Girişimci gençlik | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Girişimci gençlik 02.05.2015 13:19

Girişimci gençlik


Son yılların sihirli ve büyülü kelimelerinden biri de girişimcilik. Türkçe “girişmek” fiilinden türetilen ve üzerinde birçok anlamlar yüklenen bir kelime. İnsana yatırırım heyecanı vereni motivasyonunu artıran ve bir o kadar da öz güven pompalayan bir kelime.

İnovasyonla birlikte kullanılınca yeni nesil yatırımcıların ilgisini çeken girişimcilik, sadece kitaplar ve makalelerle anlatılmıyor günümüz insanına. Ekonomik kuruluşlar, belediyeler, STK’lar, milli eğitim, özel firmaların peşine düşüp yeni nemalar oluşturmak, yeni çıktılar almak için uğraştığı kelime şehrimizde de yeterince karşılık bulmuş durumda.

Gün geçmiyor ki ETSO, Milli Eğitim, Üniversite, Belediye ve diğer esnaf odaları böyle bir kursun açılış ya da sertifika töreni haberine konu olmasın.

Aslında yapılan çok doğru bence. Ekonomik olarak gelişmemiz ve sıkça yapılan komşu iller mukayesesinde hep sınıfta kalışımızın en önemli sebebi ve gerçeği burada yatıyor. Girişimcilikte çok ürkek bir şehiriz. Bunu da geçtik girişimciliği düşünen bir yatırımcıya verdiğimiz telkinler ve öneriler adamı bırakın yatırım yapmayı bu şehirden kaçmayı salık verir cinsten.

Geçenlerde sosyal medyada güneş enerjisi üretimi ile ilgili bir paylaşım gördüm. Avrupa ülkelerinde güneş enerjisi üretimi ile Türkiye’deki üretim kıyaslanıyordu. Güneşi çok az görmesine rağmen Türkiye’nin binlerce kat daha çok enerji üretimi yapılan Avrupa ülkelerini görünce şaşırdım tabi. Gerçi paylaşım yapan arkadaşım bunu hükümetin bir ayıbıymış gibi sunmuştu ama bana göre çok acı bir tabloyu ortaya koyuyordu.

Yılık güneş görme oranı 300 günlere varan ve bedava olan bu enerji üretimi ile ilgili her türlü teşvik ve kredi imkânlarına rağmen ülkemiz müteşebbisleri bu alanda maalesef sınıfta kalmışlar.

Devlet artık yatırım işine girmiyor. Hatta mevcut santralleri bile özelleştiriyorken özel sektör bu alanda sırf girişimcilik ruhu eksikliğinden olacak ki hala güneşten sadece güneşlenmek için faydalanıyor.

Bu konu ne zaman yaygınlaşır deseniz, piliç çiftliklerini örnek veririz. Bizim Elazığ’da her şey bir rüzgârla gelir. Birileri bir şey mi yaptı.

Onu önce izleriz, bakarız ki adam iyi para kanıyor sonra biz de gireriz o işe. Son 3 yılda ilimizde yapılan tavuk çiftlik sayısının 220 olduğunu söylersek ne demek istediğimizi anlatmış oluruz.

Girişimcilik; cesaret ve fedakârlık isteyen, azim ve kararlılık isteyen bir konu. Ülkeler gibi şehirlerin de değişim ve dönüşümü ancak farkındalık oluşturmakla mümkün olabilir.

Yenilik üretemiyorsanız, diğer şehirlerden farklı bir şey ortaya koyamıyorsanız, yok hükmündesiniz. Şehirlerin yarışında girişimciliği önemsiyoruz ve önem veriyoruz.

Bu gibi girişimcilik kursları beni heyecanlandırıyor. Çünkü yıllardan beri bu ülke insanına hep “yapamazsın, başaramazsın” öğrenilmiş çaresizlik telkininde bulunuldu.

Batıda yapılan bir bilimsel gelişme olduğunda “eller aya biz yaya” manşetleri atıldı yıllarca bu ülkede. Bilinçli olarak hep çaresizlik ve birilerine mahkûm rüzgârı estirildi.

Oysa Anadolu insanına fırsat ve imkân verildiğinde neleri başarabileceğini, inandığı bir konuda nasıl tabiri caizse tekeden süt çıkardığını da yakinen biliyoruz.

Ülke olarak girişimcilik konusuna özel bir önem vermemiz, özellikle lise ve üniversiteli gençlerimiz arasında girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmamız gerekiyor. Çok şükür Türkiye`de taşlar yerli yerine oturmaya başladıkça girişimcilik alanında da sevindirici gelişmeler yaşıyoruz.

Biz, hayal edip, hayallerini gerçekleştirmek için yıllarca özel planlar yaparak 21 yaşında İstanbul’u fetheden Fatih’in girişimcilik ruhunu taşıyan bir milletiz.

Önümüze koyduğumuz bu hedefleri ne kadar iddialı olurlarsa olsunlar yakalarız.  Biz millet olarak bu potansiyele, en önemlisi de bu iradeye, bu girişimci ruha sahibiz. İmkân verildiğinde, desteklendiğinde, teşvikler akıllıca uygulandığında ne büyük başarıların ortaya çıktığını hepimiz gördük, görüyoruz.

Haydi, genç girişimciler. Var mısınız yeni yatırımlara, yeni imalatlara. Haydi o zaman. Titre ve kendine gel…

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright