Ön yargıları yıkıyoruz | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Ön yargıları yıkıyoruz 24.07.2014 13:51

Ön yargıları yıkıyoruz


Einstein, önyargıları parçalamanın atomu parçalamaktan zor olduğunu söylerken günümüz Türkiye’sinde yaşananları görseydi biraz mahcup olurdu. Önyargıların da bir gün yıkılacağına, bazı siyasi geleneklerin redd-i miras edercesine radikal bir şekilde ezber bozduklarına şahit olsaydı değişmeyen tek şeyin değişim olduğu görüşüne daha bir sahip çıkardı.

Bu çerçevede Türk siyasi hayatında ilginç ve önemli gelişmeler yaşanıyor. Siyasi partiler, şimdiye dek durdukları ve millete seslendikleri mevkileri ve mevzileri değiştirmiş farklı cephelerde saf tutmuş durumdalar. Biraz garip ve biraz ironi gibi gözükse de aslında yaşananları Türk siyasi hayatının geldiği nokta olarak memnuniyetle karşılamak gerekir.

Cumhuriyetle birlikte demokrasiye geçtiğimiz gibi bir düşünce resmi tarih kitaplarımızda anlatılsa da tek partili dönemde, demokrasinin özgürlükçü yanının çok da işletilmediğini biliyoruz. Cumhuriyet rejimi insanlara özgürlük, eşitlik, kendini ifade, inancını hakkıyla yaşama gibi birtakım nimetler sunmuş olsa da geçiş sürecinin çok sıkıntılı olduğu ve bu dönemde unutulmaz acıların yaşandığı da  bir gerçek.

Bu döneme damgasını vuran ve 1923’ten 1950’ye kadar ülkeyi yöneten CHP zihniyetinin, halkın değerleriyle çok da barışık olduğu söylenemezdi. Atatürk’ün her kesimi ve kimliği kucaklayan tavrına karşılık Milli Şef döneminde özellikle dine ve dini alana ciddi müdahaleler oldu.

İsmet İnönü, döneminde camilerin farklı amaçla kullanıldığını, Bedizüzzaman’ın risalelerinin  yok edildiğini, Kur’an öğretiminin yasaklandığını, dini kanaat önderlerinin sürgüne gönderildiğini; buna öfke  duyan halkın tepkisini,  1946`da kurulan ve dört yıl sonra yapılan seçimde 27 yıllık tek parti dönemini sona erdiren Demokrat Parti’yi iktidara taşıyarak cevap verdiğini biliyoruz.

CHP’nin dini konulara mesafesi 1950’li yıllardan bu yana pek değişmedi. İnönü, Ecevit, Baykal ve Kılıçdaroğlu da bu geleneği bozmadı, bozacak adım atmadı. CHP, halkın değerleriyle barışmak yerine araya her zaman mesafeler koydu. Dini değerlere yaklaşımları; seçim dönemlerinde başörtülü ya da çarşaflı aday adayı gösterip rozet takma, sonrasında ise partiden uzaklaştırma ritüellerinin ötesine geçmedi.

Kılıçdaroğlu’nun ilk genel başkanlık günlerinde, hemşerimiz ve bir dönem CHP Parti Meclisi üyesi olan Doç. Dr. Muhammet Çakmak; CHP’nin açmazlarını, halktan kopukluğunu, özellikle dini değerlere karşı mesafeli duruşunu devam ettiği sürece iktidara gelinemeyeceğini yüzlerine tokat gibi vurmuştu ama olumlu bir ses ve tepki gelmemişti partililerden.

Beş yıl önce yapılan bu uyarı ancak bugün partiyi uyandırmış olacak ki CHP, uzun süren görüşmeler ve ittifak arayışları sonucunda Cumhurbaşkanı adayını dini referans ortaya koyan bir ismi tespit ederek gösterdi.  CHP, 10 Ağustosta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde şimdiye dek selam bile vermediği, hatta ismini bile uzun süre telaffuz edemediği, Ak Parti kuruluşunda kendisine teklif götürülecek kadar CHP’den uzak bir ismi aday gösterdi.

Bu durum, birileri için CHP’nin açmazı ve handikabı gibi gözükse de Türk siyasi geleneğinin geldiği nokta açısından önemli. Yıllarca öcü diye baktıkları, zararlı ve düşman gibi gördükleri kesimden bir ismi Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterip seçimin kazanılması için var gücüyle çalışan bir CHP’yi geldiği nokta açısından kutlamak gerekir.

Türkiye’de artık siyaset siyah-beyaz algısı üzerinden yapılmıyor. Ara tonlara da yer veriliyor. Daha da ötesi geçmişte birbirini dinlemedikleri ve anlamaya çalışmadıkları için düşman gibi duranların, bu duruş sebebiyle ülkeyi onlarca kez kaosun eşiğine getirenlerin karşı tarafın hassasiyetlerini de dikkate alarak aday göstermeleri ve bunu çatı altında geniş bir kesime benimsetmemeleri önemli bir kazanım.

Dini referansların geçer akçe olduğu bir süreçten ziyade CHP’nin bu noktaya gelmesi gelecek adına ümit veriyor bana. Bu süreç ülkeyi daha güzel günlere taşıyacak.

 

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright