Sağlık turizmi üzerine bir kaç söz | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Sağlık turizmi üzerine bir kaç söz 13.12.2016 23:41

Sağlık turizmi üzerine bir kaç söz


Turizmin ülkemiz ekonomisi için ne denli önemli bir gelir kaynağı olduğunu son bir yıl içinde yaşadığımız hadiselerle bir kez daha yakinen gözlemledik. Rusya ile gerilen ilişkilerden en ciddi ve ivedi olarak turizm etkilendi ve ağır ekonomik kayıplara yol açtı. Başta enerji olmak üzere daha pek çok sahada kritik ve stratejik iş birliğimiz olduğu halde turizmdeki kayıpların bu kadar öne çıkmış olması bu bacasız endüstrinin ehemmiyetini göstermektedir.

Elazığ özeline dönersek; deniz, kum, güneş üçlüsünden yana şansımızın olmadığı açıktır. Gerçi yabana atılmayacak doğal güzelliklerimiz varsa da her hangi bir tanıtım faaliyetinin yapıldığına bu güne kadar şahit olmadık. Hiç değilse iç turizme yönelik olarak bu kabil tanıtım çalışmalarının uzun vadede yüz güldürücü sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. Bununla beraber kültür turizmi ve inanç turizmi sahalarında dahi atıl bırakılmış olan ciddi bir potansiyelimiz olduğunu düşünüyoruz. Tarihin yazılmaya başladığı Mezopotamya topraklarının giriş kapısı hükmündeki bu topraklar antik çağlardan başlayarak tarihin tüm dönemlerinde cazibe merkezi olagelmiştir. Başta Harput olmak üzere bu tarihi zenginliklerimiz arkeolojik araştırmalarla hızla gün yüzüne çıkarılıp turizme kazandırılmalıdır. Ayrıca ilk Hıristiyanların gelip yaşadıkları yerlerden biri olarak batılılar tarafından dahi gezilip görülecek bir yer olarak öne çıkmak mümkün olabilir.

Evliyalar diyarı güzel beldemizin bu yönüyle dahi daha bilinir hale gelmesi iç kamu oyunun ve belki İslam aleminin ilgisini çekebilir. Burada belirtmeden geçemeyeceğim Hz. Hüseyin’in torunu, Zeynel Abidin’in oğlu Şeyh Muhammed Kattal Hazretlerinin Elazığ’da yattığını kaç Elazığlı biliyor ki…

Tarihi, sosyolojik ve ilahiyatla alakalı konularda gerekli alt yapının oluşması için yapılması gereken bilimsel çalışmaları eş güdüm içinde hızla yürütüp sonuçlandırmak her halde öncelikle Üniversitemize düşmektedir. Diğer kurum ve kuruluşlar da ellerinden gelen yardım ve desteği esirgememeliler.

Bu bağlamda son söz olarak şunu da belirtmeliyim ki; son yıllarda birbiri ardınca açılan dört-beş yıldızlı otellerimizle nitelikli yatak kapasitemiz ciddi olarak artmıştır. Hilton, Marriot gibi dünya ölçeğinde marka değeri olan zincirlerin Elazığ’a gelmiş olmaları yurt dışından da ilgiyi Elazığ’a odaklayabilir. Bu kadar otelde kim kalacak? Ne gerek var bu kadar otele? Gibi sorularla sesini yükseltmeye başlayan olumsuzlar korosunu haklı çıkartmamalı.

Uzun girizgâhın ardından birkaç söz de sağlık turizmi için edelim. Bu tabiri Elazığ özelinde ilk gündeme taşıyan Damla Hastanesi kurucusu Hacı Hasan bey olmuştu. Olumsuzlar korosunun önce “yapamazlar”, hastane bitince bu kez “açamazlar”, açıldığında ise “yürütemezler” diye tutturdukları menfi söyleme karşı Hacı Beyin bulduğu dahice bir çözümdü bu. ”Ben dünya çapında bir kardiyoloji-kalp cerrahisi merkezi kurayım onkoloji ünitesi oluşturayım hastaları gerekirse Körfez’den, Avrupa’dan uçakla getiririm” diyordu. Bu gün Medical Park Hastanesinin hizmet verdiği bu binayı içindeki en ileri teknoloji ürünü tıbbi cihazlarla Elazığ’a kazandıran ve bu arada ufkumuzu açan değerli büyüğümüze buradan bir Elazığlı olarak teşekkürü bir borç biliyorum.

İnşaatı hızla devam eden şehir hastanesi ile son derece modern bir binaya ve kaliteli otelcilik hizmetine kavuşacak olan ilimizde bir de devasa ve modern binası ile hizmet veren üniversite hastanemiz var. Özellikle eğitim vermekte olan bu hastanenin içinin de en güzel bir şekilde doldurulması gerekir. Burada sözünü ettiğim ileri teknolojik cihazların yanında ve belki daha da önemli olanı insan kalitesinin yükseltilmesidir. Sonuçta genel olarak Elazığ’da hizmet sunan kadro ağırlıklı olarak burada yetişiyor. Mümkünse yurt dışında da eğitim almış öğretim üyeleriyle mevcut kadronun acilen takviye edilmesi ve yenilenmesi bu konuda hayati öneme haizdir.   

Modern hastaneleri ve iyi eğitim almış huzurlu çalışanları ile Elazığ pekâlâ sağlık alanında cazibe merkezi haline gelebilir. Özellikle Orta doğuya ve Basra körfezine hakim jeopolitik konumu ile Türkiye’nin her yerinden uçakla bir Avrupa ve Arap aleminden ise iki saatlik mesafededir. Her boy uçağın iniş kalkış yapabileceği modern pisti ile sivil havacılığın emrindeki hava limanı aktarmasız yurt dışı uçuşlarının da başlamış olması ile bu konuda benzersiz fırsatlar sunuyor.                

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright