Yokluğun adı CHP mi? | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Yokluğun adı CHP mi? 17.05.2015 19:46

Yokluğun adı CHP mi?


Siyasetin en hızlı yaşandığı, siyasetçilerin en yoğun olduğu günlerden geçiyoruz. Partilerin tümü seçim beyannamelerini açıkladı. Bu beyannamelerde en dikkat çeken şey, partilerin ekonomik vurguları baskın bir şekilde dile getirmeleri. Bugüne kadar somut hiçbir şey vaat etmeyen partiler şimdilerde asgari ücretten, özürlüklerden, emeklilerden, kobi desteklerinden, ucuz elektrik ve mazottan bahseder hale geldiler.

Tüm bu beyannameleri ve vaatleri dinlerken Türk siyasetinin geçmişini ve teamüllerini de göz ardı etmemek gerek. İki anahtar vadeden de olmuştu, bedava otomobil vadeden de. Ancak sonuçta ne anahtarlar gelmişti ne de otomobiller.

Yıllar hep vaatler ve ümitlerle geçmiş, halk artık seçim beyannamelerine bakışını sıradanlaştırmış, sözden ziyade eyleme bakar hale gelmişti.

Türk siyasetinin dört kırılma noktası var. Bunlar halkın kendi iradesini ortaya koyduğu ve “yeter söz de karar da milletin” dendiği dönemler. Ve ne gariptir ki halkın iradesi ne zaman idareye hâkim olmuş ülke ekonomide de şaha kalkar hale gelmiş.

Menderes gelmiş, kalkınma başlamış, Özal gelmiş ülke çağ atlayarak kabuğunu kırmış, Erbakan gelmiş ülke bolluk ve bereketi yaşamış, Erdoğan gelmiş yıllarca yapılanmayanlar hayata geçmiş. Ve yine ne acıdır ki vesayetçi zihniyetler ve onların gönüllü fedailiğini yapan partiler gelmiş ülke yokluk görmüş, kıtlık görmüş ve içine kapanıklığı yaşamış.

Bugünlerde bol keseden savursa da CHP demek yokluklar, kıtlıklar, kuyruklar demek olmuş. Milli Şefle başlayan inanan insanlara zulüm olmuş, baskı olmuş, yok görme ve hor görme olmuş. Bu zihniyetin ülkede dikili hiçbir ağacı olmamış. Hizmeti, kendi halkına zulüm olarak görmüş, ekonomik olarak hep yokluk demek olmuş bir CHP’nin umut olmasını beklemek Türk siyasi tarihi geleneğine ve teamüllerine ters bir anlayış ve bekleyiş olur.

Peki, CHP’nin bu vaatleri Elazığ’da nasıl yankı buluyor derseniz sizlere bir çarşı-pazara inmenizi öneririz. Bugüne kadar görüştüğüm hiçbir Elazığlı Kılıçdaroğlu’nun söylemine güvenmiyor. Onun SSK genel müdürlüğü yaptığı dönemdeki yolsuzluk ve kurumu iflas ettirmesi gerçeği kapı gibi ortadayken Elazığlı seçmenin bunu görmemesi ve es geçmesi mümkün değil.

CHP adayı Feyzi Septioğlu’nun, Elâzığ halkındaki Kılıçdaroğlu algısını değiştirmesi ve yeni bir rüzgâr estirmesi de mümkün gözükmüyor. Tamam, Feyzi Septioğlu’nun Elazığ halkında karşılığı var. Temsil ettiği siyasi misyonla CHP çok örtüşmese de bunu izale edici emareler var. Zira sağ partilerden böylesi bir teklif gitmedi. Hatta seçilmesi daha garanti olmasına rağmen HDP’den de teklif ya gelmedi ya da geç geldi.

Elazığ’da son siyasi duruma göre CHP şehrimizde dördüncü parti durumunda. Bu konumuyla bir milletvekilini zorlar mı bilinmez. Ancak şurası bir gerçek ki milletvekili sayısı 4’e düşünce çıta da 55-60 bandına yükseldi. CHP en son seçimde Ali Özcan rüzgârı ile 43 bin oyu almıştı. Şimdi Septioğlu’nun bu rakamın ne kadar üstüne çıkacağı, çıkarsa da milletvekili olabilecek oya ulaşıp ulaşılamayacağı konuşuluyor.

Dileriz sonuçlar şehrimize hayırlı olur.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright