Kelimelerin gücü adına | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Kelimelerin gücü adına 13.02.2016 12:43

Kelimelerin gücü adına


Bu yazıda geçen bütün kelimeler tamamen hayal ürünüdür. Gerçeklerle uzaktan ve yakından alakası yoktur.

Kelimenin ruhunu yakalamaya çalışırken yüzeysel anlamsızlık ve saçmalık gelgitleri içinde bocalamaya mahkûm bir yazı nihayetinde ava çıkarken av olur.

En saçma sanılan şeylerin bile bir anlamı vardır elbet. Yanlış saat bile iki defa doğruyu gösterebiliyorsa ihtimaller hep bizden yana demektir. Baktığımız şey nerden baktığımıza bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyorsa sonsuzluğu yakalayabiliriz demektir.

Tesadüfler de kör değildir. Kaderin çözemediğimiz algoritması içinde değersiz bir sayı yoktur. Evrensel sayılar kümesinde en fazla ihtimaller azalsa da ilelebet geçerli tek kural vardır. Her an her şey olabilir.

Peki sen ne dersen öyle mi olacak sanıyorsun derler. Hayır sanmıyorum derim. Hatta hiç sanmıyorum.

Çünkü ne demişsek öyle olmuştur ve ne dersek öyle olmaya da devam edecektir. Kelimelerimizden kurulmuş hayatlara sahibiz.

Kelimelerle döner bütün dünya. Düşüncenin temel yapı birimidir her kelime.

Önce kelimesi doğar varlığın düşünsel diyarlarda ve her kelime bir isim olur düşler ülkesinde.

En güçlü ve en dokunaklı halini alır isimleştiğinde her kelime. Söylendikçe ağırlaşır, ağırlaştıkça çöker varlığın dibine. Varlıkla bütünleşir ve ruhlar alemine karışır bütün anlamıyla.

Çünkü adını koymak kendisini bulmaktır.

Varlığın enerji boyutundaki tekdüze ve dalgasız denizinde koordine etmektir her zerreyi kutsal ve yüce bir merkezin civarında.

Adını koymak belirginleştirmektir, ayırt etmek, özgürleştirmektir.

Menzilinde yüzdürmektir.

Çünkü kelime bir sihirdir.

Mantıkla, akılla, inançla ve ahenkle dizildiğinde kutsal kitaplarda ulaştığı gücünü hatırlatır.

Her kelime bir davetiyedir fantastik ziyafetlere.

Anlamın eskimeyen elbisesidir ve ödenmekle bitmeyen borcudur çokanlamlılığın.

Kelimelerdir soğuk bir kış gecesinde, bir karpuz dilimini yazın sıcak gülümseyişi diye düşleten.

Güzellik bir güçse gülümseyiş bir kılıçtır dedirten.

Çünkü kelimeler kimsenindir, alınıp satılamaz ve mal edilemez.

Ziyadesiyle tehlikelidir de kelimeler.

En sağlam görünmez duvarları kelimeler örer. Saf saf kelimeler meydana getirebilir içinden çıkılmaz labirentleri. Kelimelerle hapsolunur düşünsel çıkmazlarda. Kelimelerle sayıklanır aynı teraneler.

Bazı kelimelerse çok özeldir, dillere destandır.

Allah kelimesini zikreyleyip de bin sıhhat nefeslenmemek mümkün mü?

Öyle bir kelime ki nefesle dolarken insan herşeyi içine aldığını sanır. Ve bittiğinde yokluğun sessizliği çınlar durur. Ve nefes öyle geniş bir yol olur ki sonsuzluğa açılır bütün kapılar.

Ya Allah deyu da Muhammed demeyu var mı ola?

Muhammed demek defalarca üzerinde durmak, bütün gücünle vurgulayım derken düğümlenerek bağlanmak demektir. Kelimesinde sevilmek ve onu duyarken incelmektir.

Kişi sevdiğiyle beraberdir müjdesinin anahtarıdır kelimeimuhammed.

Ya aşk, ne efsanevi bir kelimedir? Dile yapışık, kalbe karışık. Değil kendisi kelimesi bile para eder her devirde. Söylerken bile bağrına tutunur göğüs kafesinin, vatanını asla terketmemek için. Ve öyle coşkun ve taşkındır ki sığmaz kelimesine dar gelir ona zaman ve zemin. Hem kaçıktır hem tutuk onun bütün hikâyesi.

İlim nasıl birşeydir acep, kelimenin göbeğinden dem vururken. Söylerken incelmemek, ilmek ilmek soluklanmamak mümkün müdür? İçinde kıvrılan soru işareti noktalanırken düşünceler hizaya gelir, Hızır gibi hazır olur.

Rüya en cins ismidir alemin. Yalanın şahididir hafif meşrep ve  hakikatın sihirbazıdır tumturaklı. Kelimelerin en cazibelisidir, kıvrak ve hercai. Ve milyonlarca ışık yılına uzanan garip öykülerin kısa başlığıdır.

Nihayetinde her kelime portakal kadar iri, kaba, yuvarlak, kabuklu ve sert; mandalina kadar küçük, ince, yumuşak, rayihalı ve zarif aslında. Ve her kelime defter kadar kalabalık, kitap kadar keskin, masa kadar düz, dağ kadar yüce, kuyu kadar derin, güneş kadar parlak, ay kadar süzgün, derece kadar katmanlı, dakika kadar tik taklı ve kolonya kadar yayılmacıdır.

Ne diyorduk, başlangıçta söz yok muydu, ol deyince olmadık ve öl deyince ölmedik mi?

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright