Kılıçtan keskin, sırattan ince… | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Kılıçtan keskin, sırattan ince… 08.01.2017 22:02

Kılıçtan keskin, sırattan ince…
İşgalden daha büyük tehlike…


Irak işgalinden sonraki ikinci aşamaya geçiliyor gibi. Mezhep çatışmaları üzerinden uygulanacak jeopolitik plan devreye alınıyor. Eğer öyleyse, Irak işgalinden çok daha vahim sonuçlarla yüzleşeceğiz demektir. ABD`nin bölgeye yönelik bütün müdahaleleri ayrıştırma ve çatıştırma üzerine kurulu görünüyor. Bu bazen etnik bazen mezhep kimliği üzerinden servis ediliyor. Bu sefer mezhep kimliği, bölgesel ölçekte bir nükleer bombayı ateşlemek için harekete geçiriliyor.


Zira Türkiye, bölgesel ölçekte mezhep çatışmalarının önüne geçecek ya da onu dar bir alana hapsedebilecek tek ülkedir. Bu küresel plana engel olması bile Türkiye`ye yapılan 15 Temmuz saldırısının sebeplerinden biri olabilir. Ancak Türkiye`nin yüreği sanıldığından daha güçlüdür.  Bölgedeki Sünni Arapların ve Türkmenlerin daveti ve özellikle Tel Afer, doğrudan Türkiye`nin sorumluluk hissettiği bir bölgedir ve Tel Afer`e yönelik bir tehdit açık müdahale gerekçesidir.


Yeni milli savunma doktrini çerçevesinde ani, şaşırtıcı ve birçok bölgeden Suriye ve Irak topraklarına derinlemesine girip, bu küresel oyunu bozmak zorundayız. Bu müdahaleler hem o ülkelerin toprak bütünlüğü hem Türkiye`nin savunulması için ihmal edilemez ve ertelenemez bir gerçekliktir. Bugün bazılarına âfâkî gelse de bir ya da birkaç yıl içinde bunların ne kadar hayati önemde olduğu anlaşılacaktır. Eğer ihmal söz konusu olursa bazı şeyler için çok geç kalınmış olacaktır.


Bu yüzden, en az üç bölgeden daha Fırat Kalkanı benzeri operasyon gereklidir. Bu yüzden, ABD istemese de, Bağdat ya da Tahran istemese de Musul ve çevresine müdahale için Türkiye`nin kendi şartları ve gerekçeleri öne alınmalıdır. Türkiye bunları yapmazsa, müdahale etmediği her bölge Türkiye içlerine müdahale alanı haline gelecektir.


Akdeniz`den İran sınırına kadar kendi savunma kalkanımızı oluşturmak zorundayız. Türkiye`yi koruyacak ve bölgesel oyunları boşa çıkaracak tek strateji budur. Savaş tellallığı yaptığım düşünülebilir fakat asıl ve en doyurucu lokma olduğumuzu unutmamalı. Onlar bizi yutmadan önlem almalıyız...


Güney`de Mekke…


Kuzey`de İstanbul…


Savunmada kalmak ölümdür. Uluslararası sistem ve coğrafya şartları o kadar agresifleştirildi ki, bu tehdidi sınırlarımız dışında durdurmazsak, dışarıda savunma kaleleri oluşturmazsak sonuçlar çok ama çok kötü olacaktır.


Dikkat ederseniz, Türkiye`ye yönelik yıpratıcı saldırılar açığa çıkmışken, savaşı evimize taşımaya ayarlı irade kesinleşmişken bize düşen savaşı evimizden uzağa taşımaktır. Üstelik biz, Suriye ve Irak`ta bir yabancı güç değil, evinde mücadele eden ülke olarak var olmalıyız.


Bu yüzden Musul-Halep hattı bizim için  güvenlik haritasıdır.


Ayak izlerini iyi takip edin, nerelere gideceğini iyi görün. Bugünkü kriz ve kaos, tahminimizden daha büyük, daha intikam doludur.


Hedefleri Güney`de Mekke, Kuzey`de İstanbul. 
Büyük hesap budur.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright