Rahmet, bazen karla gelir | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Rahmet, bazen karla gelir 05.03.2017 10:20

Rahmet, bazen karla gelir


Küresel ısınma dedikleri demek ki yazın pişmek kışın donmakmış. Sobanın yerini hiçbir şey tutmuyor ironisiyle zaman zaman ifade ettiğimiz ve artık hayatımızın bir parçası olan küresel ısınmanın olumsuz şartları ile yaşamaya alışmalıyız. Bundan sonra hayatımız, yazlarımız kavurucu ve kurak, kışlarımız alışılmışın dışında ani ve afata varan yağışlar ve – 30’lara varan hava sıcaklığıyla geçecek.
İklimin tarihsel dönüşümü ve alışılmışın dışınca çılgınca seyretmesi doğal olarak günlük yaşamı da olumsuz etkileyecektir. Bu sadece ülkemiz ve şehrimiz için değil tüm dünya hatta gelişmiş ve teknolojide tavan yapmış ülkelerin de karşı karşıya olduğu bir gerçekliktir artık.
Doğal afatlar, aşığı yağmur ve kar yağışları akabinde gelen ve devam eden aşırı soğukların en gelişmiş ülkeleri ve modern teknikleri bile aciz bıraktığını biliyoruz. Amerika’da hava sıcaklığının aşırı düşüş gösterdiği ya da çok miktarda yağış olduğunda dışarı çıkma yasağı bile koyduğuna şahitlik ettik.
Dünyayı etkisi altına alan bu yeni iklim dalgası geçtiğimiz haftalar şehrimizi de etkisi altına altı. Aylardan beri beklediğimiz yağış kar olarak ve oldukça fazla miktarda topraklarımızla buluştu. 
Yağmur ve kar demek bereket demek, bolluk demek, yeraltı sularının artması demek, kısaca hayat demek. Yeşeren ekinler gibi yeşeren yeni umutlar demek. Ürün demek, emeğinin karşılığını almak demek. 
Her bir tanesi altın kıymetinde olan kar tanelerine; beyaz esaret demek, beyaz öfke demek, beyaz zulüm demek inanın büyük hata ve büyük nankörlük. Bir iki gün rahatı kaçacak, yüksek yüksek ve havalı yerlerde olan saraycıklara arabayla çıkamayacak diye çok bencilce kara dil uzatmak onun varlığından rahatsızlık duymaz yediği ekmeğe de içtiği suya da haksızlık yapmaktır. Her şeyden önce de sadece insanların değil, tüm canlıların rızkına kefil olan Allah’a nankörlük etmek demektir.
Zaten dikkat edilirse biraz da tuzu kuru insanların ağızlarında sakız olur kar muhabbetleri. Beyefendi ve hanımefendilerin direkt toprakla, üretmekle ve emekle pek işleri olamaz. Onların topraktan beslenen ve toprakla yaşayan gariban insanlardan da haberleri yoktur. Bu kesim onların umurunda bile değildir. 
Bu insanlar sırça köşklerine gidecekleri lüks araçlarına uygun lastik almazlar, düz lastikle şehir manzaralı evlerinin önüne çıkamayacağını bilirler ancak 50 metre yürümeyi de gururlarına yediremedikleri için araçla zirvelere çıkmaya çalışır, bu mümkün olmayınca da başlar feryada… Nerde devlet nerde belediye…
Her nimetin bir külfeti vardır dostlar. Yüksek yüksek tepelerde eski para ile yarım trilyona varan meblağlarla ev alırsan, yaz aylarında da balkonundan şehir manzaralı çay ve kahve keyfi fotoğrafları yayınlarsan elbette bu nimetin kışın da bir külfeti olacak bir... İkincisi de tüm insanlığın hatta tüm nebatat ve hayvanların yaşamları için en hayati madde olan su için yağışlar olmalıdır. Eskilerin deyimiyle Allah Afatından esirgesin ama daha da bol olması lazım.
Bu süreçte vatandaşın belediyelere yüklenmesini de anlamak zor. Ara sokakları geçtik tüm ana bulvar ve caddeler tek hatta Namık Çitçi Caddesi örneğinde olduğu gibi çift sıra araç parkıyla kapatılmış gibi. Böylesi bir zeminde iş makineleri ile tüm karları temizlemek mümkün değil. Kendi aracını park ettiği için kar mücadelesi yapılamayan sokaktaki vatandaşın tepkisini de anlamak zor. 
Yine birkaç günlük mağduriyet, birkaç günlük – 20’lere ulaşan soğuklar, ara sokaklarda yolların açılmasına rağmen erimeyi bekleyen kar birikintileri, atılan tuzla eriyen suların iki saat sonra cam gibi buzlara dönüşmesi bile rahmete şükretmemizi engellemedi. 
Yüce yaradan, bizlere olan rahmetini ve ihsanını buyurdu. Yağışlar olsun dostlar. Varsın mağdur olalım, varsın evden çıkamayalım, varsın aracımız eğimli yollarda kaysın, varsın birkaç maddi hasarlı kaza olsun. Bunlar hep olsun ama Allah’ım kuraklık, yağışsızlık ve bereketsizlik olmasın.

Sen bizi mağdur etmezsin biliyoruz. Ancak şunu da diliyoruz ki kardan, yağıştan ve soğuktan şikâyet eden densizler yüzünden bizi cezalandırma…

Sen rahmetin olmazsa bizler nasıl yaşar, nasıl hayat süreriz biz…

Sana minnettarız ey Rabbim…

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright