Selam size ey aziz, ey gurbet | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Selam size ey aziz, ey gurbet 24.07.2014 13:42

Selam size ey aziz, ey gurbet

Herkesçe özlenen, hayal edilen; karşıt konuşup birbirine baskı ve istihzai yaklaşmayan, kendi temel çizgisini muhafaza ederken tabiidir ki, fikrini de paylaşan, aktaran, muhtaç olunan bir tebessüm atmosferinde erdemlik aşılayan güzide bir topluluk,

Yani, hepsi bizden olan farklı sesler,

“Doğruyu, güzeli, aşkı bulma sevdası”

Yani, Büyük Koro, Büyük Hedef!

 “Temel Çizgi” dedim.

Temel Çizgi; İnsanı insan yapan, riyadan, özentiden uzak bir özgüvenle içinden gelenle yaşama ve onu anlatabilme.

İşte bu durum, “İnsanlığın cevherinde olan merhamet insiyakı ile bir sadr vücuda getirebilir miyim?” diye deruni bir ahval arayışına sebep olmuştur.

İnsanın kendisi olma -evrensel anlayışın kabul gördüğü ahlakı reddetmeden- insanlığın özgürlüğüne ne katkı yapar diye düşünürken, onu yüceltme arayışı içindeyken düşüncelerini ifade edememe, başkalarının düşüncesini peşin kabulle sorgulayamama, kendisini karşısındakine nisbeten münazaraya dahi getiremeyip sorgulatamama esareti ile duygunun bastırılması sonucu bunalan ve bunu haykıramamakla insanlık içinde:

“Yok mudur halk içinde hiç  “GURBET OLMA HALİ” yaşayanlara sığınma kapısı? Yok mudur garibe kucak açan bir dost, bir merci?” diyenlere belki bir umuttur bu çıkış.

Malum asıl gurbet; halkın ne dediğini, ne düşündüğünü umursamayan bir topluluğun içinde yaşamaktır. Bu benliğini kendisine kazandırmış insanlarından uzaklara yerleşmiş, başka düşünenlerin arasında kalma fiziki gurbetliği değilse de -ki bu her topluluk için geçerlidir- bir nebze onunla da zaman zaman birliktelik sağlar, örtüşür. Yahut bazen de en uzaktaki adamın, en yakınından dahi daha iyi kendini anlayabileceği bir kabuldür.

Ahlak ve Aşk Önderi “Gariplere müjdeler olsun” derken, esasta, kendisini kimsenin anlayamadığından muzdarip kimsenin kalbine bir su serpintisi ile ümit vererek “Ben seni anlıyorum bu sana yetmez mi?” demenin, yıllarca önce verilen bir temel çizgi muhafazasına karşılık; sana karşı yobaz duruşunun ıstırabına, bir dayanma ve insanlığa bir dayanışma emridir.

       

 

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright