Kadının siyasi gücü | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Kadının siyasi gücü 16.12.2015 14:59

Kadının siyasi gücü


Tüm dünyada kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin tarihi geçmişi çok uzak bir tarih olmasa da insanlık tarihi boyunca kadınların devlet işlerine ve yönetici tayinlerindeki rollerini hepimiz biliyoruz.

Orta Asya Türk devletlerinde kadın, Hakan’ın yanında ve yardımcısı olarak “hâtun” sıfatıyla karşımıza çıkar. Göktürk ve Uygurlarda hâtun, devlet işlerinde söz sâhibiydi. Kağanın hanımı hâtun, töre gereği makama oturur; eşinin tamamlayıcısı olarak yer alırdı.

İlk Müslüman Türk devletlerinde de kadınların devlet yönetimindeki ağırlığı vardı.  1923 yılında Cumhuriyetin ilanından sonra, Atatürk, Türkiye’yi modernleştirmek ve çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmak amacıyla bir dizi reform hareketine girişti ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verildi.

Türk Kadınına 1930’da belediye seçimlerine, 1933’te muhtarlık ve ihtiyar heyetine, 1934’te de milletvekilliğine seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Tüm bu haklar verilmiş olmasına rağmen Türk kadını uzun süre siyaset sahnesinde görmek pek de mümkün olmadı. Siyaset sahnesini sadece aday olmak ve seçilmek olarak dar anlamıyla almak da çok doğru olmaz. Kadınların siyasete girmesi, tüm karar aşamalarında etkili olmakla birlikte sahada da kendini gösterebilmesi ve siyasetin belirleyici gücü olabilmesidir.

Türk kadınının siyasete, dolayısıyla ülke ve dünya meseleleriyle ilgili görüş belirtme ve taraf olma süreci 1992 yılıyla birlikte a Recep Tayyip Edoğan’ın Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığı yaptığı dönemle başlar. O tarihe kadar siyasi parti teşkilatlarında çok önem verilmeyen, pek dikkate alınmayan bayanlar, ilk kez parti teşkilat şemasında “kadın kolları” adıyla bir birimde buluşmuş ve siyasete aktif olarak katılmışlardır.

Refah Partisi’nin önce 1994, sonrasında da 1995 seçimlerinde ülkenin en büyük siyasi parti olmasının temelinde de kadınların siyasi çalışmalarda aktif rol almasıyla mümkün olabilmiştir. Bu örnek modeli gören diğer partiler de bu tarihten sonra kadın kolları teşkilatlarını kurmuşlardır.  Birilerine göre kadını eve mahkûm eden bir misyonun temsilcisi görülen Refah Partisi, kendilerini laik, demokrat ve özgürlükçü diye tanımlayan partileri de bu hamlesiyle mahcup etmiştir.

Son yıllarda kadınların siyasete ilgisi biraz azalmış gibi görünüyor. Parti kadın teşkilatlarının sahada ve halk karşısında çok da bir karşılığı bulunmuyor. Bu komisyonlar genelde teşkilatın törensel aktivitelerine yoğunlaşmaktan geniş kitleler üzerindeki etkililerini zamanla yitirmiş gibi gözüküyorlar.

Her şeye rağmen bu ülkede seçimlerin sonuçlarını, dolayısıyla iktidarı belirleyen güç kadınlardır. Kadınların siyasete bakışı erkelere göre daha rasyonel ve mantıklıdır. Erkekler daha çok ideolojik düzlemde oy verme eğilimi gösterirken kadınların partileri değerlendirme ve ona göre oy verme kriterleri gerçeklere dayanır. Hizmetleri asla inkâr etmez kadınlar. Toplumdaki değişimi gözlemler ve faydalı hizmetleri takdir eder. Sanıldığının aksine ekonomik göstergelere de ilgilidir ve birçok konuda erkekten daha bilgilidir.

7 Haziran seçimlerinde belli-belirsiz bir ilgisizlik gösterdiği sandığa karşı 1 Kasımda oldukça duyarlılık gösterdi. Bu seçimlerdeki tercihlerinde hiçbir dış faktör ve koca baskısı sökmedi. Hatta bir yakınımızın beyanıyla hiçbir araya gelmeyecek “gelin-görümce” bir olup benim Saadet ısrarıma rağmen Ak Parti’ye oy verdiler gerçeğini ortaya koyan esprisi konuyu özetliyordu.

Kadınlarımızın siyasete, ülkeye ve ülkenin sorunlarına bakışı daha hassasiyeti daha çoktur. Çünkü onlar, seçim sonuçların nasıl bir tablo ortaya koyacaklarını erkeklerden daha iyi hissediyorlar. Sezgileri erkeklerden daha fazladır. İnsanların hatır-gönül telakkileri ülkenin hatırından daha önemlidir.

İşte bu sebeplerden dolayı 1 Kasım seçimleri aslında sonuçlarına damgasını vurduğu bir seçimdi. Kadınların siyasette belirleyici güç olduğunu diğer partilerin de anlaması gerek artık.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright