Birilerine inat… | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Birilerine inat… 26.03.2016 13:31

Birilerine inat…


Birilerinin yandık, bittik, tükendik feryatlarına inat Elazığ gelişiyor. Birilerinin negatif değerlendirmelerine rağmen şehir iyi bir yolda ilerliyor. Düne göre daha kötü bir noktada olduğumuza dair şehri karamsarlığa iten açıklamalara rağmen şehir atılım yaşıyor.

Farklı olmak güdüsüyle kötülükleri dile getirmek belki sizi öne çıkartabilir. Medya sizden birkaç gün bahsedebilir ama sizin bu değerlendirmelerinizin sahada hiçbir kıymet-i harbiyesi olmaz.

Şehrin her geçen gün geri gittiğini söyleyen çevrelerin ve şahsiyetlerin yaşam kalitesine, oturduğu sitelere, bindiği lüks araçlara bakınca insan farklı duygulara kapılıyor. Bu çevrelerin en beylik cümleleri nedir biliyor musunuz? “Efendim eskiden Çimento Fabrikası, İplik Fabrikası, Azot Fabrikası, Keban Plastik ve Elbeton vardı. Bunların hiçbiri bugün yok”.   Tek bildikleri ve dediğim dedik öttürdüğüm düdük dedikleri de bu cümlelerdir.

Adamların hem kendileri hem de fikirleri 1980’lerde kalmış. Kamunun yatırımcı kuruluş olmaktan çekildiklerinden haberleri bile yok. Artık özel sektörün başarılarının dünyada konuşulduğundan bihaber yaşıyorlar.

Eline mikrofon karşısına kamera konulunca bir şeyler söyleme ihtiyacı duyan, ancak dünya gerçeklerinden habersiz olanların düşebileceği kötü durum zaman zaman yansıyor ekranlara. Ekonomik, sosyal ve kültürel gelişme noktasında tüm şehirlerimiz olduğu gibi Elazığ’ın da iyi bir noktada olduğuna ve daha da ileri bir konuma yükseleceğine inanmak ve bu konuda ümitvar olmak bir şey kaybettirmez insana. Kötü portreler çizmek ve bunu şehre pompalamak kolay ama vebali de olan bir duruştur.

5 yıl önceki ile bugünkü Elazığ mukayese edildiğinde ne demek istediğimiz anlaşılacaktır. Bugün bu şehirde 1 milyona varan fiyatlarla lüks daireler satılabiliyor. Ve şehrin en nadide mekânlarında yükselen sitelere her gün bir yenisi eklenebiliyor. Açılan dev AVM’ler ve otellere yenileri ekleniyor. Organize sanayide üretilen ürünlerimiz dünya pazarlarında yer edinebiliyor. Kırsal Desteklemeden alınan teşviklerle yüzlerce işveren hemşerimiz yeni yatırımları hayata geçirebiliyor. Sağlık ve eğitim alanlarında bölgemizde bir üs olma yolunda ilerliyoruz.

Elazığ’ın birilerinin dediği gibi geriye gitmediğine en güzel örneklerden biri de inşaatı hızla süren FORUM AVM ile yakın gelecekte yapımına başlanacak olan Hilton Otel inşaatlarıdır. Bu kuruluşlar bir yatırım yapmadan ya da düşündükleri bir projeyi hayata geçirmeden önce çok detaylı bir araştırma ve anketler yaparlar. Şehir halkının yönelimleri, tüketim alışkanlıkları gibi konularda yapılan araştırmalar sonunda kararlarını verirler. 

Bu yatırımların üretime değil de tüketime ve sosyal yaşama hitap eden yatırımlar olduğu söylenebilir.  Bir nebze haklılık payı da vardır bu eleştirinin. Ancak aslolan istihdam ve işsizliğe çözüm ise hizmet sektöründe çalıştırılan personel sayısının bir fabrikadan daha çok olacağını hepimiz gözlemliyoruz. Kaldı ki üretimin olmadığı bir şehirde tüketim de sınırlı olur. Demek ki şehrin ekonomik yapısı bu kadar AVM ve Oteli kaldıracak bir güce sahip.

İşin garip tarafı ise üretim yapan yatırımlar oluşturma konumunda öncü ve önder olması gerekenlerin hep yeni yatırım yapılmadığından şikâyetçi olmaları. Allah’tan yürekli ve bir o kadar da cesaretli hemşerimiz Prof. Dr. Yasemin Açık Hocamız, ülkemizin en modern ve büyük Çimento Fabrikasını yaptı da şehri ağlama duvarına çevirenlere iyi bir ders verdi. Baskil’in bozkırında yükselen bu fabrika umarız laf gelince mangalda kül bırakmayan çokbilmişlere örnek olur.

Evet birilerine inat bu şehir gelişiyor ve kalkınıyor.

Yeter ki birileri gölge etmesin yeter…

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright