Sinsi bir katil hipertansiyon | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Sinsi bir katil hipertansiyon 23.08.2015 12:20

Sinsi bir katil hipertansiyon

Kan basıncının normal değeri olan 120/80 mmHg değerinin üzerine çıkmasına hipertansiyon dense de genellikle 140/90 mmHg seviyesine kadar tolere edilebilmektedir. Bu sınırın üzerine yükselen basınç ise kesinlikle yüksek tansiyon olarak kabul edilir.

Kalp kanı aorta denilen ana damara hızla püskürtüp atarken arter cidarına yansıyan basınç sistolik, kalbin kanla dolmak üzere gevşediği anda yansıyan basınç ise diyastolik basınç değerleri olarak kabul edilir ve sistolik/diyastolik basınçlar şeklinde ifade edilir. Bu hesaba göre ortalama kan basıncı da 100 mmHg civarındadır.

Her ne kadar başlangıçtan beri kalbin pompa faaliyetinin bir neticesi olarak ortaya çıkan basıncın tansiyonun oluşmasında temel etmen olduğunu anlatsak da aorttan kılcal damarlara kadar uzanıp giden arter ve arteriol (ince arterler, atar damarlar) sisteminin lalettayin bir borular bütünü olmadığını biliyoruz ki bu cidarı kaplayan ve kasılıp gevşeme yeteneğine sahip düz kasların kasılmaları da -özellikle de arteriyol kasılması- tansiyon değerinin oluşmasında kalpten daha önemli bir belirleyici olarak öne çıkmaktadır. Özetle tansiyon değerinin dalgalanmasında arteriol tonusunun rolü kalpten büyüktür.

Vücutta fazla suyun tutulup birikmesi de kan basıncının yükselmesiyle karşımıza çıkabilmektedir ve bu durum özellikle fazla tuz tüketimiyle ilişkilendirilmiştir. Tuz fazla suyun böbreklerden süzülüp atılmasını engelleyip suyun damar yatağında birikmesine yol açmaktadır. Kapalı bir sistemde sıvı yükünü artırırsanız basınç artar. Bu, fiziğin temel kurallarındandır.

Bu kadar fizyopatoloji bence de yeter ya, yine de basite indirgeyerek izaha çalıştığım mekanizma umarım meraklıların aklına takılan istifhamları kısmen de olsa gidermiştir.

Peki kan basıncı normal değerlerden yüksek olsa ne olur ki? Tüm damar yatağı boyunca aynı basınç hissedilir ve tüm vücut böylelikle etkilenir. Yine fizik ilmi der ki: kapalı bir sistemde sıvıya uygulanan basınç sistemin cidarının tamamına aynı değerde iletilir (hidroliğin temel kaidesi). Neredeyse istisnasız olarak tüm vücuda kanı taşıyan bu damar sistemi olduğuna göre tüm vücut etkilenecektir.

Başta kalbin kendisi, (çünkü aort ilk dallarını kalp kasını beslemek üzere koroner arterlere verir) beyin böbrekler ve gözler primer hedef organlar olmak üzere damarların uzandığı her yer etkilenmekten kurtulamaz.

Yüksek basıncın oluşturduğu gerginlik hali önce damar iç yüzeyini döşemekte olan endotel tabakayı zedelemeye başlar süreç damar sertliği denen aterom plaklarının damar iç yüzeyleri boyunca yayılmasıyla ilerler. Bu zedelenen alanlarda kolesterol türevi bir takım yağların birikmesi ile iyice olgunlaşan plaklar günün birinde patladığında endotel yüzeyi olağan pürüzsüz düzgün yüzeyini yitirir ve pıhtılaşma sistemi aniden devreye girer, bu olay koroner arterlerde olduysa geçmişler olsun bir kalp kriziyle karşı karşıyayız demektir. Tıkanan damarın yeri ve büyüklüğü hastanın akıbetini belirleyen en önemli Faktördür ve plağı patlatan en önemli etken dahi bir hipertansiyon atağı olabilir. Yani süreci hem başlatan hem de son noktayı koyan bizatihi hipertansiyonun kendisi olabilir.

Fizyopatolojiyle uğraşmayalım derken bize ayrılan sayfayı çoktan dolduruverdik, hala mekanizmaları anlatıp bitiremedik tansiyon konusu bizi birkaç yazı daha oyalayacak gibi sağlıcakla kalınız efendim.      

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright