Kalibresizlik mi düşük vizyon mu? | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Kalibresizlik mi düşük vizyon mu? 29.05.2016 17:21

Kalibresizlik mi düşük vizyon mu?


1 Kasım seçimlerinin ardında altı ay gibi bir süre geçti. Bu dönem içinde Ak Parti, seçim vaatlerinin birçoğunu hayata geçirdi. Kısa sürede hayata geçirilebilecek vaatlerin hayatımıza girmesi bizleri mutlu etti. Asgari ücret, esnaf, işçi, memur, çiftçi, destekler ve hibeler konusunda ciddi mesafeler alındı.

Genel politikaların başarısına karşın geçen altı ay zarfında şehrimize yansıyan hiçbir hizmet ve vaat ne yazık ki bulunmuyor. Seçim döneminde milletvekili adaylarının yerele değen vaatlerinde somut hiçbir ilerlemenin olmaması hükümetten ziyade siyasi zafiyete bağlanıyor.

Milletvekillerinin ilk aylardaki birlik ve beraberlik görüntüleri yavaş yavaş ferdiciliğe bırakıyor yerini. Ortak kararlar ve ortak adımlar zamanla zayıfladı hatta cılızlaştı gibi. Aslında bu durumu garipsemek de doğru değil. Tüm vekillerin bir konuda ortak karar vermesi ve aynı şeyi düşünmesi de mümkün değil.

Uluova, Kuzaova, teşvik yasası ve yeni stadyumu geçtik, bürokrat atamalarında bile ciddi bir varlık gösterilemedi. Her bir milletvekilinin kendi bürokratını dayatması sonuçta mevcudunun yerini korumasını ve ataletin devam etmesini sağlıyor. Her bir milletvekili, atanacak bürokratlarda liyakat, ehliyet ve samimiyet yerine kendine yarenlik ve yalakalık edecek, kul köle olacak ve sadece kendi talimatlarına dikkat kesilecek isimler üzerinde ısrara devam ediyor.

Bürokrat atamalarında kale fethetme yarışı nereye kadar devam eder bilinmez ama zaman hızla akıp gidiyor. Büyük bir ihtimale önümüzdeki kasım da yeni bir seçim var. Yeni anayasa konusunda referanduma meclis kararıyla gidilemezse baskın bir seçim kapıda gözüküyor.

CHP’nin sürekli kan kaybetmesi, MHP’nin içinde bulunduğu genel başkanlık yarışması ve son anketlerde ortaya çıkan tablo ile Ak Parti yüzde 58 oy bandında. Başkanlık tartışmaların gölgesinde geçecek yaz aylarında yeni anayasa konusunda uzlaşma sağlanamazsa ki zor görünüyor seçim kaçınılmaz olacak.

Bu fotoğrafta mevcut milletvekillerinin kısa sürede somut adımlar atması ve Elazığ halkına “işte bu” dedirtecek hizmetleri sunması gerekiyor.

Seçim döneminde havalarda uçuşan vaatlerin en azından birkaçının hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu konuda milletvekillerinin sık sık şehre gelip “işte görüyorsunuz ben halkın içindeyim” gibi ucuz mesajlar verme yerine, milletin kendisini oylarıyla gönderdiği Ankara’da kalıp şehre hizmet etmesi daha faydalı bir iş olacaktır. Bu konuda şehrin her köşesinde konuşulan o ki başarısızlıkların sebebi kalibre eksikliği ve vizyon düşüklüğü.

Teşvik yasası ve sulama projeleri şehrin tıkaç sorunlarıdır. Bu konuda atılacak adımlar şehrin kabuğunu kırmasına sebep olduğu gibi milletvekillerinin “hiçbir şey yapamadılar” algısını da kıracaktır. Milletvekillerinin, yakın bir gelecekte olacakmış gibi net görünen baskın bir seçimlere yeniden ve yüz akıyla girebilmeleri için biraz değil epeyce bir gayret göstermeleri gerekir. 

Halkımızın Tayyip Erdoğan sevgisi üzerinden meclise taşınan vekillerin en azından Erdoğan’a layık bir hizmeti şehirle buluşturmaları gerekiyor. Belki yarın belki yarından da yakın gözüken yeni bir seçimde 1 Kasım örneğinde olduğu gibi liste tepe taklakları yaşanabilir. Bizden söylemesi.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright