Amerikan baharı ne getirecek? | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Amerikan baharı ne getirecek? 13.12.2016 00:00

Amerikan baharı ne getirecek?


Küresel güçlerin emperyalist emellerini Müslümanların birbirlerini öldürerek daha çok demokrasi, daha çok özgürlük ve daha çok mutluluk getirmek için başlatılan Arap baharı, karanlık odakların planlandığı gibi Ortadoğu’yu kan gölü haline getirmekle kalmamış, ülkeler arasında yeni düşmanlıklar hatta mezhepsel nefret tohumları atmanın zeminini oluşturmuştu.
Hani, “alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste” gibi güzel bir sözümüz vardır bizim. Başkalarına demokrasi pazarlayan, özgürlük vaat eden Amerika, bugün kendisi bu kavramların altında eziliyor.
Yıllar önce Irak’a demokrasi götüreceğiz diye bu ülkeyi işgal eden ve yıllarca bölgeyi tüm ekonomik kaynaklarıyla sömüren ABD’nin şimdi kendi baharıyla başı dertte.
Her şey ABD başkanlık seçiminin sonuçlarının açıklanmasıyla başladı. Donald Trump’un zaferiyle sonuçlanan seçimlerin ardından birçok eyalet karıştı. 
Washington,  Philadelphia ve New York başta olmak üzere ülkenin nerede her eyaletinde; çok sayıda kentte Trump karşıtı protestolar yapılıyor.
Aslında tüm Avrupa ve Amerika geçmişte seçimlere çok da önem vermez ve kendisini politize etmekten kaçınırdı. Seçim zamanı geldiğinde vatandaşlık görevini yerine getirir, sonrasında seçimin kimin kazandığına bile aldırış etmeden kendi hayatına devam ederdi. Çünkü bilirdi ki seçimi kim kazanırsa kazansın, ülkenin kırmızı çizgilerini ve oturmuş devlet geleneklerini bozmaz, bozamazdı.
Amerika halkında bu özellik daha bir belirgin hissettiriyordu kendisini. Devletin ezelden ebede gidecek ilkelerinde herhangi bir sapma olmayacağından emin olan Amerikan halkı bu rahatlıkla bazen bir Hollywood aktörünü, bazen siyahi bir ismi bazen de sıradan bir ismi başkan seçmekte bir mahsur görmezdi.
Siyahi kesime saldırılar ve özellikle polisin bu kesime uyguladığı şiddet artık mızrak çuvala sığmaz halini aldığında ülkenin selametini ve özellikle kendi çıkarlarını düşünen lobi, Obama gibi siyahi hem de Müslümanlığı dahi konuşulan bir ismi dahi başkan seçtirmekte bir beis görmemişti.
Amerikan seçmeninin son seçimde ortaya koyduğu tavrı da anlamak mümkün.  Çünkü seçmen artık kendisine dayatılan “yersen” dayatmasına tepki koydu. Hillary Clinton’ın seçimleri kazanacağı propagandasını pompalayan çevrelere, anket şirketlerine ve tüm algı operasyonlarına rağmen tercihini aykırı olandan kullandı.
Bu aykırılık seçmene dayatılana inat, diğerini seçme aykırılığı değildi sadece. Halk ABD’nin kırmızı çizgilerine, müesses nizamına, Yahudi lobileri tarafından oluşturulan ilkeler manzumesineydi.
Bu aykırılık, salt maddi çıkarlar ve Ortadoğu’daki petrol uğruna ABD askerlerinin öldürülmesine tepki aykırılığıydı. Bu aykırılık, Müslüman düşmanlığı sebebiyle oluşan ABD düşmanlığı ve bunun yansıması olarak gerçekleştirilen ikiz kule saldırıları gibi terör eylemlerine olan tepkiydi.
Bu aykırılık, dünyanın dört bir yanında kendi çıkarları peşinde koşup ancak kendi halkının huzur ve mutluluğunu düşünmeyen bir zihniyete duyulan tepkinin aykırılığıydı.
Bu aykırılık, salt bir siyasi parti tercihinin ayrılığı değildir. Bu olayla birlikte Amerika’nın huzuru bozulmuştur. Bu gelişmeler, yeni birçok olayların, yeni dip dalgaların habercisidir. Tek bir millet, tek bir ırk ve tek bir din gibi millet olmanın hiçbir vasfını taşımayan bu yeni kıtanın geleceği bugünden itibaren oldukça karanlık görünüyor.
Ümit ederiz ki bu kaos ve kaotik durumun faturası her zamanki gibi İslam ülkelerinin sırtına yüklenmesin.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright