AKP’nin En Büyük Sorunu Erdoğan; CHP ve MHP’nin ise İhsanoğlu! | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>AKP’nin En Büyük Sorunu Erdoğan; CHP ve MHP’nin ise İhsanoğlu! 24.07.2014 13:54

AKP’nin En Büyük Sorunu Erdoğan; CHP ve MHP’nin ise İhsanoğlu!

İktidar ve muhalefet cephesinin Köşk adayları nihayet belirlendi.

AKP’nin Başbakan Erdoğan; CHP ile MHP’nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu!

AKP iktidarı ile birlikte muhalefet partilerini de Köşk seçimlerine gösterdikleri adaylar yüzünden büyük sıkıntılar, iç karışıklıklar ve iktidar kavgaları bekliyor!

 “Gün gelecek AKP için en büyük tehdit ve tehlike Başbakan Erdoğan olacak” denilseydi sanırım ülkemizde bu iddiaya inanacak bir tek Allah’ın kulu dahi çıkmazdı!

Hep beraber gülüp geçerdik!

Oysa şimdi bu iddia AKP teşkilatı ile yandaş çevrelerin özel toplantılarında “off the record” kalması kaydıyla en fazla konuşulup tartışılan konuların başında geliyor!

Çünkü Başbakan Erdoğan’ın Çankaya Köşküne çıkmasıyla birlikte AKP’de yaşanması kaçınılmaz “genel başkanın ve başbakanın kim olacağı?” tartışmalarının partide önce artçı sonra büyük depremleri tetikleyerek bir tsunami dalgası gibi AKP’yi harabeye çevirmesi hiç kimse için sürpriz olmaz.

Şimdiden AKP grubu içerisinde kimin genel başkan ya da başbakan olacağında dair yapılan tartışmaların, spekülasyonların, kamuoyuna yansıyan isimlerin haddi hesabı yok!

Deyim yerindeyse her kafadan bir ses çıkıyor.

Başbakan Erdoğan’ın son günlerde katıldığı programlarda sıkça parti yerine kutsal bir davadan, yürüyüşten, kardeşlikten, ulvi prensiplerden bahsetmesini yaklaşan bölünmenin, parçalanmanın, dağılmanın artçı sarsıntılarının bizzat kendisi tarafından da hissedildiği şeklinde okumak yanlış olmaz.

Başbakan istediği kadar kutsal bir davadan, birlikten, beraberlikten, kardeşlikten bahsetsin tüzükteki en fazla 3 dönem seçilebilme yasağına takılacak partinin ağır topları 69 kişinin 2015 seçimlerinde olmayışının kesinlik kazanması sonrasında bu söylemlerin parti grubunda, teşkilat ve tabanında herhangi bir karşılık bulması artık imkânsız.

Çünkü AKP kutsal bir dava, ortak ideal ve amaç uğruna bir araya gelmiş siyasi kadrolarla kurulmuş bir parti değil ki!

Günümüzde söylem olarak kutsal bir davadan, amaçtan, ulvi gayeden bahsedenler bu iddialarında samimi olmuş olsalardı eğer 40 yıl birlikte siyaset yaptıkları liderleri Erbakan`a ve Milli Görüş davasına ihanet edip yollarını ayırmaya tenezzül etmezlerdi!

Sokaktaki sade vatandaşın da çok iyi bildiği gibi AKP bir çıkar ve menfaat organizasyonundan başka bir şey değil!

Bu menfaat koalisyonunu bir arada tutan çimento ise elbette Başbakan Erdoğan’ın siyasi karizması!

Zemini sağlam olmayan, betonu dayanıksız, demiri çürük binalar depremlere ne kadar direnebilirlerse, Başbakan Erdoğan’ın karizmasından yoksun bir AKP iktidarı da iç iktidar kavgasına ancak o kadar dayanabilir!

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin tamamlanmasından sonra AKP’nin bölünmesi ve parçalanmasını hızlandıracak komplikasyonların ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Çünkü çıkar, dünyevi yarar, maddi beklenti temelli kurulmuş AKP koalisyonunu bir arada tutacak ve Başbakan Erdoğan’ı aratmayacak ikinci bir karizmatik isim bulmak çok zor.

Kısacası Özal’ sız ANAP’ı; Demirel’ siz DYP’yi nasıl bir son beklediyse aynı son Erdoğan’ sız AKP’yi beklemektedir!

Benzer sıkıntılar, sorunlar CHP ve MHP’nin de kapısını çoktan çalmışa benziyor!

Özellikle CHP grubunda işler çok karışık.

Kendilerini ulusalcı olarak niteleyen Milletvekilleri, Cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu ismine karşı isyan bayrağını açtılar.

Üstelik CHP’de baş gösteren iç çekişmelerin, kavgaların bitirilmesi için ortak bir paydada buluşulmasına dair bir umutta görünmüyor.

Aksine CHP kendi mazisine, tarihine, kültürüne son derece uygun olarak yeni bir bölünmenin, dağılmanın eşiğinde diyebiliriz.

Partide var olan sosyalist- ulusalcı eksenindeki fiili bölünmüşlük, İslamcı kimliğe sahip İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesi birlikte artık resmiyete bürünmüş oldu.

Bu dağılmayı ve parçalanmayı şimdilik geciktiren isim ise partide “Ağır abi” olarak nitelenen Deniz Baykal’ın olduğu biliniyor!

Muhalif Milletvekilleri her ne kadar şimdilik savaş baltalarını gömmüş gibi görünseler de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde arzu edilen başarı sağlanamadığı takdirde-ki bu çok zor- bıçakların yeniden kınından çıkacağından şüphe yok.

Nihayetinde Deniz Baykal’ında gücünün ve etkinliğinin bir sınırı var!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun parti içindeki en büyük şansı Deniz Baykal’la derinden olan işbirliği ile “çatı aday” İhsanoğlu’na ortak destek bildirisi yayınlayan 81 il teşkilatının tavrı!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alınabilecek bir mağlubiyetin CHP liderini her iki destekten birden mahrum bırakıp parti içi dengeleri yeniden sarsacak sürpriz siyasi kavgalara gebe olduğu aşikâr!

CHP için akıllarda cevabı bulunamayan en önemli sorunlardan birisi de parti tabanının İslamcı kimliğe sahip İhsanoğlu’nu benimseyip benimsemeyeceği konusudur!

CHP’nin gösterdiği çatı aday İhsanoğlu’nun taşıdığı İslami kimlik nedeniyle ulusalcı, laik, Kemalist kesimlerin büyük bir hayal kırıklığı yaşadıkları realite olarak karşımızda duruyor.

Oluşan bu tepkinin Çankaya seçimlerinde sandığa nasıl yansıyacağı konusunda şimdilik elde geçerli bir veri yok!

Aynı çıkmazlar, sıkıntılar MHP içinde geçerli!

Ekmeleddin İhsanoğlu ile MHP’nin kurucu lideri Alparslan Türkeş’in yolları geçmişte bir şekilde buluştuğu için Devlet Bahçeli parti grubunda, teşkilat ve tabanında güçlü konumunu muhafaza ediyor görüntüsüne rağmen Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki başarısızlık sonrasında Koray Aydın liderliğindeki parti içi muhalefetin mevcut yönetime karşı yeniden atağa geçmesi içten bile değil!

Kısacası Cumhurbaşkanlığı ile 2015 yılı genel seçimleri sonuçları itibariyle ülkenin siyasi tablosunda çok büyük değişim ve dönüşümlerin yaşanmasına, beklenmedik sürpriz çalkantıların meydana gelmesine, yeni siyasi partilerin doğmasına neden olabilecek potansiyeli içinde barındırmaktadır.

2015 genel seçimiyle birlikte Türkiye tıpkı 2002’deki gibi mevcut iktidar ve muhalefetin tümden tasfiye edildiği, TBMM’nin yeni partilerle baştan aşağıya değiştiği, yeni siyasi aktörlerin, liderlerin ön plana çıktığı sürpriz bir siyasi tabloya hazır olsa iyi olur!

 

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright