Bilim ve teknoloji mi sık gelişiyor yoksa pazarlama teknikleri mi? | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Bilim ve teknoloji mi sık gelişiyor yoksa pazarlama teknikleri mi? 08.02.2015 22:30

Bilim ve teknoloji mi sık gelişiyor yoksa pazarlama teknikleri mi?


Yaşamımızı kolaylaştırdığı iddiasıyla her gün bir yenisi çıkan bilim, teknoloji, ilaç vb. aletlerinin gerçekte hayatımızı kolaylaştırıp daha kaliteli bir hayat yaşam sunuyor olabileceğinden kuşkuluyum açıkçası…

Kuşkumun sebebine gelince öncelikle şunu söyleyebilirim. Bilimde tıpta ve bu gibi alanlarda yapılan gelişmelerin geçmiş dönemlere kıyasla yapısal değiştiğinden kaynaklı üretim mantığının değişmesi olarak özetlenebilir.

Mesela geçmişte salt bilimsel mantıktan dolayı bulunan birçok ilaç, alet vb. dönemin bilim insanlarının merak dışında çok da başka kaygıları yoktu. Zaten dikkatli bakılırsa birçoğunun zor koşullarda ve imkânsızlıklarla hayatlarını sürdürdüklerini görürsünüz.

Oysa günümüzde bu durum tersine dönmüştür. Ülkeler üstü global şirketler sürekli kârlılığını arttırmak için yeni ürünler piyasaya çıkarmak durumundadırlar. Mevcut ürünlerin sürekli bir üst modelleri yeni serileri derken bu potansiyel için gerekli olacak olan beyin gücü ve akabinde beyin göçü için artık üniversite öğrencilerine yönelmişlerdir.

Bu öğrencileri henüz eğitim sürecinde çeşitli burslarla destekleyip mezuniyet sonrası oldukça iyi maaşlarla ve imkânlarla kendi bünyelerine katmakla ancak şirketlerinin teminatı altına alıyorlar.

Hatta uluslararası global şirketler bu işi daha da boyutlandırıp başta gelişmekte olan ülkelerden (Türkiye bunlardan biridir) olmak üzere dünyanın bir çok üniversitesinden kendisine kalifiye eleman toplamaktadır.

Bir yandan kendi üniversitelerini kurup diğer yandan beyin göçüyle bu altyapıları sağlayan şirketlerin bu kadar uğraşmalarının sebebi tabi ki insanlığın rahatı ve huzuru değil tam aksine şirketin borsadaki değerindedir.

İşte sorun da tam burada ortaya çıkıyor. Bu şirketler kendi dışında kalan herkesi müşteri olarak gördükleri için daha çok ürün satmanın telaşıyla insanları kendine bağlamanın çeşitli yollarını arıyorlar.

İlaç şirketlerinin bağımlılığa yol açan ilaçları ürettikleri pekâlâ biliniyor. Özellikle psikolojik rahatsızlıklarda kullanılan ilaçların madde bağımlılığı düzeyine getirdiği bilinen bir gerçek... Hatta ve hatta kamuoyunda yaygın bir inanıştır. Kuş gribi, domuz gribi gibi hastalıkların ilaç satılabilsin diye üretildikleri bu ve bunun gibi birçok sektörde bu gibi durumların yaşadığımız çağın gerçeği olduğuna insanlar aşina artık.

Adeta tüketmeye programlanmış günümüz insanını bu tehlikelerden nasıl uzak tutacağımız bir muamma olsa da bu zorunludur. Bu tehlikeyi en alt seviyeye düşürmek için çabalarken teknolojinin tuzağına her defasında düşüyor olmamız da bir paradoks sanırım.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright