“HER AY” DOĞAN BİR AY | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>“HER AY” DOĞAN BİR AY 22.10.2016 16:12

“HER AY” DOĞAN BİR AYBir şehir biraz da gazetecileriyle vardır ve onlarla bilinir. Şehrin basın hayatı aynı zamanda şehrin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatıdır. Şehri harekete geçiren faktörlerin başında da basın gelir. Şehrin aynası yanında şehrin lokomotifi olma gibi bir misyonu da vardır medyanın.

Şehirlerin öne çıkışlarının ya da geri kalışlarının da sebeplerinden sayılan medyanın etkinliği ya da etkinsizliği her zaman tartışma konusu olmuştur.

Köklü bir basın tarihine sahip olan Elazığ’ın bu birikimini ne kadar kullandığı, ne kadar bunu şehre ve hizmete yansıttığı da oldukça su götüren tartışma konusu bir vakadır.

İlk çıkış amaçları şehrin her alanda gelişmesi ve insanların bilinmesi olan gazetelerimiz, zamanla hem teknolojik yeniliklere hem de dönemin maddi külfetlerine yenik düşmüşlerdir. Bu sonuçta, belki kendi ihmal ve kusurlarının payı da vardır.

Gazetelerimiz ne yazık ki bugüne kadar okur yakalama, okur tiryakiliği yaratma ve bunu başarma noktasında fikir ve eylem üretme noktasında sınıfta kalmışlardır. Resmi ihale ilanlarından gelen tatlı paraya fit olmayı yeğleyen yerel gazete yöneticileri, hiçbir zaman siyasilerin halka açılma ve onların beğenisini, takdirini kazanma olarak ifade edilen sine-i millete gitme gereği duymamışlardır. Hatta buna tenezzül dahi etmemişlerdir.

Zaman zaman abone kampanyaları yapıp bir süre birkaç yüz artan tirajla mutlu olsalar da bunun vadesi kısa olmuş ve tekrar 100 gazete basar konuma düşmüşlerdir. Hatta çoğu kez fazla gazete basmayı mali külfet olarak görmüş ve resmi kurumlar için yeter sayıda basım gerçekleştirmenin maddi hazını yaşamanın keyfini sürmüşlerdir.

Zamanla artan gazete sayısı ile küçülen pasta, bu sektörde yeni arayışları mecbur kılmış ve yerel gazetelerimiz mesleki olmasa da maddi şartların zorlamasıyla birleşme, birleşerek var olma yolunda karar kılmışlardır.

Mevcutta 4 gazeteye inen sayıları ile kendi kendilerine yetebilen bir konuma yükselmiş olsalar da hala istenen tiraja ulaşma noktasında beklentileri karşılamada epey gerilere savrulmuşlardır.

Şehrimizde kendi çizgisinde hep var olan, her türlü yokluk ve imkânsızlıklarına rağmen ilkelerinden taviz vermeden, ilk günde beri söylediğinden asla inhiraf etmeden yayınına devam eden tek gazete El-Aziz Gazetesidir.

El-Aziz, şehrimizden neşet edip fikir ve siyaset dünyasına hep yeni bakış açıları getiren, sıradanın ötesinde sıra dışını, görünenin perde arkasını aralamaya kapı aralayan bir çizgisiyle hep var oldu. Gazete, söyledikleri ve söylemleriyle ile defaatle haklılığı ortaya çıkmış, ancak bu konumda dahi bir kez bile “biz haklı çıktık” demeyi bile gerekli görmeyen bir erdem ve nezaket abidesi olmuştur.

Gazetenin, genelde ülke ve dünya politikalarına, geleceğe dair fütüristik yorumlara yer verdiği haftalık yayınlanan nüshalarına, aylık yayınlanan bir kardeş geldi son yıllarda. Adını “Her Ay” koyduğumuz dergimiz, gazetenin aksine yerele ağırlık verdi ve hep yerelde kalmaya gayret etti.

Kalkınmanın yerelden başlayacağına yürekten inanan insanlar omuz verdiler yeni doğan ve her ay şehre bir ay gibi yeniden doğan bu sevimli ve albenili dergiye…

Şehrin önemli kalemlerinin buluştuğu, fikrin ve özgür düşüncenin harman olduğu Her Ay Dergisinde yazı yazmak, bu vadide yazılarımızla at koşturmak, şahsen benim için büyük bir mutluluk.

Bu mutluluğumuz, bizim bir aile olduğumuzu hatırlatan ve buna vurgu yapan bir etkinlikle bir kez daha tescillenip perçinlendi. Dergimizin sahibi değerli büyüğüm ve şehrimizde kalemine kurşun yetişmeyen, bu yönüyle de hep tek olan Zeki Geçkil’in davetine icabet ederek bir sofrada buluştuk. O buluşmada bir kez daha gördüm ki doğru duvar yıkılmıyor. Derdi kendi değil, şehri ve şehrin çıkarları olan gazeteciler hep itibarlı olmaya devam ediyor.

Sansasyonel dedikodular yaratmak ve iftiralardan medet ummak yerine mesleğini şerefi ve onuruyla yapanlar yine izzet ve onuruyla yaşıyor, saygınlık görüyor.

Teşekkürler Her Ay Elazığ Aktüel ailem. Ve teşekkürler benim böylesine saygın ve itibarlı bir dergide yazmama vesile olan Zeki Geçkil ağabeyim ve Osman Gürses kardeşim…

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright