Cazibenin cazibesi | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Cazibenin cazibesi 08.01.2017 22:01

Cazibenin cazibesi


Elazığ gibi birçok ilin hatta ülkenin gündeminde hiç değişmeyen iki gündem var. Biri ekonomik kalkınma diğeri de bunu daha çok artıracak tanıtım.

İkisinin de sihirli bir değnek ile çözülmeyeceği biliniyor. Her iki alan da uzun, yorucu ve her şeyden önemlisi de hedefini doğru seçen ve bu uğurda yılmadan, ümitsizliğe düşmeden gayret eden yerel aktörlere ihtiyaç var.

Ekonomi ve kalkınma temalı her toplantı, çalıştay, kurultay, sempozyum, panel adına ne derseniz deyin, aktörleri değişse de söylemleri değişmeyen bir bitmeyen hikâyeye döndü. Hem de “az gittik uz gittik, dere tepe düz gittik, dönüp arkamıza baktık ki bir arpa boyu yol gittik”  sadedinde ve realitesinde…

Şimdilerde yeni bir hikâye daha dinliyoruz aktörlerimizden. Daha doğrusu eski bir senaryo yeni bir formata sokup farklı cümlelerle yeniden önümüze konuyor.

 Konu yine zengin kız, fakir erkek… Konu, yine ekonomik kalkınma, teşvik yasası ve cazibe merkezi iller uygulamasında Elazığ’ın da yer alması. Teşvik yasası demişken bu konuda da bir uzlaşma ve ortak bir dil yok gibi. Bir büyüğümüz Elazığ’ın 5. Hatta 6. Teşvik kapsamına girdiğini ifade ederken belki bu konularda daha ciddiye alınması gereken yetkili ağızlardan bu doğrulanmadığı gibi yalanlama teşebbüsleri de hâsıl oluyor.

Bunda toz duman arasında ise olan yine yatırımcıya ve girişimcilere oluyor. Ülkenin ekonomik anlamda bu kadar puslu bir döneminde, piyasaların belirsizliğine ve dövizin iflah olmaz yükselişine karşı ne yapacağını bilmeyen yatırımcıya düşen de her zamanki gibi “bekle gör” vaziyeti.

Şehirle ilgili birçok destek, hibe, özel proje ve teşvik avantajlarına rağmen aslında bizim sorunumuz biraz özgüvensizlik karışımı cesaretsizlik. Ticaretin onda dokuzunun risk olduğu bakışının tersten okunuşu ise “ticarette fırsat her zaman gelmez” dir. İşte o onda birlik kısmı bulduğunuz anda işe koyulma ve tüm riskleri göze alarak haydi bismillah derseniz yardımcınız ve rüzgârınız her zaman yanı başınızda olur.

Bu duygu ne yazık ki şehrimiz insanında çok da öne çıkmıyor ya da çıkamıyor. Çıksa bile yine bizim o kör olası alışkanlıklarımız ve dedikodu kültürümüz sayesinde adamı o işe girip gireceğine pişman ediyor.

“Her şeyi bırakıp bu şehirden gitmek istiyorum” cümlesini birçok kereler sizler de duymuşsunuzdur birilerinin ağzından. Bu insanların şehri terk etmesinin sebebi başarısız olup rızkını başka şehirlerde arama amacı değildir. Tersine başarılı olduğu, birçok yokluk ve zorluklarla bir yere geldiği ancak bu geldiği başarılı noktada kendisi aleyhine oluşturulan ve ona yakıştırılan birtakım dedikoduların öznesi olmasından kaynaklanmaktadır.

“Biz neden böyleyiz” ya da “hep böyle mi kalacağız” sorusu beynimizi kemirirken şehre yeni bir film gelmesi gibi yeni teşvik paketleri ve yeni avantajlar gelmesinin de hiçbir kıymet-i harbiyesi olmayacaktır.

Evet, bu yıl vizyonda “Teşvik 6” ve “Cazibeli Cazibe” filmi var. Bu sezon bu filmleri ve aktörlerini konuşacağız. Belki birileri öne çıkacak, birileri daha bir karakter oyunculuğuna yaklaşacak. Biri daha bir baba raconu kesecek, birileri sanayiciliğini konuşturacak. Ama sonunda her filmin konuşulduğu süre en fazla 6 ay. Bu süre sonunda ya film değişecek ya da yine aynı konulu ancak yeni aktörlü başka bir filmle yüz yüze geleceğiz.

Filmin yeni kadrosunu oluştururken biraz zorlanılacaktır fakat sonunda halkın istemediği de olsa birilerine aynı senaryo içinde kalmak üzere yeni bir rol verilecektir.

“Yok, ben bu filmden sıkıldım, bu kadar trajedi izlediğimiz yeter yok mu bunun artık bizim yüzümüzü güldürecek, yüreğimizi ferahlatacak versiyonu”  derseniz o zaman da sizlere yeni bir komedi filmi izletebilirler. Ancak her ne kadar bu film komedi türünden olsa da bizi bir süre güldürse de film sonunda yine dramlarımızla baş başa kalma olasılığımız oldukça yüksek.

Eh, ne yapalım… Varoş diliyle “yersen”…

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright