En önemlisi bu | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>En önemlisi bu 05.03.2017 10:23

En önemlisi bu


Nedir önemli olanı?  Belki bugüne kadar yapılanları mühimdi ama bu kez yapılanı ehem olacak. Yani en önemlisi… Türkiye’de son 15 yılda yapılan her seçimin ya da referandumun kendine göre önemli özellikleri vardı. Ve her bir seçim bir öncekinin önemini sportif bir deyimle egale eti.

Ak Parti,  2002 yılında çıktığı siyasi yolda siyaset yapmakla birlikte birçok şeyi değiştirmeyi de hedefine koydu hatta önceledi. Seçimler kadar seçimlerin sonuçları, ülke yönetiminde halkın iradesinin ne kadar temsil edilip edilmediğinin de sorgulanmasının da kapısını araladı.

Ak Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıklıkla tekrar ettiği gibi manşetlere, vesayet sistemlerine rağmen ve sadece halka sığınarak ve ona güvenerek iktidara geldi. Halkla başlanılan kutlu yürüyüş bir kartopu misali büyüyerek bugünlere ulaştı.

2002 yılından sonra yapılan her bir secim kendi adına önemli oldu ama bir sonraki her bir seçim bir öncekinden daha anlamlı oldu.

Bir seçim 367 garabetini ortaya atanlara cevap olurken, bir seçim  Ak Parti’yi “irticai faaliyetlerin odağı olma” gerekçesi ile bir oyla kapatılmanın eşiğine getiren Anayasa Mahkemesi’ne cevap oldu. Bir seçim vesayetçilere cevap olurken bir seçim adli, idari ve oligarşik bürokrasiye cevap oldu. Bir seçim kendisini siyasetten beri gösterip siyasetin gayyasında boğulan sonrasında da darbe ile bunu gidermeye çalışan FETÖ’ye halkın tokatı olurken bir seçim de ülkemiz üzerinde kirli emeller besleyen küresel ve karanlık odaklara cevap oldu.

Şimdi yeni bir seçimin arifesineyiz. 16 Nisan günü önümüze konacak tek sandıkta tek kelime söyleyeceğiz. Ya evet ya da hayır deyip sandık başından ayrılıp akşam saatinde evimizde çay içerken sonuçları öğrenmiş olacağız.

Şimdi gelelim yazının başlığına. Dedik ya son 15 yılın seçimlerinin her birinin seçim dışına farklı anlam ve sonuçları oldu. Her bir seçim ülkeyi daha çok demokratikleştirdi ve önünü açtı. Bu seçimlerle yıllardan beri mustarip olduğumuz başörtüsü sorunu, katsayı sorunu ve yaş kararları son buldu. Bu kararlarda 28 Şubatta mağdur olan, işinden ve mesleğinden kovulan insanlarımız haklarına kavuştular. Bu seçimlerle yerli ve milli savunma sanayinin temelleri atıldı. Bu seçim sonuçlarının verdiği güçle her bir kurum kendi görev alanına çekildi.

Ve bu seçimlerledir ki halk kendi kendini idare etmenin mutluluğunu yaşadı. Bu mutluluk onların günlük hayatlarına da yansıdı. Dev projelerle hayatları kolaylaştı. Siyasette ve vesayetle uğraşılırken kalkınma ve ilerleme ihmal edilmedi bu süreçte. Kapatma davaları sürerken bile siyasi aktörler büyük hayaller kurmaya ve bunu hayata geçirmeye devam ettiler.

16 Nisandaki seçim de geçmiş seçimler kadar hatta onlardan daha önemli. Onlar mühimdi bu seçim ehem.  Bu seçimle söylenecek her bir evet birilerinin iddia ettiği gibi ne diktatörlük ne de bölünme getirecek. Bu seçimde söylenecek her bir evet, insanımıza, ülkemize ve geleceğimize dair mutlu bugünlere evet olacaktır. Yine her bir evet yeniden karanlık ve yokluklara değil, daha aydınlıklara evet olacaktır.

Bunun için yapılacak referanduma ilgisiz kalmak ya da tüm şer ittifakın safında yer alıp hayır demek, tüm küresel aktörlerin kirli planlarına evet demek olacaktır. Bu seçimle kimseyi ebedi devlet başkanı yapmış olmayacağız. Tam tersi ülkenin kalkınması ve gelişmesi adına elini ve ayağını bağlamadan, Anayasa Mahkemesi, Danıştay, idari mahkemelerin tıpkı 3. Havaalanı, 3. Köprüyü durdurma kararlarına takılmadan yetkileri tek bir iradede toplayıp hizmet etmesini bekleyeceğiz. Görev süresi içinde hizmetlerini yeterli görmediğimiz cumhurbaşkanını ilk seçimde değiştirip yeni bir ismi işbaşına getirmiş olacağız. Unutmayalım ki bu seçim, adı etrafında fırtınalar kopartılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi değil bizim ve ülkemizin seçimidir. Biz bu ülke için, bu bayrak ve vatan için, özellikle de tüm ihanet cephesinin planlarını alt-üst etmek için evet diyoruz.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright