İngilizlerin tarih kitaplarımızdan çıkardığı zafer;  Kut`ül Amare… | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>İngilizlerin tarih kitaplarımızdan çıkardığı zafer; Kut`ül Amare… 29.05.2016 17:24

İngilizlerin tarih kitaplarımızdan çıkardığı zafer; Kut`ül Amare…


 

Kûtu’l Amâre Zaferi’nin hikâyesi, tarihin sürekli olarak nasıl yeniden üretildiğinin ve iktidarların ihtiyaçları için nasıl tashih edildiğinin hikâyesidir adeta.

Kûtu’l Amâre, birkaç yüzyıldır sürekli kaybetmekte olan bir millet için istisnai bir durumu, adeta sonu hiçbir zaman gelmeyecek bir bozgunlar silsilesi içinde asla hatırdan çıkmayacak bir zaferi simgeliyordu.

Çünkü Osmanlı’nın bir devlet olarak varlığından umudun kesildiği ve Büyük Devletlerin paylaşım antlaşmaları yaptıkları o karanlık günlerde, Osmanlı ordusu, İngiliz ordusunu ve müttefiklerini Kûtu’l Amâre’de ağır bir yenilgiye uğratarak 13 general, yaklaşık 500 subay ve 14.000 civarında asker ile esir almıştı.

Ancak ben ve benden önceki kuşaklar, yıllarca tarih dersleri görmelerine rağmen, ne bu zaferden ne de bu zaferin yıllar önce bu ülkede bayram olarak kutlandığından haberdar oldular.

Aslında bu kuşakların trajedisi o kadar derindi ki bazı tarih öğrencileri bile bu zaferi bilmeden/duymadan mezun oluyorlardı.

Cumhuriyet’in yeni tarih anlayışı, bir dönemi sadece bir kahramanı merkeze alarak kurguluyor ve kahramanın imajına doğrudan katkı sağlamayan tarihi olayları ya yok sayıyor ya da önemsizleştiriyordu.

1931 yılında liseler için yazdırılan “Tarih” kitaplarının 3. cildinde Kutü’l- Amare zaferi üç satırda geçiştirilir, YÖK’ün tam 8 akademisyene yazdırdığı “Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 1/1” (1989) adlı kitaptaysa ister inanın ister inanmayın beş (5) kelimelik değeri yoktur Kut zaferinin.

Neden? Savaşı Mustafa Kemal Paşa veya çevresinden biri değil de, tarihten silinmek istenen Enver Paşa’nın amcası Halil (Kut) Paşa kazanmıştır da ondan.

Kut-ül Amare Zaferi, Türkiye`de 1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlanmaya devam etti. Ancak Türkiye`nin NATO`ya üye olmasının ardından İngilizler, bayramın kaldırılması için baskı yaptılar.

Baskılar üzerine de Türkiye, bayram kutlamasına son verdi. İngilizlerin baskısı o kadar yoğundu ki Kut-ül Amare zaferi ve Kut Bayramı`na yönelik tarihi bilgiler, okullardaki tarih kitaplarından bile silindi. Unutturulmak istendi.

Batı, kendisi ile ittifak yapmayanların ve Batı’ya rağmen zafer kazananların kahramanlıklarının hikâyeleştirilmesine bile tahammül edemeyecek kadar kibirliydi.

Rahmetli Cemil Meriç’in deyişiyle "En büyük Haçlı seferi tarih kitaplarında yapıldı."

Bu zaferi yeniden ve daha güçlü bir şekilde hatırlayarak sadece bir hakkı teslim etmeyeceğiz, bugünlerde yeni bir sömürge çağını başlatmak azminde olan ve zaferlerimizi kutlamamıza izin vermeyecek kadar buyurgan ve kibirli davranan Batı’nın/İngiltere’nin kibrini de kırmış olacağız.

Onlar, tarihimizi sansürleyip, sadece bugünümüz üzerinde değil, geçmişimiz üzerinde de egemenlik tesis ederken, bizim bir gün yeni bir tarih/hikâye yazmayı hayal bile edemeyeceğimize inanmışlardı.

 

Kut-ül Amare…

Kut-ül Amare, Dicle Nehri kıyısında Şattülarap Kanalı ile birleşen Basra Körfezi`nin kuzeyi ile Bağdat`ın güneyinde bulunan bir kasabadır...

Adını kasabadan alan muharebe, şehrin yakınlarında konuşlanmış İngiliz birlikleri ile müttefiklerinin kuşatılmasıyla başladı.

Kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve 14 bin İngiliz askerinin tamamının esir alınmasıyla da bitti.

 

"Britanya tarihindeki “en aşağılık” şartlı teslim"…

İngiliz tarihçisi James Morris, Kut`un kaybını "Britanya (İngiltere) askeri tarihindeki en aşağılık şartlı teslimi" olarak tanımlamıştır. Bu yenilgi İngiliz basınında ve kamuoyunda çok büyük bir infial uyandırdı. Bunun üzerine General Lake ve General Gorringe İngiliz ordusunda görevlerinden alınmış ve yerlerine General Maude getirilmiştir.

 

Kut-ül Amare Muharebesinde neler oldu?..

İngiliz Ordusu, 13 Ocak 1916 tarihli Vadi Muharebesi`nde 1.600, 21 Ocak Hannah Muharebesi`nde 2.700 askeri kaybederek geri püskürtüldü.

İngilizler mart başında tekrar taarruza geçti. 8 Mart 1916`da Sabis mevkiinde Miralay Ali İhsan Bey komutasındaki 13. Kolordu`ya hücum ettilerse de 3.500 asker kaybederek geri çekildiler. Bu mağlubiyetten dolayı General Aylmer azledilerek yerine General Gorringe getirildi.

29 Nisan 1916 Townshend birlikleri diğer 13 general, 481 subay ve 13.300 er ile birlikte Osmanlı Kuvvetleri`ne teslim oldu. Kuşatmada, İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri 23.000 ölü ve yaralı, Osmanlı kuvvetleri 10.000 şehit ve yaralı vermiş, 13.100 (bazı kaynaklara göre 18.000) İngiliz askeri esir alınmıştır.

 

Zaferin içinde Mustafa Kemal olsaydı?..

Zaferin içinde Mustafa Kemal olsaydı bu başarıdan bu kadar kolay vazgeçilir miydi?

Veya İngilizler o zamanda bu başarımızı tarih kitaplarından çıkarmak isterler miydi?

Bilmiyorum…

 

Savaşın kaderini belki de İngiliz ordusunda bulunan Hintli Müslümanlar değiştirdi…

İngiliz ordusunda bulunan Hintli Müslüman askerler fırsatını buldukça Türk tarafına iltica etmekteydiler. Türk ordusundan da sürekli olarak bu Müslüman askerlere karşı propaganda yapılmakta, beyannameler atılarak Müslüman askerlerin firarları teşvik edilmekteydi.

Bu beyannamelerin tesiri oldu mu bilinmez ama Hintli Müslüman askerler kuşatma boyunca yakaladıkları her fırsatta firar ettiler. Bu konuda kararlı oldukları, kendilerini engellemeye çalışan subaylardan bazılarını öldürmeleri veya yaralamalarından, kaçarken vurulup ölme ya da kaçarken yakalandığında idam edilme tehlikesini göze almalarından anlaşılmaktadır.

Kaçamayanlar başka usullere başvurarak Türklerle savaşmaktan kurtulmaya çalışıyordu. Aralık ayından itibaren Hint taburları arasında kendi kendini yaralama olayları çoğalmaya başladı. Hintli erler sağ ellerinin işaret parmağına kurşun sıkarak savaş sırasında yaralandıklarını bahane ediyorlardı. Kendi kendini yaralayan erlerden 15 kadarı ağır cezalara çarptırıldı. Yine de kuşatma boyunca 147 asker kaçmaya muvaffak olmuştu. Bir o kadar da başarısız firar girişimi olmuştu.

 

Müttefik devletler bizden daha çok sevindi…

Bu zafer, Müttefik Almanya, Avusturya, Bulgaristan tarafından tebrik mesajları gönderilerek kutlandı. Almanya imparatoru bu zafer münasebetiyle okulları bir gün tatil ederek kutlamalar yapılmasını emretti. Alman bestekâr Paul İwan tarafından Kutülammare zaferi üzerine bir marş bestelenerek padişaha takdim edilmiştir.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright