Orucun fayda ve hikmetleri | HerAy Elazığ Aktuel-Elazığlıyım diyen herkesin dergisi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Orucun fayda ve hikmetleri 08.07.2016 16:31

Orucun fayda ve hikmetleri


 

İslamın beş temel esasından biri olan ramazan orucu da diğer ibadetler gibi sadece Allah (CC) rızası aranarak tutulur. İhlasın kaçmaması için niyetin böylelikle sağlama alınmasından sonra orucun hikmet ve ehemmiyeti, zahir ve batın faydaları üzerine kafa yormanın bir sakıncası olmaz. Zaten Allah(CC) tüm emir ve işlerinde sonsuz hikmet sahibidir; güzeldir, güzeli sever. Yarattıkları hakkında kafa yorulup düşünülmesini ise bizzat kur’an-ı kerimde defalarca istemiş, insanları akıllarını kullanmaya davet etmiştir.

Orucun maddi ve manevi, kişisel ve topluma yönelik olarak tezahür eden, sayısız fayda ve hikmetlerinden söz etmeye çalışalım.

Başta sindirim sistemi; mide ve bağırsaklarımız olmak üzere ağızdan anüse kadar tüm gastrointestinaltraktus için gerçek bir istirahat, dinlenme ve tatil olmakla beraber karaciğer için bulunmaz bir rejenerasyon ve tamir fırsatıdır, oruç ayı ramazan. Sindirilen gıda maddelerinin tamamı ince bağırsaktan emilip kana karışır ve portal ven denilen büyük bir toplardamar vasıtasıyla öncelikle karaciğere uğrar. Burada bir dizi kimyasal işlemden geçirildikten sonra ancak sistemik dolaşıma geçecek şekle bürünen gıda moleküllerinihayet bir tur da akciğerlerde atıp oksijenle yüklenen kan içerisinde kalpten aorta pompalanarak dokulara doğru yola koyulmaktadır. İlaçlar da bu akıbetten kurtulamazlar buna ilacın karaciğerden ilk geçiş etkisi denir ve birçok ilacın asıl etkinliği, karaciğerde gireceği etkileşime göre son şeklini alır. Tüm bu işlemler neredeyse doğumdan ölüme değin mütemadiyen gerçekleşmekte ve birkaç saniye, dakika ya da saatte bir tekrarlanmaktadır. Ramazan boyunca günde yaklaşık olarak altı saat kadar bir süre karaciğer büsbütün yavaşlayıp dinlenmekte bu arada kendini tamir edip adeta senelik bakımını yapmaktadır. Benzer şekilde tüm organ ve dokuların dahi ciddi olarak dinlenip rektefeye alınır gibi yıllık bakıma tabi tutulduklarını düşünebiliriz.

Kişi ve toplum psikolojisinin olgunlaşmasında, sosyal denge ve adaletin oluşup kollanmasında orucun esaslı rolü yadsınamaz. Gıdaya ulaşma konusunda sıkıntısı olmayan nispeten tuzu kuru kesimlerin fakir fukaranın hallerinden anlamak için halleriyle hallendikleri zamandır ramazan. Öyle ya tok açın halinden anlamaz. Hal bu ki “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” buyrulmamış mıydı? Ramazan orucu sayesinde belki uzak-yakın çevremizde bulunan ihtiyaç sahiplerini farkederiz. Kim bilir belki yurdunu yuvasını terk etmek zorunda bırakılmış Suriye’li muhacir kardeşlerimizi dahi hatırlar ve kalbimiz yumuşar da onları da zekât ve sadakalarımızla sevindirir, şu uzun sıcak yaz günlerinde tuttukları oruçlarının iftarına yardımcı olabiliriz. Böylece aramızda kopmaya yüz tutan sevgi ve saygı bağları yeniden kuvvet kazanır da toplum yapımız yeniden tarihteki imrenilecek derecelere yükselebilir. Sonuçta toplumda aç açıkta insan bırakılmaz fakirin elinden tutulursa servet düşmanlığı da son bulacaktır.

Vahşi kapitalizmin ezdiği sessiz çoğunluğun başkaldırısı geçtiğimiz asırlarda batı toplumlarında sosyalizm ve komünizmi doğurmuştu. Son asır bu kabil ideolojilerin çok kanlı mücadele ve hesaplaşmalarına sahne oldu.  Bütün dünyayı bir uçtan diğerine 2 kez saranve kavuran cihan harplerine atom bombasının nokta koyması ne kadar ironik…

Adaletin yeryüzündeki savunucusu şanlı ecdadımızın son devleti Osmanlı imparatorluğunun sahneden çekilmesinden bu yana dünyada ve hassaten orta doğuda savaş kan gözyaşı dinmemiştir. Biz bunun sebebinin yeryüzünde Hakkı ve adaleti temsil edecek bu gücün eksikliği olduğunu çok iyi bilenlerdeniz. İslam ahlakının yaşandığı yeniden büyük Türkiye’nin özlemiyle tüm okurlarımızın ramazanlarını kutlarım.  

http://www.herayaktuel.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright