Kendi gurbette gönlü sılada: ELFED | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Kendi gurbette gönlü sılada: ELFED 06.12.2014 19:01

Kendi gurbette gönlü sılada: ELFED


Kendileri İstanbul’da olmalarına rağmen kalbi Elazığ’da ve Elazığ için atan bir federasyonumuz var. Elazığlıların gurbette birlik olup güzel hizmetlere imza attıkları dernekleri bir çatı altında toplayan bir yapı Elazığ Dernekler Federasyonu.

Başkanı hem Elazığlıların hem de tüm ülke insanının tanıdığı ve sevdiği bir isim: Faik İçmeli. Yıllar önce gurbete gitmiş, kendi alanında birçok başarıya imza atmış, siyasi faaliyetleriyle göz doldurmuş, iş adamı, sanatçı, yazar ve bürokratlarla samimiyete ve dostluğa dayalı köprüler kurmuş bir Harput Beyefendisi Faik Bey.

İstanbul’da hatırı sayılır, sözü takdir görür, selamıyla akan sular durur özelliklerine sahip, güzel intibalar uyandırmış Elazığ ismiyle özdeşleşmiş gönül adamı Faik İçmeli, başından aşkın ticari işlerini bir kenara bırakıp Elazığ ile ilgili önemli işlere imza atıyor.

Ticari kazançlara alet edilmekle zan altında kalan tanıtım günlerini kendileri kazanç elde etme erine şehirsel fayda formatına büründüren Faik İçmeli, aylarca şehrimizdeki STK, resmi kurum, gönüllü dernek ve esnaflarımızla görüşmeler yapmış, onlara her türlü imkânı sunmuştu.

ELFED, bununla da kalmamış alanlarında başarılı olmuş ve zirveyi yakalamış iş adamı, bilim insanı ve sanatçıları “Tecrübe Transferleri” adı altında Elazığ insanı ve özellikle de gençlerimizle buluşturmuştu.

ELFED bir güzel icraata daha imza attı ve girişimci kente doğru projesiyle liseler arası girişimcilik yarışması düzenledi.

Liseli gençler arasında bugüne dek belki birçok yarışma düzenlendi. Şiir yarışması, kompozisyon yarışması, resim yarışması gibi birçok alanda yarışan gençlerimizin bu kez de girişimcilik üzerine yarışması bizleri gelecek adına yeni Türkiye’nin yeni gençleri adına daha bir umutlandırıyor, daha bir heyecanlandırıyor.

Heyecanlandırıyor çünkü yıllardan beri bu ülke insanına hep “yapamazsın, başaramazsın” öğrenilmiş çaresizlik telkininde bulunuldu. Batıda yapılan bilimsel bir gelişme olduğunda “eller aya biz yaya” manşetleri atıldı yıllarca bu ülkede. Bilinçli olarak hep çaresizlik ve birilerine mahkûm rüzgârı estirildi.

Oysa Anadolu insanına fırsat ve imkân verildiğinde neleri başarabileceğini, inandığı bir konuda nasıl tabiri caizse tekeden süt çıkardığını da yakinen biliyoruz.

Ülke olarak girişimcilik konusuna özel bir önem vermemiz, özellikle lise ve üniversiteli gençlerimiz arasında girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmamız gerekiyor. Çok şükür Türkiye`de taşlar yerli yerine oturmaya başladıkça girişimcilik alanında da sevindirici gelişmeler yaşıyoruz.

Biz, hayal edip, hayallerini gerçekleştirmek için yıllarca özel planlar yaparak 21 yaşında İstanbul’u fetheden Fatih’in girişimcilik ruhunu taşıyan bir milletiz.

Önümüze koyduğumuz bu hedefleri ne kadar iddialı olurlarsa olsunlar yakalarız.  Biz millet olarak bu potansiyele, en önemlisi de bu iradeye, bu girişimci ruha sahibiz. İmkân verildiğinde, desteklendiğinde, teşvikler akıllıca uygulandığında ne büyük başarıların ortaya çıktığını hepimiz gördük, görüyoruz.

Şehrin ekonomik kalkınması yanında şehrin gençlerinin geleceği kurgulamasını sağlayacak girişimcilik yarışması önemli görülmelidir. Her şeyden önemlisi bu yarışma gençlerimize “girişimcilik” ruhu aşılaması yönünde devam ettirilmesi gereken bir yarışma olarak sürdürülmelidir. ELFED’e ve özellikle de Faik İçmeli Beyefendiye bu hayırlı çalışmasından dolayı şehir adına teşekkür ediyorum.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright