemlerine bile göz yumulan bir özgürlük ortamında PKK’nın eylem yapması Kürt halkına dayatılan “PKK kürt halkının hakkını arıyor” söylemini boşta bırakıyordu.

Bölge halkı silahların sustuğu bu süreçte ticaret yapmaya, para kazanmaya, yatırım yapmaya dolayısıyla huzur ortamının tadını almaya başlamıştı. Bu süreci noktalayan silahlı mücadeleyi başlatan PKK’nın tavrı bu sebeple bölge halkından destek yerine tepki gördü.

Özellikle terör bölgelerine ticaret yapan iş adamlarından da duyduğumuz; halkın artık PKK’dan tamamen kurtulup bölgede yeniden huzurla ticaret yapıldığı günlerin geri gelmesini istedikleri… Zaten son zamanlarda art arda yaşanan HDP milletvekillerinin terör suçlamasıyla içeri tıkılmalarına karşı hiç tepki gösterilmemesi de bu aktarılanları doğruluyor.

Bakmayın dış güçlerin borazanı muhaliflerin çözüm sürecine karşı çıkmalarına… Onlar sahiplerini ne rahatsız ediyorsa onu kötü göstermek misyonuyla hareket etmektedirler. Zaten dile getirdikleri eleştirilerin tamamına bakın hepsi Türkiye lehine olaylardır.

Her olay, her gelişme sonrası gösterdikleri tepkiler hep ülkesinin aleyhine… Mankurtlaştırılmış bu kişilere karşı şuurlanmadıkça, onlar gibi cesur, onlar gibi yüksek ses çıkarmadıkça deveyi cüce göstermeye devam edecek bu illüzyon ustaları…

Ülkelerine öyle kin, öfke, düşmanlık dolular ki sosyal medya paylaşımlarında özellikle kendilerinden geçiyorlar. Her türlü hakareti, her türlü ihaneti yapıp ardından da Türkiye’de fikir özgürlüğü yok diye bağırıyorlar.

Sözcü gibi her yayını hakaret, ihanet dolu bir gazete çıkıyorsa bir ülkede o ülkede özgürlük artık en üst perdeden yaşanıyor demektir. Ama şu da unutulmasın ki bir ülkede şahısların her türlü ihanet, her türlü hakaret etme özgürlüğü varsa devletin de hainlerine her türlü cezayı verme özgürlüğü olacaktır.

Bu tür aşırılıklar aslında milletin şuurlanması için de gerekli… Millet hainlerini gördükçe, ihanetlerinin boyutlarını anladıkça devletinin de kadrini kıymetini anlamaya, sahiplenmeye başlıyor. 15 Temmuz’da bu şuurlanmanın karşılığı alındı. Şuurlu bir millet devletin bekası için olmazsa olmazıdır.

Dışardan ne yapılırsa yapılsın devletleri de kuruluşları da asıl yıkan iç ihanetlerdir. Tarih sayısız örnekleriyle dolu…

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright