Sigarayla nasıl mücadele edilir? | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Sigarayla nasıl mücadele edilir? 06.12.2014 19:04

Sigarayla nasıl mücadele edilir?


Oldukça etkin bir bağımlılık olan sigara bağımlılığı ile uğraşmak genellikle sanıldığından da zordur. İlk kez soluyanı öksürtüp rahatsız eden bu dumana müptela olduktan sonra-az sayıdaki bir grup dışında-insanların büyük çoğunluğu bu illetten kolaylıkla sıyrılamamaktadır. Kuvvetli haz sağlayıcı etkisiyle bireyleri kendisine bağlar ve tiryakilerini mezara koyuncaya dek yakalarını bırakmaz.

Sanıldığının aksine sigarayı terk ettirecek derecede etkili sonuç alabilen mucizevi ilaçlar maalesef mevcut değildir. Bununla beraber bırakmaya karar verip, bu uğurda ciddi ve samimi gayret gösteren bağımlıların kurtulmaları elbette mümkündür. Burada kritik olan nokta kişinin bırakmaya kesin olarak karar vermiş olması ve azimle çaba göstermesidir. Tam olarak karar vermeksizin “Acaba ilaç alsam ben de bırakır mıyım? ,  İçmesem iyi de pek de olacak iş değil… , Ben aslında sigaramı çok seviyorum onunla mutluyum ve ayrılmayı düşünemem” gibi düşünceler taşıyan tiryakilerin her şeyden önce ciddi olarak bırakmaya karar verdikten sonra ilgili programlara alınmaları ve takipleri uygun olacaktır.

Bir kısım iradesi güçlü insanların işte bırakıyorum diyerek sigarayı terk ettiklerini hepimiz görmüşüzdür. Bundan sonra gerçekten de bir daha içmeyebilirler de. Bazı insanlarınsa birkaç ay ya da yıl sigara içtikten sonra belli bir süre ara verdiklerine ancak bilahare tekrar içmeye başladıklarına da şahit olmuşuzdur. Bazen bu döngünün birkaç kez yinelediği de vakidir. Bazı tiryakiler ise günde sadece bir veya bazı günler en fazla iki sigarayla iktifa ederler. Ancak, şayet vaz geçilemiyorsa günlük içilen tek sigara dahi bağımlılık olarak kabul edilmektedir.

Bu kabil istisnai durumların dışında insanların büyük çoğunluğu için sigaradan ayrılmak bir aile ferdinden ayrılmak kadar zordur, belki daha da…

Sigara içicileri, bırakmaya kesin bir şekilde karar verdikten sonra, İlgili sigarayı bırakma polikliniklerine başvurabilirler. İlaç kullanacak seviyede ciddi psikiyatrik rahatsızlığı olanlar, kafa travması ya da beyin ameliyatı geçirmiş olanlar, sara hastaları ve yakın zamanda ciddi kalp hastalığı veya miyokard enfarktüsü geçirmiş olanlar bırakma programlarına kabul edilememektedirler.

Herhangi bir engelleyici durumu bulunmayan bağımlılar gerekli tahlil tetkik ve testler uygulandıktan sonra bırakma programına alınıp takip edilirler. Bağımlılığın şiddetine göre seçilen uygun farmakoterapi (yani ilaç tedavisi) sacayağının birinci unsurudur. Belirlenen ilaçların nasıl kullanılacağı hastaya ayrıntılı olarak anlatılır ve reçete edilir. Davranışsal uyarı ve öneriler tedavinin psikolojik boyutunu oluştururken sigaradan tam ve sürekli olarak ayrılmak üzere oluşturulmaya çalışılan kararlılık haliyse bilişsel yönünü tamamlar. Bu üç unsurun ahenkli bir uyumu sigarayı bırakma tedavisinin omurgasını oluşturur.

Endüstri ile mücadele ise bir diğer önemli konudur. Sonraki sayıda bunu işlemek üzere Allaha emanet olunuz.    

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright