2023 vizyonu doğrultusunda AKP’yi yeniden dizayn etme çabaları hız kazandı! | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>2023 vizyonu doğrultusunda AKP’yi yeniden dizayn etme çabaları hız kazandı! 12.01.2015 23:31

2023 vizyonu doğrultusunda AKP’yi yeniden dizayn etme çabaları hız kazandı!

 

AKP kongresi ve genel başkanlık, başbakanlık devir teslim töreni ardından Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile devir teslim töreni sonrasında yeni hükümetin ilanı.

Dünya’nın her ülkesinde siyasi dengeleri sarsacak bu 3 büyük devir teslim töreni ülkemizde en ufak bir idari, ekonomik ve sosyal bir sarsıntıya, sıkıntıya, istikrarsızlığa yol açmadan yağdan kıl çekercesine halledildi!

Devir teslim törenlerinin ülkemizde herhangi bir krize neden olmadan atlatılması milli güç odağının devletin sinir merkezlerinden DNA’sına kadar her alanda ulaştığı hakimiyet boyutunu idrak anlamında çok özel bir veridir.

“Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır” derler ya; Başbakan Davutoğlu’nun yoğurt yiyişinin farklılığı AKP kongresinde yaptığı konuşmanın içeriğinde gizli!

Davutoğlu, kongredeki hitabında yolsuzluklar hakkında önemli bir parantez açmış ve bu konuda oldukça sert bir tutum takınacağını, yolsuzluklarla mücadelede son derece kararlı olacağına dair işaretler vermişti.

Davutoğlu’nun çizdiği siyasi profile uygun olarak önce yandaş medyada tenkisat yaşandı!

İsimleri yolsuzluklarla anılan ve bir şekilde kıyısından, köşesinden akçeli işlere bulaşmış olduğuna inanılan üst düzey gazeteciler görevlerinden el çektirildi.

Bu değişim yandaş unsurlarca “devrim kendi çocuklarını mı yiyor?” şeklinde sığ ve düzeysiz eleştirilere muhatap olsa da işin aslı Davutoğlu’nun yoğurt yiyişine uygun bir iktidar yanlısı medyanın tasarlanmasıdır.

Yandaş medyadan sonra sıra AKP üst yönetiminin dizayn edilmesine geldi!

AKP-Cemaat kavgasında iktidardan yana tavır aldığı için cemaat gazetesinden ayrılan ve sonrasında Başbakan Davutoğlu’nun başdanışmanlığına getirilen Akşam gazetesinden Etyen Mahçupyan’ın bu konuda önemli bir misyon yüklendiği anlaşılıyor!

Başbakan başdanışmanı kimliğiyle medyada arzı endam eden Etyen Mahçupyan, Çözüm Süreci, Alevi Açılımı ve yolsuzluklarla ilgili kamuoyunda ezber bozan sürpriz çıkışlar yaptı!

Ancak önemli bir farkla!

Çözüm Süreci ve Alevi Açılımıyla ilgili milli derin devletin politikalarına uygun bir söylem dillendiren Mahçupyan söz konusu yolsuzluklar olunca iktidar aleyhine fikirleri dillendirdi!

Televizyon söyleşilerinde Abdullah Öcalan’ı abartılı şekilde övgülere, methiyelere boğan Mahçupyan, bu bakış açısıyla hem PKK’ya sempati besleyen çevrelerin desteğini kazanıp Çözüm Sürecinin devamiyetine önemli katkılar sağlamış hem de İmralı sakininin terör örgütü ile Kürt siyasetinin liderlik rolünün pekişmesine yardımcı olmuş oldu!

Mahçupyan bu çizgisiyle İsrail’in etkinliğindeki Kandilin İmralı’yla arasındaki iktidar yarışında ikinci plana düşmesine hizmet ediyordu.

Alevi Açılımıyla ilgili olarak çözümün önündeki engellerin AKP iktidarından kaynaklanmadığını sorunun temelinde birçok farklı fraksiyonlara bölünmüş ve birbirleriyle kıyasıya rekabet halinde olan Alevi-Bektaşi federasyonlarının ortak paydada buluşmaktan son derece uzak bir tavır takınmalarının olduğunu savunuyordu!

Ancak söz konusu yolsuzluklar olunca Başbakan Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, 17-25 Aralık operasyonlarının iddiaların aksine iktidara yönelik darbe girişimi olmadığını aksine yapılan yolsuzlukları hedef alan bir yargı süreci olduğunu söylüyordu!

Mahçupyan’ın yolsuzluklarla ilgili söylemlerindeki hedefin Başbakan Davutoğlu olmadığı çok açık.

Çünkü kamuoyunda yolsuzluk yapmakla suçlanan bakanların hiçbirisi Davutoğlu’nun kabinesinde görev almış değiller!

Ayrıca Davutoğlu kamuoyunda yolsuzluklarla anılmış bir siyasetçi de değil.

İşin en ilginç tarafı yolsuzlukları Başbakan başdanışmanı sıfatıyla doğrulayan Etyen Mahçupyan’a hükümet kanadından, AKP Meclis Grubundan, AKP teşkilat ile tabanından ciddi bir tepkinin gelmemiş olması!

Sadece AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner çıkışlar yaptı ama bir kıymeti harbiyesi olmadı!

Mahçupyan’ın yolsuzluklarla ilgili tavrının AKP’de Başbakan Davutoğlu’nun liderliğini pekiştirdiği, konumunu sağlama aldığı ayrıca parti içi liderlik yarışında rakiplerini sindirmeye yaradığı çok açık!

Bir diğer önemli yararı AKP’de 3 dönem kuralına takılan üst düzey yönetici 72 kişinin görevlerinden ayrılmasıyla birlikte partide doğacak yönetim boşluğunu doldurmak için Başbakan Davutoğlu’nun kendi yoğurt yiyişine uygun kadrolarla 2015 genel seçimine gitmesine yönelik bir zemin yaratma çabasına sağladığı katkıdır.

Mahçupyan’ın üstlendiği misyonun en önemli faydalarından birisi de yolsuzluk ve rüşvet iddiaları üzerinden iktidara yönelik oluşan kamuoyu baskısından AKP’yi kurtarma gayretlerine sağladığı lojistik destektir.

Başbakan Davutoğlu liderliğindeki AKP’nin yolsuzluk suçlamalarının neden olduğu moral ve motivasyon eksikliğinden sıyrılıp yeni bir aşk ve heyecanla 2015 seçimlerine girmesi için haklarında yolsuzluk iddialarıyla ilgili komisyon kurulmuş olan 4 eski bakanın bizzat AKP’nin oylarıyla Yüce Divan’a gönderileceğine dair haberlerin gerçek olma ihtimali yüksektir.

Gelecekte AKP’yi ilgilendiren her türlü sürpriz gelişmenin özünde Başbakan Davutoğlu liderliğindeki AKP’nin 2015 seçimlerinde toplumsal desteğini koruması ve sandıktan yeniden tek başın iktidar olarak çıkması planı vardır.

Elbette bu derin senaryoyu kurgulayan üst akıl ve irade milli derin devlettir.

Saadet Partisi hile rejimi ve köle düzeni işbirlikçisi, Erbakan düşmanı olan O. Asiltürk -Şevket Kazan ikilisi ile bordrolu çete üyelerinin tasallutundan kurtarılıp davasına bağlı, sadık, samimi ve liyakat ehli kadrolar eşliğinde iktidar yürüyüşüne başlamadığı müddetçe milli derin devletin AKP ile çalışmaya devam etmekten başka seçeneği yok!

Bu konuda öncelikli görev elbette Milli Görüş camiasına düşüyor.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright