Siyasette Şubat soğuğu | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Siyasette Şubat soğuğu 08.02.2015 22:29

Siyasette Şubat soğuğu


7 Haziranda sandık başına giderek dört yıl bizleri temsil edecek milletvekillerini seçmiş olacağız. Daha doğrusu seçecek miyiz yoksa zaten kapalı kapılar ardında belirlenmiş ve seçilmiş birine adetten oy mu vereceğiz belli değil.

Birçok sorunla uğraşıyoruz, siyasilerden birçok problemlerle ilgili çözüm bulmalarını talep ediyoruz. Ancak hiç birimiz, milletvekillerinden, siyasi partilerin genel başkanlarından siyasi partiler kanununun değiştirilmesi ile ilgili ciddi bir kamuoyu oluşturmayı aklımızdan geçirmiyoruz.

Siyasi partiler kanunu değişmediği, adaylar için ön seçim yapılmadığı sürece genel merkezin ve genel başkanın iki dudağı arasından çıkan kanun olarak sürmeye devam edecek. Ve yine bu sistem olduğu sürece halkın gönlünde yatan isimlerin meclise gitmesi hayal olacak.

Genel seçimlerde aday adayı olmak isteyenlerin en çok konuşulacağı ay şubat olacak.  Çünkü kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların, en geç 10 Şubat 2015 Salı günü saat 17.00`ye kadar görevlerinden istifa etmeleri gerekiyor.

Bu ayın soğuk havası ile siyasetin sıcak havasının karışımından nasıl bir atmosfer oluşur bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. Elazığ’dan aday adayı olmak isteyen çok sayıda bürokrat, akademisyen ve kamu görevlisi olacaktır. Kamu hizmetinde olan bazı yargı mensuplarının ve üst kurul üyelerinin de istifası bekleniyor.

Bu seçimlerde vali, genel müdür, genel müdür yardımcısı, şube müdürü, il müdürü seviyesinde istifalar bekliyoruz. RTÜK üyesi Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu’nun da aday olma geleneğini sürdüreceğini tahmin etmek çok zor değil. Yine Atatürk Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı eski milli eğitim müdürü Nihat Büyükbaş’ın da istifa kervanına katılması bekleniyor. Ama asıl bomba istifanın eski İzmir ve Diyarbakır valisi hemşerimiz Cahit Kıraç’ın istifası olması bekleniyor. Hangi partiden aday olacağına dair bir kesinlik yok ise de MHP daha ağır basıyor.

Cahit Kıraç MHP’den meclise giderse hem meclis hem de ilimiz siyaseti açısından bir kazanç olur. MHP tabanı dışından en çok oy getirebilecek isim de yine Cahit Kıraç. MHP tabanının da bu isme sıcak baktığı, bu seçimlere yüzü yıpranmış isimlerden ziyade asıl tabanı kucaklamakla birlikte küskün ve kırgın AK Parti oyları ile CHP’de umut görmeyen seçmenlerinden de oy alabilecek bir isim olarak Cahit Kıraç isabetli bir isim olabilir.

Aynı formülü CHP’nin de bir kez daha denemesi bekleniyor. Geçtiğimiz genel seçimlerde Ali Özcan ismiyle seçmen karşısına çıkan ve Elazığ’da ilk kez 40 bin oya yaklaşıp milletvekilliğini kıl payı kaçıran CHP, bu seçimlere de yine Ali Özcan formülüyle girebilir. CHP tabanı yanında merkez sağ ve özellikle demokrat parti tabanından önemli oy alan Ali Özcan’ı sanki şehir de davet ediyor gibi. Çünkü Elazığlı artık durağan, kendi kabuğuna çekilmiş, fikir ve proje fakiri, her şeyden önemlisi de bakanlar ve başbakandan bir talepte bulunmaktan çekinen isimleri mecliste görmek istemiyor.

Ak Parti’de ise ciddi bir yarış söz konusu. Mevcut milletvekillerinden üçü havlu atmış gibi. Ancak havlu atan üç milletvekilinden biri sürpriz yapabilir. Yeniden milletvekilliğini düşünen sayın milletvekilinin en büyük rakibi ise yine kendi mesleğinden ciddi ve Ankara’da güçlü bir isim. Bu ismi özellikli ve önemli kılan geçmiş siyasi duruşları ve söylemi değil elbet. Asıl önemli kılan faktör, yeni Türkiye söylem ve eylemlerine daha çok yatkın, yakın ve verilebilecek yeni görevlere karşı daha donanımlı oluşu.

Ak Partide sürprizler de yaşanabilir. Bazı bakanların Elazığ’a kaydırılması gibi bir düşünce yok değil. Buna ilk görüşte “olur mu böyle bir şey Elazığ’da adam mı kalmadı” diye itiraz edenler olduğu gibi olaya; “bizden gösterilen vekil bakan olmaya devam edecekse neden olmasın bari hizmet alırız” gibi faydacı bir mantıkla bakanlar da var.  Kamuoyunun büyük bir kısmı da eğer hizmet gelecekse vekil isminin ve memleketinin neresi olduğu çok da önemi yok görüşündeler.

Dedik ya şubatın soğuğu siyasetin sıcağına karışacağı bir ayı yaşıyoruz. Mart ayında biraz da tablo netleşecek. O günler için de değerlendirmelerimizi yaparız.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright