Bana sor cevabını tabiat versin | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Bana sor cevabını tabiat versin 04.11.2016 22:25

Bana sor cevabını tabiat versin


Gök kubbe altında yaşamış, yaşayan ve yaşayacak olan bütün canlı türlerinin tükettiği ve tüketmeye devam edeceği kadar doğal kaynak var mıdır? Bilemem…

Fakat zaman-ı Âdem’den bu yana insanoğlunun siyasi ve uygarlık tarihine bakıldığında çoğu vahşetin, zulüm dolu çekişmenin, savaşın, katliamın ve isyanın asıl sebebinin verimli topraklar, sulak alanlar, daha iyi iklim koşulları, daha güçlü yer altı kaynaklarına hâkim olma çabası olduğu görülmektedir.

Doğadan ve doğa elemanlarından bu denli ayrı olamayan bu kadar iç içe olan insanoğlunun aldığının karşılığında verdiği nedir diye merak etmemek yanlış olmaz doğrusu. Yok, etmek, katletmek ve kirletmek dışında…

Diğer yazılarımın cümle aralarında vurguladığım ve bu yazımı tamamıyla bu konuya ayırmak istediğim bir olgu olan bireysel çevrecilik bakış açısını bir adım daha ileri taşıyarak faktörlerin doğaya olan etkilerinden çok kişinin doğaya olan etkileri nelerdir, bunu sizlerle paylaşmak ve uygulamak istiyorum.

İnsan yaşamsal faaliyetleri sonucunda tabiata çeşitli kirlilik etkileri bırakır. Bu kirlilik etkilerini kişinin kullandığı aracın modelinden tutunda beslenme alışkanlığıyla, giyim tarzıyla, seyahat etme sıklığıyla ve sosyal yaşam koşulları ile ilişkilendirmek mümkün.

Yani insanın belirli yaşam alışkanlıkları çevreyi olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle bu yazımda sizin çevreye olan etkileriniz neler ve bu etkilerin önlenmesi, azaltılması veya yok edilmesi konusunda bir bakış açısı oluşturmayı umut ediyorum.

Bir ağaç yaşadığı süre boyunca ortalama 0,7 ~ 1 ton ‘Karbondioksit’ özümser. Sizin de yaşamınız boyunca üreteceğiniz Karbondioksit miktarını hesaplayıp doğaya kaç ağaç borçlu olduğunuzu öğrenelim.

Sizin çevreye olan etkilerinizi yani bireysel Karbon Ayak İzinizi ’Karbondioksit’ biriminden hesaplayıp bu noktada ülkemizdeki ve dünyadaki bireylerle karşılaştırma yapabilmem ve size bu konuda gerekli çevresel önerilerde bulunabilmem için lütfen aşağıda görmüş olduğunuz formu dikkatlice doldurup bana mail yolu ile ulaştırınız.

Bilinmelidir ki tabiat İnsanoğluna ‘’Vediatullahtır’’ yani Allah’ın (c.c) emanetidir.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright