İşte Elazığ işte yeniden diriliş | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>İşte Elazığ işte yeniden diriliş 11.08.2016 19:10

İşte Elazığ işte yeniden diriliş15 Temmuz günü Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecek olan bir darbe girişimi yaşandı. Şaka gibi geldi önce halkımıza. Darbeler dönemi bitmişti sözüm ona. Demokratik olgunluk ve gelinen nokta darbeleri silmişti sözlüğümüzden güya. Oysa öyle değildi madalyonun diğer yüzü.

Kendi faaliyet alanıyla yetinmeyip, halkın kendisine beslediği iyi niyetle yoluna devam etmeyi yeterli görmeyen Fetullah Gülen, yıllar önce kucağına oturduğu Amerika’nın emellerine “dünya halifesi” vaadiyle hizmet ediyordu. Adı “hizmet” olsa da, sözüm ona Anadolu çocuğuna hizmet ediyor gözükse de asıl hizmet Amerika’ya yapılıyordu.

Sinsi bir virüs gibi yıllarca haksızca, soru sızdırarak ve çalarak yerleştikleri askeri kuruma ihanet edercesine darbeye yelteniyorlardı Temmuzun 15’inde. Her biri farklı bir hevesin farklı bir hayalin peşindeydi belki ama ülkemizin hızını darbe ile kesmek isteyenlerin gözü kulağı da Türkiye’deydi o gece.

Uçaklar uçmuş, darbe başlamıştı. En tepedekilerin en yakınındakiler de vardı ihanet çetesinin içinde. Belki yakıştıramamışlardı bu “temiz yüzlü” insanlara vatan hainliğini. Belki konduramamışlardı bu nurlu insanların ülkeyi satabileceklerine. Onlar belki insani ve İslami düşünmüşlerdi ama Amerika’daki zat onların her birini robot gibi talimatlara uygun hareket etmeye çoktan programlaşmıştı bile.

Öyle ya her gün Peygamberimizi rüyasında gören, ondan aldığı emirleri şakirtlerine ileten bir “yüce!” şahsın emirleri nasıl yerine getirilmezdi.

Talimat gelmişti.  Önce cumhurbaşkanı ölü ya da diri ele geçirilecek, yönetime el koyuşarak sıkıyönetim ilan edilecek ve bu karalar TRT’den de yayınlanacaktı. Sonuncusu oldu belki ama diğerlerine Milet asla müsaade etmedi.

Millet, milletin vatanına yanında yer aldı. Millet, kutsal bildiği toprağına ve batanına sahip çıktı. Millet, tanka, topa ve her şeyden önemlisi de savaş uçaklarına göğsünü siper etti. Millet anında sokaklara döküldü. Vatanı başkalarına peşkeş çekecek güçleri anında püskürttü. Anında derslerini verdi ve darmaduman eti.

Ya Elazığ!… Böylesine bir kahramanlık olur da Elazığ geri mi durur. Olan bitenleri evinden mi izler sandınız gakkoşlarımızı. Her partiden herkesimden insanımız anında çıktı sokaklara ve kendini İzzetpaşa Meydanında buldu. Bir de gördü ki alana gidenler herkes orada. Oysa hiç bir görüşme olmamıştı aralarında. “Haydi gidiyoruz” dememişlerdi birbirlerine.

Meydan inliyordu o akşam. “ordu kışlaya” sloganı atıldı ilk önce. Sonrasında FETÖ ile başlayan ve lanetleyen sloganlar geldi. Sonrasında ise istiklal marşı ve vatan bekçiliği.

15 Temmuzda başlayan nöbet uzun bir süre devam etti. Belki tehlike aynı gece giderilmişti ama vatan bekçiliği, mili direniş dünya âleme gösterilmişti.

Tıpkı yıllar önce Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde terör örgütüne karşı gösterilen ortak tavır bu kez de Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi,  tüm siyasi partiler ve  STK’ların öncü ve önderliğinde darbelere karşı dik duruş sergileniyordu.

İzzetpaşa Meydanında sergilenen bir duruş daha vardı ki bu da en az vatan kadar önemliydi. Çünkü bu meydan Ak Parti, MHP, Saadet, BBP, CHP’lilerin el ele kol kola aynı sloganı atıkları bir ortak platforma dönüşmüştü. Bu partiler belki de ilk kez bu kadar yakın olduklarını görmüşlerdi. Aynı hassasiyet ve gaye etrafında buluşulması gelecek adına bizleri umutlandırdı.

Bu darbe girişimi sonuçları itibarıyla hayırlı neticeler doğurmuştur. Bu sonuç umarız ki bizleri daha güçlü kılar.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright