Nobel ödülü hep Yahudilere… | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Nobel ödülü hep Yahudilere… 08.11.2014 11:59

Nobel ödülü hep Yahudilere…


Nobel ödülleri verilmeye başlandığı 1901 yılından itibaren büyük bir bölümüyle Yahudilere verildi.

Aslında “büyük bir bölümü” demek yerine “hepsi” dememiz de mümkün.

Çünkü Yahudi olmayanların yapmış olduğu çalışmalarda Yahudilerin ne kadar işine yaradığına bakıldı.

Ona göre takdir edildi.

Görünüşte ödülü alan bir Fransız’dı. Ama o Fransız veya o İngiliz aslen ya Yahudi kökenli idi ya da İslam karşıtı olarak Yahudilere hizmet etmişti.

2014 ödüllerinde bu açıkça görülüyor.

Anne Fransız, baba Yahudi bir bilim adamı.

Metot hep böyle…

İslam ülkelerinden ödül alanlar da öyle.

Ön isimler Müslüman ama yaptıkları tamamen Yahudilere yarayan şeyler. Veya yukarıda da söylediğim gibi Yahudilerin görüp duyacağı bir şekilde İslam karşıtlığı yapmışlar, yapıyorlar.

Örneğin; İran’dan Nobel Barış Ödülü’ne lâyık görülen Şirin İbadî isimli hanım, şeriatçi baskılara karşı İran kadınlarının haklarını savunmak” adına yaptığı çalışmalarına karşılık, bu ödülle taltif edilmişti.

Son yıllarda Müslüman kadın ve kız çocukları üzerinde “Batılılaştırma çalışmaları” yapan Müslüman kadınlar hiç Nobel’in gözünden kaçmadı.

12 Ekim günü tam Fransız Meclisi`nde soykırım yasa tasarısının geçtiği saatlerde Orhan Pamuk`a ödül verildiğinin açıklanması tesadüfi olmasa gerek.

Orhan Pamuk, "1 milyon Ermeni`nin kesildiğini" söylemişti. Bu, üstü kapalı "soykırım iddiası"nın teyidiydi.

Hint asıllı V. S. Naipaul, o kaba oryantalist söylemiyle pervasızca İslami değerleri aşağıladığı için bu ödüle layık görülmüştü.

Gelelim Necip Mahfuza;

Necip Mahfuz elbette iyi bir yazardı ama onu öne çıkaran şey, edebiyattaki ustalığı değildi. Mahfuz`a 1988`de edebiyat ödülünü kazandıran başka şeydi.

"Cebelawi Çocukları", İslam`ın değerlerini, Hz. Muhammed`i hakaret içeren üslupla anlatıyordu.

Daha ötesi Necip Mahfuz Enver Sedat’ın İsrail’le barış girişimlerine destek vermiş bu çabasının karşılığında da Enver Sedat Barış Ödülü de almıştı.

Bütün Arap ülkelerinde kitapları yasaklanmıştı.

Ama O Nobel’le mükâfatlandırıldı.

Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat ise İsrail Başbakanı Menahem Begin’le birlikte Camp David anlaşmasını imzaladığı için 1978 Nobel Barış Ödülüne layık görülmüştü.

Gördüğünüz gibi, ne kadar Yahudi’ye yakın, o kadar Nobel’e yakın.

Aslında olayın tamamının İslam karşıtlığı vardı.

113 yıldır barış ödülleri dağıtan Nobel Vakfı, 2008 yılında nefreti körükleyen barış karşıtı bir sergiye ev sahipliği yapmıştı.

İslam aleyhtarlığıyla bilinen İtalyan yazar Oriana Fallaci`ye kapılarını açan Oslo`daki Nobel Barış Merkezi, sergi salonuna `Düşman olarak İslam` yazısını astı.

Fallici`nin sergisinde, İslam karşıtı fotoğraf, video ve yazılar vardı. Hazırlanan özel odalarda İslam`ı tehlikeli gösteren filmler gösterildi.

Kur`an-ı Kerim için “şimdiye kadar yazılmış en tehlikeli kitap” tabirinin kullanıldığı sergi, Müslüman ziyaretçilerin tepkisine yol açmıştı.

Ama sonuna kadar sergilendi.

Nobel Barış Ödülünü en fazla kazananın Kızılhaç Örgütü olduğunu söylersem bana ne dersiniz.

Nobel bu kadar bilinçli.

Bırakın İslam’ı 1960’a kadar ödül, Arjantin Dışişleri Bakanı Carlos Saavedra Lamas (1936) dışında, Avrupa ve ABD dışına hiç çıkmadı.

Çıkarılmadı…

Kendi aralarında al gülüm ver gülüm yaptılar.

Bir başka çarpıcı örnek daha vereyim;

"Nobel Edebiyat Ödülünün sadece edebi değerlere veriliyor olması lazım değil midir?

Öyle olması lazım.

Peki1953`te  bu ödül kime verildi?

Winston Churchill`e...

Bildiğiniz siyasetçi.

Peki neden verildi?

"İnsani değerleri savunan konuşmaları" nedeniyle...

İyi de... Ne demişti bu Churchill.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında ingiltere`nin Irak`ı işgali sırasında "Uygarlaşmamış kabilelere karşı zehirli gaz kullanılmasını şiddetle destekliyorum..."

Bu mudur insani değerleri savunan konuşma?

Evet, dünya siyasetinde semboller, ödüller önemlidir ve geri plandaki gücün anlamını, mesajını taşır.

Ödüllerin kodlarını okumak niyetinde olmayanlar hümanizm ve barış şarkılarına kendilerini kaptırabilirler.

 

 

Ödülü reddedenler de var

Fransız yazar ve filozof Jean Paul Sartre ve Vietnamlı devrimci politikacı Le Duc Tho aldıkları ödülleri geri çevirerek Nobel ödül tarihine en büyük damgayı vurmuş isimler.

Fransız yazar ve filozof Jean Paul Sartre 1964 yılında ödül kendisine verilmek istendiğinde, "Alçaklar beni satın almak istiyorlar, ben hiçbir kuruluşa bağlı değilim." demişti.

Le Duc Tho ise Vietnam Savaşı`nın barışla sonuçlandırılması amacıyla dönemin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Henry Kissenger ile sürdürdüğü Paris Görüşmeleri ile (Henry Kissenger ile birlikte) 1973 Nobel Barış Ödülüne layık görülmüş. Le Duc Tho, "Vietnam`da gerçek bir barışa ulaşılamadığı" gerekçesiyle ödülü almayı reddetti.

 

 

Servetini neden bağışladı?

Alfred Nobel’in kendi ismiyle anılan ödüllere tüm servetini bağışlamasının nedeni olarak üç tez ortaya atılıyor.

Birincisi, dinamitin icadı sırasında çıkan patlamada kardeşi Emil’in öldüğü ve Alfred Nobel’in vicdan azabı yüzünden tüm servetini bu ödüllere bağışladığı şeklinde.

İkincisi: Hiç evlenmediği ve çocuğu olmadığı için servetini bu ödüller için bağışladı.

Üçüncüsü ise şöyle: Alfred Nobel, 1888’de gazetede kendi ölüm haberini okudu. Başlık ‘Ölüm taciri öldü’ idi. Ajanslara ulaşan haber aslında Alfred Nobel’in ağabeyi Ludwig Nobel’in ölüm haberiydi.

Ancak bu yanlışlık, Alfred Nobel’in hayatını değiştirecek bir olayla sonuçlandı. O, gelecekte bir ‘ölüm taciri’ olarak anılacaktı.

 

 

Nobel neden matematik dalında verilmez?

Nobel ödülü her sene Barış, Kimya, Ekonomik Bilimler, Edebiyat, Fizik ve Tıp olmak üzere 6 alanda verilirken Matematik dalında bir Nobel ödülü yoktur.

Nobel ödülü birçok dalda verilmesine rağmen Matematik dalında verilmemesinin nedeni ise; iddiaya göre Nobel’in karısının Viyanalı Sofia Hess`in  Nobel’i ünlü matematikçi Mittag Leffler ile aldatmasıdır.

Bu yoğun kıskançlığı nedeniyle deli olan Nobel, ödüllerin içine matematiği koymamıştır.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright