Demek ki neymiş? | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Demek ki neymiş? 13.12.2016 23:48

Demek ki neymiş?


Demek ki öyle sanıldığı ve göründüğü gibi halk desteği yokmuş. Demek ki, doğu ve güneydoğudaki terör örgütü yanlılarının geçmişte yaptıkları gösteriler, zorla ve korkuyla yaptırılan gösterilermiş.

Son günlerde başta Diyarbakır, Van, Mardin Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere birçok il ve ilçe belediyelerine atanan kayyum ve eski başkanların tutuklanmasının ardından beklenildiği gibi kayda değer bir protesto ve eylemlerinin olmaması bölge gerçeğini ortaya çıkardı.

Siyasi gözlemcilerin ve terör uzmanlarının yıllardan söylediği bir gerçek vardı. Onlar diyordu ki bölge halkı aslında dinine, devletine bağlı insanlardır. Ancak devletin kendi kudretini göstermediği alanlarda bunu terör örgütü dolduruyor ve halk da biraz can güvenliği, biraz huzursuzluk çıkmaması adına ortada bir yerde hatta sıklıkla örgütün yanında duruyordu.

Her seçimde teröre direkt destek veren parti, sokak sokak seçmen listesini çıkartıyor ve her sokak hatta apartmandaki oyların sayısını yine burada oturan sakinlere bildiriyor ve fire verildiği takdirde bunun hesabının sorulacağını ilan ederek resmen tehdit ediyordu. Çoluğu-çocuğu olan, kurulu bir düzeni olan sıradan insanlar da hayatlarının zindana çevrilmemesi adına bu tehdit karşısında istemese de oyunu malum partiye kullanıyordu.

Geçmiş dönemlerde örgütün baskısının olmadığı dönemlerde bu Diyarbakır, Van, Mardin gibi birçok şehrin belediyesi DYP, Refah Partisi hatta bir dönem Muş ilinde MHP kazanmış ve önemli hizmetlere imza atmışlardı. Yani bölge halkı temelde muhafazakâr bir seçmen profiline sahipti.

15 Temmuz kalkışması ve sonrasında yapılan soruşturmalar da gösterdi ki ülkemizi bu bölgede zaafa uğratan yapı sadece PKK değil. Örgütün palazlanması için birçok yanlışı görmeyen, sınır ötesi operasyonlarda boş alanları bombalayıp dönen ihanet çetesinin mensupları sayesinde devlet resmen zayıflatılmış ve kudret eli elinden alınmış ne yazık ki.

Belediyelere kayyum atamalarında halkın ortaya koyduğu tavır daha doğrusu tavırsızlık ve tepkisizlik bu atamalar için geç kalındığının bir yansıması. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine atanan hemşerimiz Cumali Atilla, bırakın halkın tepkisini, hizmetleriyle şimdiden takdirini kazanmaya başladı bile.

Ahali kaostan, karmaşadan ve belirsizlikten bıkmış usanmış. Geleceğe dair hiçbir planlama yapamayan, çocuklarının yarınları hakkında hiçbir umudu olmayan insanlar, kayyumla devletin hem şefkat hem de kudret elini gördüler.

Örgütsel yapılanma ve buna sempatizanlık duyanlar artık devletten çekinecek, korkacak ve halkın huzurunu bozma noktasında eskisi gibi rahat olamayacaklar. Yine bu çevreler olası tehdit algıları görüldüğü anda tepesine binilerek bertaraf edilecek. Buna karşın huzur ve güven ortamı isteyen, kardeşçe yaşamaktan ve birlikte mutlu olmaktan yana tavır koyan insanlarımıza da devletin şefkat yüzü hep dönük olacak.

Atanan yeni belediye başkanları, hem şimdiye kadar çöp toplama gibi temel ihtiyaçları bile karşılamaktan aciz belediye başkanlarına karşın, halkın bütün ihtiyaçlarını karşılamakla birlikte onların sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını da karşılamak için gece gündüz çalışacaklar.

Yeni bir döneme giriyoruz dostlar. Bu dönem küresel güçlerin kurup bizleri güçsüz bırakmak için üzerimize saldığı figüran ve taşeronların maskelerinin düştüğü dönemdir. Bu dönem, ağababalarına uşaklık eden içimizdeki hainlerin gerçek yüzlerinin aşikâr olduğu dönemdir. Bu dönem, ne adına olursa olsun kandırılan, aldatılan, gözleri ve kalpleri perdelenen insanların gerçekleri gördüğü ve saflarını yeniden ama milletten yana koyduğu bir dönemdir.

Ve bu dönem her şeye, tüm ihanet odaklarına, tüm şer güçlere inat yeniden kardeş olma, birlikte sevinme ve birlikte üzülmenin kısaca millet olmanın güzelliklerini doya doya yaşayacağımız bir dönemdir. Kutlu olsun milletimize ve onun her bir ferdine…

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright