Çalıştay, kurultay yapmaktan iş yapmaya vakit kalmıyor | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Çalıştay, kurultay yapmaktan iş yapmaya vakit kalmıyor 03.10.2014 23:16

Çalıştay, kurultay yapmaktan iş yapmaya vakit kalmıyor


 

Gün geçmiyor ki mail kutularımıza yeni bir çalıştayın, kurultayın ya da Elazığ’a vizyon kazandırmayı amaçlandığı belirtilen bir toplantının daveti düşmeyi versin.

Gelen maillerde “Elazığ’ın mevcut sorunlarını masaya yatırıp geleceğine ışık tutma amacıyla” kaydı düşülen davetler o kadar fazlalaştı ki protokol üyeleri bu toplantılara katılmaktan o toplantılarda alınan kararları uygulamaya imkân bulsalar dahi vakit bulabiliyorlar mı acaba?

Yaklaşık son bir ayda Elazığ’da il yöneticilerinin katıldığı sadece büyük toplantıların sayısı ve tarihleri şöyle:

1. 2-3 Ağustos Harput Çalıştayı

2. 4 Ağustos Sivrice’de Hazar Çalıştayı

3. 4-7 Eylül Elazığ Tanıtım Günleri

4. 11 Eylül Kalkınma Kurultayı Bilgilendirme Toplantısı

5. 19-20 Eylül Kalkınma Kurultayı

Bu tarihlerini verdiğim 5 etkinlik bu yazıyı yazıncaya kadar yapılmış, programı açıklanmış olanlar. Düşünsenize yaklaşık bir ayda ilimiz yöneticileri toplamda 10 günü Elazığ’ı konuştukları toplantılarda geçirdiler.

“İli yönetenlerin Elazığ’ın sorunlarını konuşmasından daha doğal ne var ki? Elazığ’ın sorunları konuşulmasın mı? Elazığ’ın gelecek vizyonu belirlenmesin mi? Ne var ki bu tür toplantıların düzenlenip ilimizle ilgili kararlar alınmasında” diyenler olacaktır.

Elbette ki memleketimizin tüm sorunları detaylıca masaya yatırılsın, çözüm yolları ortaya çıkarılsın ve ilin tüm yetkili birimleri birlikte harekete geçsin… Ama bu tür toplantılar zaten haftada birkaç kez çeşitli vesilelerle bir araya gelen o ilin yöneticileriyle yapılınca sonuçta hiçbir şey de elde edilmiyor.

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz 11 Eylül günü yapılan Kalkınma Kurultayı Bilgilendirme Toplantısında Elazığ Valisi’ni, belediye başkanını, üniversite rektörünü ve ticaret odası başkanını bir araya gelmelerinden dolayı tebrik eden bir gazeteciye karşılık olarak şunları söylemişti:

“Bir ilin valisinin, belediye başkanının, rektörünün ve ticaret odası başkanının bir araya gelmesinin anormal neyi var ki arkadaşlar tebrik ediyorsunuz, aslında olması gereken budur” demişti.

Evet aynen de öyle… Elazığ’ı yöneten insanlar zaten her zaman bir araya gelip Elazığ’ın her türlü sorununu birlikte konuşma imkânına sahipler. Ve zaten Elazığ’ın önünü tıkayan sorunlarında da görüldüğü kadarıyla ilin yöneticilerinin çözüm için yapabileceği pek de bir şey yok. Sorunların çözümü hükümetin elinde…

Zaten Elazığ’ın tek sorunu da memleketin iktidar boyutunda sahipsiz olması… Yani siyasiler anlamında yetersiz olmamız ve Elazığ’ın menfaatlerinin gözetilmemesi aslında tüm sorunların altında yatan gerçek…

Kısacası bu tür çalıştaylar eğer yapılacaksa Elazığ’la ilgili çözülmesi gereken en acil sorunlar belirlenip o konuyla ilgili bakan veya karar verecek yetkililer Elazığ’a getirildikten sonra bürokrasisiyle, medyasıyla, sivil toplum örgütleriyle yetkili kişi üzerinde Elazığ’ın menfaatleri için çözümü yönünde baskı kurularak ve istediğimizi koparıp alabileceğimiz bir ortamda gerçekleştirilmeli... Yoksa Elazığ’ın sorunları çalıştaylarda, kurultayda konuşmakla bitmez, çözüme de kavuşmaz, kavuşmuyor da...

Kalkınma Kurultayına Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın da katılmış olması ilimiz için sevindirici bir gelişme gibi görünse de kurultayın masabaşında Google’dan indirilmiş, verilerle hazırlanmış bir istatistik konferansına dönüşmesi çok da ne istediğimizi bilerek, planlı, hedefi olan da bir kurultay yapmadığımızı gösterdi.

Öyle bakmayın yapılan toplantılara isim olarak çalıştay, kurultay gibi albenili şeyler konduğuna… Gerçekte olanla, olması istenenin hiç alakası yok. Toplantılarda mikrofonu alanlar bazen konuyu öyle darmadağın eder ki bu dağınıklık içerisinde birden kendinizi alakasız bir şiiri dinlerken bulabilirsiniz. Toplantılar ana konularına sık sık müdahaleler sonucu ancak dönebiliyor.

Sonuç bildirgeleri hazırlanırken bir virgülün bile nereye konacağının –abartmıyorum- bir saati bulan tartışmalar sonucu ancak belirlenebildiği bu toplantılardan Elazığ’a gerçekten fayda beklemek akıl kârı değildir.

Bunu eminim ki ilimizin yöneticileri de biliyor ve bizzat yaşayıp görmekteler. Amaç sadece çevre illerde yapılan ve adları kulağa hoş gelen toplantıların Elazığ’a uyarlanarak sonuçlarından anlaşıldığı üzere dostlar alışverişte görsün türünden aktiviteler gerçekleştirmek.

Eğer cidden memleketimiz için bir şeyler yapmak istiyorsak işte önümüzde genel seçimler var. Haziran 2015 gibi yapılacağı söylenen seçimlerde Elazığ yine her zamanki gibi tepeden inme insanları seçme zorunda bırakılmamalı…

Kamuoyu oluşturma gücüne sahip bürokrasisinden, STK’larına, medyasına, üniversitesine kadar herkes Elazığ’daki siyasi irade boşluğuna dikkatleri çekip yaklaşan seçimler öncesinde halkın bilinçlenmesini ve ne istediğini bilecek şuura ulaşmalarını sağlamaları için güçlerini harcamalılar.

Bu bilinçle birlikte hareket edip iyilerimizi öne çıkarmayı, onlar tarafından yönetilmeyi toplum olarak ihtiyaç olarak görmediğimiz sürece çalıştaylarla, kurultaylarla daha çok vakit harcayacağız.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright