Fırat Üniversitesi Yerinde Saymamalı | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Fırat Üniversitesi Yerinde Saymamalı 23.11.2015 18:57

Fırat Üniversitesi Yerinde Saymamalı


 

Elazığ’ın sanayi şehri olma gibi bir şansı ve imkânı yok. Elazığ’ın üretim şehri gibi bir kent olma şansı da yok. Elazığ ancak eğitim ve sağlık alanında üs olabilecek bir konuma doğru yükseliyor.

Ortaöğretim konusunda oldukça başarısız bir iliz ve bu tablo ne yazık ki her yıl daha gerilere doğru gidiyor. 10 yıl öncesinde ilk 10 içinde yer alan Elâzığ’ın şimdilerde 60. Sıralardaki başarısını masaya yatırmak gerek. İşin doğrusu Nihat Büyükbaş’tan sonra gelen Millî Eğitim Müdürleri de bu konuda hiçbir çalışma ortaya koyamadılar. Hatta gündemlerinde bu madde hiç yer almadı. Onlar okulların badanası ile uğraşmaya, kendilerine lüks makam odası yapmaya yoğunlaştılar.

Elazığ’ı yüksel öğretim konusundaki şansı ve avantajı daha yüksek. 1967’lerde kurulan bir üniversitemiz var. Ve köklü bölümler ve buralardan yetişen tecrübeli öğretim üyelerimiz var. Tüm bu avantajlara rağmen Fırat Üniversitemiz akademik başarı ve tercih edilebilirlik açısından istediğimiz noktada değil.

Fırat üniversitesini tercih edenlerin coğrafi konumuna baktığımızda genelde bölge illerini görüyoruz. Zaten çoğunluğu Elazığlı olan öğrencilerin dışında kalan az sayıdaki öğrenci de çevre İllerimizden gelmekte.

Peki, bizler neden Fırat Üniversitesini sıkça tercih edilen, bölümleri girmek için uğraş verilen ve başarılarıyla da saygınlığı hak eden bir konuma yükseltemedik, yükseltemiyoruz?

Bu soruya karşılık eminiz ki ilgili ve yetkililerin vereceği bir yığın gerekçe vardır. Bunların birçoğu da kabul edilebilir gerekçelerdir. Ancak ortada bir de sonuç var. Evet, Fırat Üniversitesi çok tercih edilen bir üniversite değil.

Bu sorunu her yıl kayıt dönelerinde üniversite girişe “hayallerinizi gerçekleştireceğiniz yuvanıza hoş geldiniz”  pankartıyla çözemezsiniz. Zaten öğrenci tercih etmiş ya da puanı ancak bu okulu tuttuğu için üniversiteye kadar girmiş. Siz üniversite bahçesine kadar gelen bir gence artık hoş geldiniz deseniz ne yazar demeseniz ne yazar.

Hayalleri olan, idealleri olan, sizin bölümlerinizde okumakla bu hayallerine ulaşacağına inanan bir kitle yaratamıyorsanız bu konuda afiş asmanızın da bir manası kalmayacaktır.

Tercih yılı ve günleri gelip çattığında Türkiye’nin neresinde olursa olsun eğer bir gencin zihnine “yav şu Fırat Üniversitesi çok başarılı, ben neden tercih etmeyeyim ki” gibi bir çengel atamıyorsanız burada eksikliğimiz var demektir.

Fırat üniversitemiz ana sayfasına “toplu ulaşım araçlarının üniversite öğrencilerine ücretsiz olduğu tek okul” diye bir slogan yerleştiremiyorsanız, Elazığ’da öğrenci yurdu sorunu yok diye belirtemiyorsanız ve gençlerin ilgi duyacağı tarihi, turistik ve eğlence merkezleri, sinemalar, piknik alanları ile dev AVM resimleri ile şehri tanıtamıyorsanız bu işi eksik yapıyorsunuz demektir.

Köklü bir üniversite tekerlemesini hep söylüyoruz da bunun bilimsel ve akademik başarıya nasıl dönüştüğüne dair bir vesika ortaya koyamıyoruz. Fırat Üniversitesi ve sayın rektörümüz Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ Hocamız, bu konuya bir el atmalı biraz. En azından bir komisyon kurarak bu çalışmamaları yapmaları konusunda görevlendirmeler yapılmalıdır. Üniversite bünyesinde özellikle de iletişim fakültesinde bu işi hakkıyla yapacak genç beyinler var. Biraz dert biraz takip lütfen.

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright